• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
”BİLECİK; TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİYLE KÜLTÜREL MİRASIN BAŞKENTİ OLACAK”

”BİLECİK; TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİYLE KÜLTÜREL MİRASIN BAŞKENTİ OLACAK”

Belediye Başkanı Selim Yağcı, Diriliş, Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik, özellikle son dönemlerde şehrin tanıtım ve turizmine yönelik çığır açacak projeleri gerçekleştirerek, yeni umutlar vaadettiğini kaydetti.

27 Eylül Dünya Turizm Günü dolayısıyla açıklama yapan Belediye Başkanı Selim Yağcı, ”Tanıtım ve turizm alanında birçok önemli organizasyon ve buluşmaya ev sahipliği yapan Bilecik, başta İnanç Turizmi olmak üzere şehrin doğal güzellikleri ve keşfedilmemiş yönleri ile ile cazibe merkezlerinden biri oldu” ifadelerini kullanarak, şunları belirtti:
”İstanbul, Ankara, Bursa, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya gibi çevresinde 25 milyon nüfusa sahip metropol şehirlerin bağlantı noktası ve uğrak yeri olan Bilecik, yılda yüzbinlerce binlerce yerli ve yabancı turisti, Bilecik Şeyh Edebali Türbesi başta olmak üzere, ilçesi Söğüt’teki Ertuğrul Gazi ve Dursun Fakih Türbeleri ile birçok tarihi ve kültürel özelliği önde olan yerleri ziyaret edildi.

Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna beşiklik yaptığı gibi Kurtuluş mücadelesinde de büyük bir rol alan Bilecik var olan tarihi zenginliği, kültürel ve ekonomik yöndeki zenginliklerin yanısıra, doğal güzellikleri, yeşil alanları, ılıman iklimi, köy yaşantıları özellikleri ile Bilecik’in kapıları Türkiye ve dünyaya daha da açılıyor.”

Bilecik Belediyesinin 3. dönem hizmet programında yer alan Tanıtım ve Turizm alanında önemli çalışmaları gerçekleştirdiğini dile getiren Belediye Başkanı Selim Yağcı, ”
Kültür ve Sanat alanında başta olmak üzere birçok şenlik, buluşma ve organizasyon ile adeta bir festival şehri olan Bilecik, son zamandaki İnanç Turizminde önemli aşamalar kaydetti. Sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleri yanı sıra Bilecik; Şeyh Edebali Türbesi, Yaşayan Şehir Müzesi, Doğal Güzellikleri ve yeni yatırım teşvikleriyle yeniden keşfediliyor. Bilecik Belediyesi tarafından şehrimize hazırlanan Bilecik Belediyesi Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi, Şeyh Edebali Türbesi ile oluşturduğu İnanç Turizmi ile yoğun bir ziyaretçi akınına uğruyor.

”YAŞAYAN ŞEHİR MÜZESİ 20’BİNİ AŞKIN MİSAFİRİ AĞIRLADI”
Bilecik Belediyesi tarafından şehre kazandırılan Yaşayan Şehir Müzesi’nin açıldığı günden bu yana 20 bini aşkın misafiri ağırladığını belirten Belediye Başkanı Selim Yağcı; ”Şeyh Edebali Hazretlerinin, ‘Ey oğul geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın’ sözünü düstur alarak, günümüz ve gelecek nesillerimize tarihimizi daha iyi anlatmak amacıyla hazırlanan Şehir Müzesi; İstanbul, Çanakkale, Konya başta olmak üzere birçok ilden konuklarını ağırlıyor. Söz konusu şehirler ile gerçekleştirilen protokoller ile Yaşayan Şehir Müzesi ilk ayında 14 bine yakın misafirini ağırladı. Bilecik Belediyesi tarafından şehre kazandırılan ve Marmara Bölgesinin örnek müzelerinden biri olmaya aday Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesi, 100 yıl gibi bir süre içindeki yakın tarihimizi tüm yönleriyle bugüne ulaştırmakla birlikte, ecdadımızın bizlere bıraktığı kültürel ve sosyal alandaki değerlerin de tekrar gün yüzüne çıkarılmasına aracılık edecek.

ON BİNLERCE KİŞİ ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİNDE BULUŞUYOR
Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri kapsamında her yıl onbinlerce insanın Bilecik ve ilçesi Söğüt’ü ziyaret ettiğini hatırlatan Belediye Başkanı Selim Yağcı; ”Ertuğrulgaziyi Anma ve Söğüt Şenlikleri, Kayı boyu Yörük aşiretlerince atalarına duydukları saygı ve sevgiyi sunmak, genç nesillere yurt ve tarih sevgisi kazandırmak, birlik ve beraberliklerini pekiştirmek ve tarihi yad etmek gibi ulvi düşüncelerle aksatılmadan kutlana gelmiştir. Bu sebeple bu törenlere aynı zamanda ” Yörük Bayramı ” da denilmektedir. Ülkenin dört tarafından gelen Yörükler ve misafirler karşılandığı şenlikler ilçede hazırlanan program gereği cirit oyunları, aşıklar şöleni, çeşitli ilim adamlarının katılımıyla düzenlenen Osmanlı sempozyumu, folklor ekiplerinin gösterileri, Yörüklerin kına gecesi, mehteran konseri, sanatçı konserleri, sinevizyon, havai fişek gösterileri gibi faaliyetlere ev sahipliği yaparak, uluslararası düzeyde gerçekleştirilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam