Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Bilecik TSO’dan Vali Nayir’e Ziyaret
Sosyal Medyada Paylaş
24 Mart 2014
admin

Bilecik TSO’dan Vali Nayir’e Ziyaret

Gerçekleşen ziyarete Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fevzi Uzun, Başkan Yardımcısı Mehmet Ergün, Sayman Göksel Balcı, üyeler Recep Çevik, Ercan Düzgün, Yüksel Gökçedağ, Meclis Üyeleri Ayhan Islah, İsmail Kurt ve Mefail Ateş ile Oda Genel Sekreteri Fuat Güler katıldı.

Vali Nayir, hayırlı olsun dileklerinde bulunan konuklarına teşekkür ederek şu şekilde konuştu:

“Odalarımız yarı kamu kuruluşu şeklinde çalışan, kamusal güçleri de olan, kanunda dayanağı olan sivil toplum kuruluşlarımız. Bir meslek teşekkülü aynı zamanda. Üyelerinizin ihtiyaçlarını, taleplerini yerine getirmek üzere varsınız. İlimizde de 6 tane organize sanayi bölgemizin olması organize sanayi dışındaki sanayi kuruluşlarını da düşündüğümüzde üye sayılarımız çok büyüklükte. Bunların ihtiyaçları ve kamuyla aralarında olan irtibatı sağlama açısından bizler için de önemli. Güzel gelişme olmuş. Bir tarafımız Eskişehir bir tarafımız Bursa. İkisinin arasında sıkışık görüntümüzü belki sanayileşmemiz aşacak. Buradaki o hacim bizi onlara yaklaştıracak o uçurum ortadan kalkmış olacak. 

İlk intibam olarak söyleyeyim. Biraz seçici olacak duruma da gelmişiz. Önceden kim geliyorsa gelsin noktasındayken şimdi biraz seçici olacak duruma da gelmişiz. Yine ilk intibam olarak söyleyeyim. Burada sanayi var ama üst düzey gelir getirecek bir istihdam sağlayandan daha ziyade biraz daha alt düzey, asgari ücrete yakın bir gelir getirecek işçi çalıştıran istihdam sağlayan sanayiler. Bundan sonrakilerin biraz daha mavi yakalıdan beyaz yakalıya çevrilebilecek çeşide girmesi lazım. O konuda da yerel yönetimlere, odalarımıza ve valiliğe düşen görevler var. Özel İdaremize düşen görevler var. burada Özel İdaremiz baya yük almış üzerine. OSB’lerin tamamında kurucu olarak bulunmuş. Bazı yerlerde Ticaret ve Sanayi Odalarıyla belediyeleri de işin içine almışız ama taahhütler yerine gelmeyince yine Özel İdare’nin sırtına geri dönmüş OSB’ler. Keşke öyle de olabilseydi. Yani bir tek Özel İdare’nin sırtında kalmasaydı Ticaret Sanayi Odalarımız, belediyelerimiz de OSB’lerin yükünü sırtlasaydı. Karar almada da biraz daha kolaylığımız olurdu. Yük bizim sırtımızda kalmış gibi gözüküyor. Bizden önceki valilerimizde şimdi de bizim sırtımızda. Bunu yük olarak dediğim yanlış anlaşılmasın sorumluluk bizim sırtımızda kalmış gibi gözüküyor. Mutlaka siz işin idari kademesinde olmasanız da bu OSB’lerin yönetiminde ve OSB’lerin yönlendirilmesinde sizlerin görüşlerinize ihtiyaç var.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım