• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“BİLECİK PROJE ÜRETİYOR” SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

“BİLECİK PROJE ÜRETİYOR” SERTİFİKA TÖRENİ DÜZENLENDİ

Vali Yardımcısı Mustafa Güney, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki programda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin okullaşma oranını arttırdığını belirterek, “Bizim yapmamız gereken eğitimin kalitesini artırmak, insanlarımızın bilgi seviyesini yükseltmek ve inovasyonu geliştirmektir.

“Proje yapmaktan korkmayın, sivil toplum örgütlerine destek olun”

 Onun için bu çalışmaları önemsiyoruz. Proje yapmaktan korkmayın, sivil toplum örgütlerine destek olun” ifadelerini kullandı.

İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak da “Projede danışman öğretmen olması zorunlu değildir ama bir projede sadece bir danışman görev alabilir ve danışman istediği sayıda projeye danışmanlık yapabilir” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Ortaöğretime devam etmekte olan öğrencileri temel ve sosyal bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya, Matematik, Coğrafya, Psikoloji, Sosyoloji ve Tarih dallarında ORTAÖĞRETİM ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI düzenlenmektedir. Yarışmaya her öğrenci yalnızca bir proje ile katılabilir ve her proje en çok iki öğrenci tarafından hazırlanır. Projede danışman öğretmen olması zorunlu değildir ama bir projede sadece bir danışman görev alabilir ve danışman istediği sayıda projeye danışmanlık yapabilir.

Projelerin değerlendirilmesinde, Özgürlük ve Yaratıcılık, Kullanılan Bilimsel Yönetim, Tutarlılık ve Katkı, Yararlılık (Ekonomik, Sosyal, …), uygulanabilirlik ve kullanışlılık, Kaynak Taraması, Özümseme ve Hâkimiyet, Sonuç ve Açıklılık gibi kıstaslar göz önüne alınacaktır.

Bu projeleri hazırlayarak bilimsel düşünme yöntemlerini öğrenecek öğrencilerimiz; bununla beraber çeşitli ödüller ve avantajlar da kazanacaklar,

Mesela;  Bölge merkezinde yapılacak yarışmalar sonunda Bölge Finalisti olan öğrenciler ve danışmanlarına başarı belgesi ve para ödülü, 12 bölgede Finalist olarak Final Yarışması için Mayıs ayında Ankara’da düzenlenecek yarışma sergisinde yapılacak değerlendirme sonucunda her dalda derece alan öğrenciye ve danışman öğretmenine para ödülü be başarı belgesi, sergilenen projelerin değerlendirilmesi sonucunda bir proje sahibine/sahiplerine Yılın Genç Araştırmacısı Ödülü, Final Yarışmasında dereceye giren adaylar YGS’ye girdikleri yıl, bir kereye mahsus olmak üzere derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü seçmeleri durumunda yarışmada aldıkları derece ile orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanacaklardır.

Biraz da TÜBİTAK projeleri ile ilgili birkaç istatistik vermek isterim;

“2013 yılında başvuru sayısı 6 iken 2014 yılı başvuru sayısı 219 dur”

Türkiye 12 bölgeye ayrılmış durumda. İlimize baktığımızda ise 2013 yılında başvuru sayısı 6 iken 2014 yılı başvuru sayısı 219 dur. İlimiz bölgemizdeki 8 il arasında da Bursa ve Kütahya nın ardından 3. sırada yer almıştır.

Geçen yılda 2 günlük eğitimler yapılmıştı. Ve bu eğitimlerin meyvelerini biraz önce verdiğim rakamlardan ad anlaşılacağı gibi fazlasıyla aldık. Bu sene de bu eğitimleri Ajansımız desteğiyle vermeyi planladık.

“3 gün boyunca 9 braşta 150 öğretmenimiz gönüllü olarak proje danışmanlığı eğitimleri aldılar, bilgilerini yenilediler ve pratiklerini arttırdılar”

Projemiz kabul edildi ve bu hafta 3 gün boyunca 9 braşta 150 öğretmenimiz gönüllü olarak proje danışmanlığı eğitimleri aldılar, bilgilerini yenilediler ve pratiklerini arttırdılar. Okullarına daha donanımlı dönerek hem öğrencileriyle beraber projeler hazırlayacaklar, hem de diğer öğretmen arkadaşlarına rehberlik edecekler. Ben öğretmen arkadaşlarımdan 2014 proje sayısından daha fazla proje, ama nitelik bakımından da kaliteli projeler bekliyorum. Öğrencilerimiz sizinle rehberliğinizde daha da başarılı olacağına eminim.

Konuşmama son verirken eğitimlerde görev alan başta Doc. Dr. Eyüp Artvinli hocam nezdinde tüm öğretim görevlilerimize, bu projenin hazırlanmasında emeği geçen ve süreçte çaba sarf eden ve sarf edecek tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor. Sertifikalarını alacak öğretmenlerimizi de kutlamak istiyorum.” dedi.

Proje Koordinatörü Doç. Dr. Eyüp Artvinli iseBilecik’te böyle bir manzarayı görmekten çok mutluyuz. Çünkü Bilecik’te ilk defa böyle bir eğitim gerçekleştiriyoruz” dedi. Artvinli; “Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü, BEBKA Kalkınma ajansı ve TÜBİTAK Bölge Koordinatörü işbirliğinde yapıyoruz bu eğitimi. Eğitimin devamı getirilebilir. Bu eğitimle biz Bilecik’teki liselerde eğitim gören öğrencilerimizin daha bilinçli ve daha bilimsel seviyesi yüksek proje başvuruları yapmalarını amaçladık. Bu amaçla yaklaşık 150 öğretmen arkadaşımıza 3 gündür eğitim veriyoruz. Bu eğitimler tabi burada bitmiyor, arkadaşlarla iletişimimizi devam ettireceğiz. Projeleri daha iyi hale getirebilmek için neler yapabileceğimizi konuşacağız.

“Bu yıl 1 proje yerine 5 yıl sonra biz 150 tane projeyi tercih ederiz”

Projeyi ilk şekillendirirken BEBKA’ya böyle bir teklifte bulunduğumuz zaman “Hocam biz bunu hemen kabul ederiz. Çünkü yapılmış bir sanayi projesini kabul etmektense, bu parayı ona ayırmaktansa bu kadar çok öğretmenin eğitilmesine ihtiyacımız var” Çünkü bu 5-6 yıl sonra projeci zihniyetle problem çözen yeni bir neslin gelmesi anlamına gelir. Bu yıl 1 proje yerine 5 yıl sonra biz 150 tane projeyi tercih ederiz bu öğretmen arkadaşlarımızın yetiştirdiği öğrencilerle. Dolayısıyla bunun geleceğe doğru atılmış küçük bir adım olduğunu ama bundan 4-5 yıl sonra Bilecik’in yüz yüze olduğu mekandan ve başka şeylerden kaynaklanan sorunları çözmede Bilecik orta öğretim kurumlarından mezun olan birçok Bileciklinin, Bilecikli öğrencinin işe katkı sağlamasını bekleyebiliriz. Bu işin asıl faydasının oralarda görülmesi gerekir. Çünkü proje süreç odaklı bir yapıdır. Başlangıcı, sonu ve sonunda bir çıktısı olan bir şeydir. Biz buna bu eğitimlerle başlamış olduk. Farklı illerde de yaptık bu eğitimi. Kütahya’da, Afyon’da, Eskişehir’de de gerçekleştirdik. Bu il 4. İlimiz oldu bu anlamda. En etkin katılımlardan bir tanesi. İl yöneticileri anlamında en çok farkındalığı olan bir proje eğitimi olduğunu gördük. Bu nedenle gerek Milli Eğitim Yöneticilerine gerek bu projeyi başlatan, sonuna kadar takip edip gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE görevlisi ve öğretmen arkadaşlarımıza ve en önemlisi de 3 gün sabırla asıl görevi ders anlatmak olan öğretmenlerimizin ekstra görev olarak bunu gönüllü bir şekilde takip ederek katılmış olduğunuz için çok teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Tören Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi gösterisi, 9 branşta “Bilecik proje üretiyor” eğitimine katılan 150 öğretmene belgelerinin verilmesi ve okullar tarafından hazırlanan projelerin, serginin gezilmesiyle son buldu.   

CANER ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam