Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Akademik Yıl Açılışı Gerçekleşti

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Akademik Yıl Açılışı Gerçekleşti

Törende konuşan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, “Bilgi çok güçlü bir silahtır. Bilgi aynı zamanda zalimlerin eline geçmemesi gereken bir silahtır. O yüzden bilgiyle donatacağımız gençlerin mutlaka vicdanlı olması için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız.” dedi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşması Bilecik Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Sezai Böyükkal tarafından yapıldı. Böyükkal konuşmasında şunları aktardı:

“İlim ve bilim yuvası olan üniversiteler, toplumların en gözde kurumlarından biridir. İnsanlara beynin işlevi ne ise toplum nazarında da üniversitelerin işlevi odur. Üniversiteler bireylere sadece meslek kazandıran kurumlar değildir. Bireyin anlayışı, muhakemesi, özgür düşüncelere kavuşması üniversitede doğar gelişir ve yine arada beslenir ve yaşar.

Sevgili arkadaşlarım uzun süreli bir eğitim yılına başladık. Bu eğitim yılı içerisinde kendinizi her yönüyle geliştirmemiz gerekmektedir.

Okumak kainatı, evreni ve dünyayı okuyabilmektir. Okumak aynı zamanda bir kitabı okuyabilmektir. Dünyayı yöneten kalem, mürekkep ve kağıttır.

Kitap demek bilgi demektir. Bilgi güç demektir. Güç ise efendilik anlamına gelmektedir. İşte bu güç bir zamanlar bize de ait bir güçtü. Bunu devletler düzleminde de ele almak mümkündür. Tıpkı şimdiki süper güçler gibi ilme ve ilim adamına layıkıyla muamele eden bir tablo vardı karşımızda.

Ve Fatih Sultan Mehmet der ki, insanlar benim huzuruma çıkarken tir tir titrerler dünyanın en güçlü hükümdarı olduğum için ama bende ne zaman ki hocam Akşemseddin’in huzuruna çıksam ellerim ayaklarım tir tir titrerdi. Fatih’in bu titremesi karşısındaki ki kişinin biyolojik ya da fiziki gücüyle alakalı değildir. Fatih’in titremesi ilmin büyüklüğü, izzeti ve şerefi karşısındaydı. Gördüğümüz üzere okumak büyüklük demekti. Okumak güç demekti. Okumak hayatı anlamak demekti. Değerli arkadaşlar okumak bir devadır anlamak bir şifadır. Kendinizi kainatı okuyup anlamak dileğiyle.

Bu sebeple eğitim için bizler için durmaksızın çalışıp bizlere böyle bir ortam ve üniversite oluşturduğu için emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Burada aldığımız eğitim ile ülkemizin gücüne güç katacağız. Unutmamamız lazım ki bu ülkenin gücü ve geleceği biz gençleriz. Yük omzumuzda ülkenin geleceği ellerimizdedir. Kendimiz için ailemiz için ülkemiz için insanlık için çıkılan bu yolda tüm öğrenci arkadaşlarıma 2013-2014 eğitim-öğretim döneminde başarılar diliyorum.” dedi.

 

“Öğrencilerimize dürüst ve iyi insan olmanın da gerekliliğini anlatalım”

 

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özcan konuşmasında iki hayırlı vesilenin bir araya gelmesinden dolayı programdan istifade etmek adına akademik yıl açılışı ve bayramlaşma etkinliğini aynı anda düzenlediklerini söyledi. Prof. Dr. Özcan konuşmasında bayram dolayısıyla yola çıkacaklara da uyarılarda bulunarak yolculuklarında sürat yapmamalarını rica etti. Rektör Özcan şöyle konuştu:

“Bir eğitim kurumunun baş sorumlusu olarak söylemekte fayda gördüğüm hususları hatırlatmak isterim. Üniversiteler olarak bizlerin 3 tane sorumluluğu var sevgili öğretim üyesi hocalarım. Birincisi eğitim-öğretim programını yerine getirmek, ikincisi akademik araştırmalarımızı yürütmek, üçüncüsü toplumu yarınlara taşıyacak değerleri geliştirmek ve onları gelecek nesillere hazırlamak. Ne yazık ki dünyanın çok hızlı döndüğü 2000’li yıllarda biz giderek sorumluluklarımızın bir kısmını ihmal etmeye başladık. Bunu her geçen gün karşımıza çıkan öğrencilerin genel görünümünden anlamak mümkün. O yüzden sevgili meslektaşlarım özellikle rica ediyorum derslerimizde ve programlarımızda bu ülkeyi, bu toplumu geleceğe taşıyacak olan evlatlarımızı daha donanımlı yetiştirmek için onlara sadece doktor, mühendis olmanın gerektiği üzerinde değil aynı zamanda dürüst ve iyi insan, vatansever insan olmanın da gerekliliği üzerinde tecrübelerimizi aktaralım.

 

‘Bilgi, zalimlerin eline geçmemesi gereken bir silahtır’

 

Eğer ellerine bilim silahı verilen insanlar dürüst, doğru, sorumlu ve vicdanlı olmazlarsa dünyanın nasıl bir zulüm çemberine döneceği, nasıl bir kan gölüne döneceğinin örneklerini yakın çevremizde görüyoruz. Bilgi çok güçlü bir silahtır. Bilgi aynı zamanda zalimlerin eline geçmemesi gereken bir silahtır. O yüzden bilgiyle donatacağımız gençlerin mutlaka vicdanlı olması için elimizden gelen gayreti göstermek zorundayız.

 

‘Üniversitemize 4 bin üzerinde yeni kayıt aldık’

 

Bu yıl lisansüstü programlar da dahil olmak üzere üniversitemize 4 bin kişinin üstünde yeni kayıt aldık. Yaklaşık 4 bin 200. Bu bölge demografisi düşünüldüğünde bu rakamın hiç de küçümsenecek, azımsanacak bir rakam olmadığı ortada. Bu insanların, bu gençlerin, evlatlarımızın hem sosyal hem kültürel hem eğitim alanında daha iyi yetişmeleri için bize sorumluluk düştüğü kadar bölge insanlarına da sorumluluk düşüyor. O yüzden ihtiyacımız olan gerekli altyapıların, kültürel tesislerin, ticari tesislerin hazırlanması noktasında ilgililerimizden, yetkililerimizden ilgi ve şefkatlerini arttırarak devam ettirmelerini bekliyoruz. Huzurlarınızda bu üniversiteye bu aşamaya kadar gelinceye kadar desteklerini esirgemeyen bütün Bilecik’in protokolüne, Bilecik halkına, sevgili basınımıza hep söylüyorum Türkiye’nin galiba hiçbir şehrinde bizim kadar şanslı bir üniversite yok. Bu işbirliği ve iyi niyetli yaklaşım bakımından ismini zikrettiğim bütün çevrelerimiz ve basınımız bu heyecanımıza başından beri ortak oluyorlar ve bize destek oluyorlar.

Akademisyen sayımız doktoralı ve doktorasız olmak üzere 350’ye ulaştı. Bu muazzam bir rakam. Daha geçtiğimiz hafta 4-5 arkadaşımız doçent unvanını aldılar, onları da tebrik ediyoruz. Aramıza yeni katılan profesör, doçent ve yardımcı doçent arkadaşlarımız var onlara da hoş geldiniz diyoruz. Yeni açılan programlarımıza gelen öğrencilerimize de tekrar hoş geldiniz diyoruz. Allah huzur içinde sağlık içinde sorumluluklarımızı bilecek bir şekilde yeni bir akademik dönemi başlatmayı ve tamamlamayı nasip eylesin.

 

‘Sürat, bir an önce ulaşmaya çalıştığınız sevdiklerinizden bir an önce ayrılmanıza sebep olabilir’

 

Bu program aynı zamanda bir bayramlaşma pek çoğumuz ailelerinin anne-babalarının yakınlarının yanına gidecek. Lütfen trafikte çok dikkatli gitsinler. Geçtiğimiz hafta 3 öğrencimiz ve dün 1 hemşehrimiz hemen kampüsümüzün karşısında kaza yaptı. Yüreklerimiz dağlanıyor ve bunların baş sorumlusu da sürat. Bir an önce sevdiklerimize ulaşmak için yapacağımız sürat bir an önce sevdiklerimizden uzaklaşmaya da neden olabilir. Bütün ailelerinizle birlikte hepinizin kurban bayramlarınızı da tebrik ediyoruz. Sağlık ve huzur içerisinde nice bayramlarda buluşmak dileğiyle katılımlarınız için teşekkür ederiz. Cenab-ı Hak bahtımızı açık eylesin yar ve yardımcımız olsun. Hepinize saygılar sunuyorum.”

Vali Halil İbrahim Akpınar da yaptığı konuşmada, “Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi hızla büyüyen, hak ettiği yeri alan mezunlarıyla da hem toplunda farkındalık yaratan güzel bir yere doğru gidiyor. İnşallah ileri de daha da iyi olacak. Yeni eğitim-öğretim yılının tüm öğrencilerimize, hocalarımıza ve Bilecik halkımıza, memleketimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

‘Üniversitemiz adından söz ettiren güzel bir üniversite olarak hayatımızda yer alacak’

 

İnşallah her geçen yıl Bilecik Üniversitesi biraz daha büyüyecek. Sağlam adımlarla ilerleyecek ve İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir arasında adından söz ettiren güzel bir üniversite olarak hayatımızda yer alacak. Tüm öğrencilerimize öğretim görevlilerimize yeni eğitim-öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını temenni eder önümüzdeki Kurban Bayramınızı da kutluyorum.” dedi.

Gerçekleşen törene 2.Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Baro Başkanı Halime Aynur, İl Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır,  Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun, BİSİAD Başkanı Yusuf Subaşı, daire müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam