Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mezuniyet Töreni Kutlamaları

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Mezuniyet Töreni Kutlamaları

 

Kutlamalar bölümlerin kortej yürüyüşüyle Bilecik Edebali Stadyumuna gelmesiyle başladı. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Bilgisayar Programcılığı Bölümü öğrencisi önlisans birincisi Esra Tekindor ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü öğrencisi lisans birincisi Gamze Ekinci konuşma yaptı.

                Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan yaptığı konuşmada, “Ben her sene aynı duyguları yaşıyorum ama bu sene nedense bir başka. Sanki devraldığım öğrencileri mezun etmenin ötesinde, çocuklarımı evlendiriyormuş ya da gelin ediyormuş gibi hissediyorum.

Eğitim bir milletin hayatının belki de en önemli kurumu. Geleceğimizi, yarınlarımızı emanet ettiğimiz yavrularımızı canımızdan aziz bilip onları hazırlamak sorumluluğu elbette ki çok büyük. Şu tablo bu ülkenin insanına güvendiği zaman çok kısa sürede neler yapabileceğinin mütevazi bir göstergesi. Bilecik Üniversitesi bundan 4 yıl önce sonsuzluğa adımını attığı zaman belki içimizden belki başkaları bu tabloyu kısa sürede görebileceğimizi hayal etmiş olabilirler. Ama en başından şehriyle bütünleşen, insanıyla kaynaşan, eşrafıyla, sokaktaki insanından, Ankara’daki temsilcilerine kadar hepsiyle kucaklaşan, fedakar öğretim üyeleriyle hayatlarının programlarını bir şekilde değiştirip bu yolculukta bizlerle olup bizim heyecanımızı paylaşıp bu çocuklarımızı geleceğe hazırlamanın aşkıyla birlikte yola çıktığımız arkadaşlarımızla, hepimizin gözlerini yaşartan bu tabloyu bugün hakikaten minnet ve şükranla anmak gerekiyor.

Sevgili anne babalar, bin bir fedakarlıkla hayatınızın en değerli varlığını yavruları bize gönderdiğinizden daha donanımlı, daha bilgili, daha olgun ve daha kendine güvenli bir şekilde şimdi hem sizlere hem milletimize iade ediyoruz. Bugün aynı zamanda sizin bize yüklediğiniz emaneti sizlere iade etmenin de mutluluğunu yaşıyoruz.

‘İnsanı yaşatırsanız, medeniyet de yaşar, devlette yaşar, ülke de yaşar’

Sevgili öğrencilerim, Çanakkale’den geçerken pek çoğunuzun fark etmiş olduğu, ‘Dur Yolcu’ diye başlayan bir dörtlük Bilecik içinde geçerlidir. Bu topraklar aziz, bu topraklar kutsaldır. Ve bu topraklar sadece bu bölgenin değil, bütün insanlık tarihinin şeref levhalarını hazırlamış bir medeniyetin doğduğu topraklardır. Siz bu toprakların harcıyla, hamuruyla hayatınıza bir kimlik inşa ettiğiniz, sizleri geleceğe gönderirken size sadece yarınları değil bütün insanlığın geleceğini emanet etmek yükünü taşıyoruz. Hayat zor ama burada edindiğiniz birikimle siz sadece kendinizin değil, bütün insanlığın derdine bir nefes olabilecek duygu ve düşüncede yetiştirilmeye çalışıldınız. Bilin ki insanı yaşatırsanız medeniyet de yaşar, devlette yaşar, ülke de yaşar.” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, “2007 tarihinde kurulan üniversiteniz birkaç gün önce beşinci yılını doldurdu ve bugün 2 bine yakın mezunumuzun mezuniyet törenlerine şahitlik ediyoruz.

Sevgili gençler, sizler üniversitenin yeni mezunları olarak arkanızdan yürüyecek arkadaşlarınıza önderlik etmek, yollarına ışık tutmak ve neler yapılabileceğini göstermek gibi ayrıcalıklı bir misyonu da üstlenmiş oluyorsunuz. İlk mezunlar belki zorluklarla karşılaşmış olabilirler ama aynı zamanda bir üniversitenin ilklerini kurmanın, ilklerini yaşatmanın da sevincini paylaşmışlardır. İlk öğrenci kulübünü kurmak, üniversitedeki faaliyetleri gerçekleştirmek sizlere nasip oldu. Bu manada bundan sonraki yürüyüşünüzde de bu yenilikleri devam ettirmenizi diliyorum. Yenilikleri içselleştirmenizi ve yolunuza bu hislerle devam etmenizi diliyorum. Bugün verdiğiniz çabanın, göz nurunun ve emeğin neticesi olarak diplomalarınızla yeni bir yaşama kapı aralıyorsunuz. Ama klasik bir söz olarak söylenir, öğrenciliğiniz hiç bitmez. Artık bu günün dünyasında bu klasik sözünde ötesinde öğrencilik bitmiyor. Bugün artık küresel dünyada insanların üniversite bitirdikten sonra hayatları boyunca birkaç meslek değiştirebileceklerini konuşuyoruz. Hayatları boyunca birkaç kere daha eğitimden geçebileceklerini, ömürleri içerisinde birkaç kere daha üniversitelerin kapısından faydalanabileceklerini konuşuyoruz. O bakımdan sizlerin sadece klasik anlamda değil, çağdaş anlamda da öğrencilikleriniz bitmeyecek. Çağdaş Türkiye’nin vatandaşları ve küresel dünyanın bireyleri olarak.”

Kıymetli aileler, bugüne kadar gösterdiğiniz fedakarlıklar için hepinize teşekkür ediyorum. Evlat yetiştirmenin, onları okutmanın ne kadar zor olduğunu biliyorum. Bundan sonra da evlatlarımızın ideallerini gerçekleştirmeleri, ülkemize ve milletimize faydalı bireyler olmaları için onları desteklemeye devam edeceğinize inanıyorum. Bu gururla gününüzde hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Sevgili mezunlar, bugün artık sınırların kalktığı bir dünyada yaşıyoruz. Kültürler arası geçişlerin şeffaflaştığı, pek çok alanda çizgilerin belirsizleştiği, farklı bir dünyadan bahsediyoruz. Bizim yetiştiğimiz dünya farklıydı. Dünya iki kutba bölünmüştü. Bu iki kutup arasında bir savaş çıkacağına ve bu savaş içerisinde de Türkiye’nin mahvolacağına dair korkularla ve kaygılarla büyüdük. Bu bakımdan sizler bütün bu korkulardan ve kaygılardan azade yeni bir dünyanın kapılarını aralıyorsunuz. Bu bakımdan bu yeni dünya da hepinize başarılar diliyorum.” dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya'ya, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özcan, üniversitenin ambleminin bulunduğu tabak hediye etti.

Ardından Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencisi lisans birincisi Gamze Ekinci’nin ödülünü YÖK Başkanı Prof. Dr. Çetinsaya, İktisat Bölümü ikincisi olan Burcu Coşkun’un ödülünü Prof. Dr. Özcan ve Kamu Yönetimi bölümünden üçüncü olan Neslihan Kılınçarslan’ın ödülünü Vali Halil İbrahim Akpınar verdi.

                Ödül töreninin ardından Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterisinin ardından toplu diploma töreni gerçekleşti. Lisans birincisi Gamze Ekinci’nin üniversite kütüğüne ismini çakmasının ardından kepler havaya fırlatıldı.

                Bilecik Edebali Stadyumu’nda gerçekleşen kutlamalara Vali Halil İbrahim Akpınar, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Şafak Karakoç, KİT Komisyon Başkanı ve AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Emniyet Müdürü Emir Gökpınar, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, öğretim üyeleri, daire müdürleri ve aileler katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. tebrik ve üzüntü – mezun olanları tebrik ediyorum üzüntüm de ülkemin işsizler ordusunun üversite ve yüksek okul mezunu yeni neferleri için yine de hepisine hayat boyu başarılar diliyorum yolları açık olsun

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam