BİLECİK TSO HİZMET BİNASININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

BİLECİK TSO HİZMET BİNASININ AÇILIŞI GERÇEKLEŞTİ

 

                Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törenin açılış konuşmasını Bilecik TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özünlü yaptı. Özünlü konuşmasında, Bilecik’in tarihten bugüne sanayi de geldiği noktayı anlattı. Özünlü, “Bizim gururla anlattığımız Bilecik, Osmanlı’nın kurulduğu 400 çadırlık aşiretten cihan imparatorluğuna gittiği topraklar üzerinde kurulmuş. Ayrıca cumhuriyet döneminde cumhuriyet ordularının Kurtuluş Savaşı’nı ilk kazandığı topraklar burası. İnönü Savaşları burada kazanılmış Metristepe Savaşlarıyla Türk ordusu başarıya ulaşmış ve Yüce Atatürk’ün çekmiş olduğu telgrafta belirttiği gibi biz ulusun makus talihini yenildiği topraklardayız. Fakat Bilecik bu tarihi özellikleri ne yazık ki gelişme sanayiye getirememiş. 4 bin 321 km2 alanıyla gelişmiş illerin arasını sıkışıp kalmış ve sanayi için gerekli olan girişimi yapamadığı için sanayiye geçememiş.

İlk sanayi hareketi 1963 yılında Bozüyük’te kurulan Bozüyük Sümerbank Sanayi devlet yatırımı olarak başlamış. Bundan sonraki yatırım 1969 yılında Pazaryeri’nde kurulan şerbetçi otu fabrikası. Ondan sonra Bilecik yine duraklama dönemine girmiş 1973 yılında kalkınma da öncelik kapsamına alınmasıyla sanayide de başlamıştı. Ancak bu yıllarda kağıt üzerinde 90 sanayi kuruluşu kurulmuş. Bunların pek çoğu gerçekleşmeden çevremizdeki gelişmiş illere gitmişlerdi ve burası yine bekleme dönemine girmiş. Sanayi hareketlenmesi 2000’li yıllarda başlamış ve içinde bulunduğumuz 1. Organize Sanayi Bölgesi tamamlanmış. Bunun yanında 2. Organize Sanayi Bölgesi oluşturularak faaliyete geçmiştir.

Geçtiğimiz haftalarda odamız akreditasyon belgesine kavuştu. Bir yıldır yapılan denetimler sonucu odamızın faaliyetlerini değerlendirdiler ve bizde bu faaliyetler içerisinde bulunduğumuz için bu belgeyi almaya hak kazandık. Her odaya bir yıllık veriliyordu, bize 3 yıllık verildi. Bu belge bize beş yıldızlı hizmet veren oda sıfatını kazandırdı. Bundan sonra tekrar seramik kümelenme, mermer kümelenme grupları için çalışmalarımız var. Kalkınma ajansına projeler veriyoruz, bu projeleri beklemekteyiz.” dedi.

Özünlü sonrasında bir konuşma yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

“Allah bize müthiş bir müteşebbis ruh vermiş”

“Kültürümüzde güzel bir söz var, insanın en hayırlısı insanlara faydalı olandır diye. Bugün Türk-iş dünyası olarak, iş dünyasının temsilcileri olarak bir kişiye iş ve aş verebiliyorsanız ne mutlu size. Çünkü bir kişiyi açlıktan, yoksulluktan kurtarabilmenin yolu ona iş ve aş verebilmektir. İşte sizler bunu yapıyorsunuz. Onun için sizlerle gurur duyuyorum. Sizlerle bu ülke de aslında gurur duyuyor. Bu ülkenin zenginliğine zenginlik katan sizlersiniz. Petrolümüz yok, doğalgazımız yok ama Allah’a çok şükür Allah bize müthiş bir müteşebbis ruh vermiş. FIFA yeni bir kural yayınladı. Bütün hakemlere talimat verdi. Dünyada tekniği yüksek oyuncuları sizin korumanız lazım. Bu oyuncuların futbol oynamasını engellettirmeyin dedi. Çünkü onlar futbol oynarsa futbol güzelleşiyor, seyri güzel oluyor. Sizlere aynı bende diyorum ki, bu kapsamda nasıl FIFA tekniği yüksek oyuncuları koruma altına aldıysa bu ülkenin her ferdi her noktada görev alan kişisi Türk özel sektörünü koruma altına alıp onlara destek vermesi lazım.

‘Bilecik işsizliğin en düşük olduğu illerimizin başında geliyor’

Bilecik aslında Marmara’nın, İç Anadolu’nun daha doğrusu Batı Anadolu’nun çekim merkezi olmuş durumda. Bu açıdan çok şanslısınız. Hızlı trenimiz bittiği zaman İstanbul tam bir saat. İstanbul’da işiyle evinin arasında gidip gelmesi minimum bir saat. Adam fabrikasına bir saatte gidip gelecek. Bu müthiş bir avantaj zaten, Bilecik bu açıdan çok şanslı. Bilecik, birçok şehrimiz göç verirken göç alır noktaya gelmiş. Son beş yılda nüfusu yüzde 10 artmış. Her geldiğimde Bilecik’i çok farklı, çok daha büyümüş görüyorum. Bu açıdan şanslısınız. Çünkü sanayi çok canlı bu şehirde ve esas sevindirici bir şey ben Bilecik’te her geldiğim zaman rakamlara baktığım zaman zaten moral buluyorum. Türkiye’de işsizlik yüzde 9, Bilecik’te yüzde 7. Bilecik işsizliğin en düşük olduğu illerimizin başında geliyor. Kişi başına düşen mevduat Türkiye ortalamasının tam iki misli üstünde yani Türkiye’ye göre iki misli daha zenginsiniz. İstanbul için taşı toprağı altın derler ya Bilecik içinde çok güzel bir slogan bulmuşsunuz; taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek.”

Üniversitenin Bilecik için bir şans olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin hayalinin üniversite sanayi işbirliğini getirebilmek olduğunu belirtti. TOBB’un üyelerini korumaya yönelik yaptığı çalışmalardan söz eden Hisarcıklıoğlu, yeni Türk Ticaret Kanunu’ndaki bazı maddelerin tüccar ve sanayicileri çok fazla zorlayacağını belirterek, “ Yeni Türk Ticaret Kanunu’nu yürürlükte kalsaydı eğer, bütün tüccarlar ve sanayiciler hayatı boyunca hapse girmeden işini bitiremeyecekti.” dedi.

                Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

“Ben yıllarca burada görmüş olduğum bir tabelayı bütün Türkiye’ye göstererek gezdim. Sayın Valimizin makamı şehrin merkezinde. 8 sene önce oraya giderken meydanda işçi aranıyor diye bir tabela vardı. Türkiye’de millet işçi aranıyor diye tabela asmaz burada da işçi aranıyor diye tabela vardı. İşçiyi nitelikli eleman olarak arıyoruz. Bu konudan TOBB 365 oda ve borsasıyla birlikte inisiyatif aldık. Milli Eğitim Bakanlığımız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve İşkur’la beraber TOBB ETÜ Üniversitesi beraber bir proje gerçekleştirdi. Bu da Umem Beceri 10 Projesi. Bu proje, herkesin kazandığı bir proje. Meslek sahibi olmayan kardeşimiz bu işte kazanıyor. 3 ay eğitim alıyorsun günlük 20 TL cep harçlığı veriyoruz artı sigortasını ödüyoruz. Hangi mesleği öğrenmesi gerekiyorsa onu öğrenecek. Ondan sonra 3 ayda işletmede hangi meslek konusunda eğitim gördüyse üç ayda o işletmede günlük 25 TL cep harçlığı artı sigorta çalışmaya devam ediyor. İşverene hiçbir yükü yok. Hem meslek sahibi oluyor hem cebi para görüyor hem de sigortalı. Bitirdiğimiz zaman o işletmenin sahibine soruyoruz işi yapıp yapamadığını. Eğer yapabiliyorsa sertifikasını veriyoruz. Sertifikayı verdiğimiz zaman da kurs gördüğü işletmeye o öğrenciyi işe almasını söylüyoruz. Bunun karşılığında istihdam vergi yükü tam % 18 düşüyor.

‘74 milyonun hakkını ve hukukunu esas alan yeni bir anayasa bekliyoruz’

Sistem artık bizi götürmüyor, yerimizde sayıyoruz. Zengin olmanın yolu bizim önümüzü açmaktan geçer. Benim ayağımdaki prangaları çözün. Rakibim hangi sahada futbol oynuyorsa bana o sahayı hazırlayın. Başka şey istemiyoruz. Dünya karayolu taşımacılığında dünya ikincisiyiz. Biz devletimizi yönetenlerden hiçbir şey istemiyoruz. Bizim istediğimiz rakibimiz hangi şartlarda üreticisine imkan veriyorsa sizde sahanın şartlarını buna hazırlayın. Bakın bakalım o zaman Türkiye olarak sadece ilk onda mı kalıyoruz? Bize birincilik yakışır. Allah’ın izniyle eğer bu şartlar hazırlanır, bu şartlar önümüze gelirse inşallah o zaman bunu bizde ülkemizi dünyanın birinci sırasına getiririz. Sistemin inşası için ne yeni bir anayasa lazım. Yeni bir anayasa olmadan sistemi inşa edemeyiz. Onun için bizim bütün siyasi partilerimiz bize seçimler sırasında söz verdiler ve çok güzel bir organizasyonla meclisin içerisinde kurmuş oldukları iktidar, muhalefet gücüne bakmaksızın eşit sayıda bir anayasa komisyonu kurdular. Biz dört gözle onu bekliyoruz. Milletin anayasasını millet yazabilmeli. Ben yazılacağına inanıyorum. Yarım yamalak değil şurası burası değiştirilerek olmaz. 80’den bu tarafa kaç tane madde değişti. O yüzden yamalı bohça oldu bu anayasa. Kanunlarda yamalı bohça oldu. Biz kökten 74 milyonun hakkını ve hukukunu esas alan yeni bir anayasayı bekliyoruz. İnşallah ondan sonrada diğer bütün sistemin unsurlarının değişeceğine inanıyorum.”

                Vali Halil İbrahim Akpınar da yaptığı konuşmada Bilecik’in Türkiye’nin gelişen önemli illerinden bir tanesi olduğunu söyledi. Vali Akpınar şöyle konuştu:

“Bilecik Türkiye’nin gelişen önemli illerinden bir tanesi. Nüfusumuz az ama gerek fabrika sanayi tesisleri bakımından gerek üretim kapasitesi bakımından çok iyi bir konumda. 160 kadar fabrika, 125 kadar maden ve mermer ocağı var. 25 bin sanayi işçimiz var. 1 milyar 200 milyon dolar gibi ihracatı olan bir şehir. Ulaşım ağlarıyla büyük kentlerle bağlanmış vaziyette. İnşallah Bursa-Yenişehir yolumuz da yapıldığında havalimanına çok yakın mesafede olacağız. Limanlara mesafemiz yaklaşmış olacak. Bozüyük’te lojistik merkezi kurulduğunda yine ihracatçımızın mallarının nakli konusunda büyük kolaylıklar sağlanacak.

Sanayimiz gelişiyor. 6 tane organize sanayi bölgemiz var. Söğüt altıncısı. Henüz faaliyete geçmedi ama yakında geçecek inşallah. Merkez de 1. ve 2. OSB’de yer kalmadı. Biz şu anda belediyeyle birlikte 3. OSB’yi 8 bin 500 dönüm büyüklüğünde bir arazi üzerinde kuruyoruz. Yakında kamulaştırma çalışmasına başlıyoruz. Paramızı da ayırdık. O yönde de bir sıkıntımız yok. İnşallah Bilecik her geçen gün daha iyiye daha güzele gidecek. Bu hem Bilecik’in çalışkan işçisiyle hem de müteşebbis ruhuyla devam edecek. Bizlerde bu çalışmalarda katkıda bulunabildiğimiz kadarıyla katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Emeğimiz geçtiyse ne ala kendimizi mutlu hissediyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından 2011 yılı gelir ve kurumlar vergisi, ihracat, istihdam rekortmenleri ile birincive ikinci 500 sanayi kuruluşlarının yanı sıra UMEM projesinde yer alan firmalara plaketleri verildi. Sonrasında temsili kurdele kesim töreni yapılarak binanın açılışı gerçekleştirildi. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. başarı temennisi –

    tobb başkanı sn hisarcıklıoğlu nun gayretli çalışmalarının devamını diler bilecikli sanayici ve iş adamlarımızında azimle istihdam sağlamak üzere ellerini taşın altına koymalarını dilerim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam