• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“BİLECİK TÜRKİYE’NİN TÜM ENERJİSİNİ KARŞILAR”

“BİLECİK TÜRKİYE’NİN TÜM ENERJİSİNİ KARŞILAR”

Türkiye’nin en büyük güneş paneli üretici olan CW Enerjinin Genel Müdürü Volkan Yılmaz Türkiye ve dünyadaki enerji piyasalarını değerlendirdi.
Anadolu Ajansına konuşan Yılmaz Türkiye’nin enerji ihtiyacının tamamının güneşten sağlanabileceğini anlatırken Bilecik’i örnek vererek; “Türkiye’nin en küçük illerinden örneğin Bilecik büyüklüğünde bir alana güneş enerjisi santrali kurarsanız tüm ülkenin elektrik enerjisi ihtiyacını elde edebilirsiniz. Antalya’da kafamızı çevirdiğimizde Toros Dağları’nın eteklerini görüyoruz. Güneye doğru eğimli, ekilmeyen, dikilmeyen, herhangi bir tarım yapılmayan çok atıl araziler. Sadece Toros Dağları’nın eteklerinde tarım amaçlı olmayan arazileri güneş enerjisi panelleriyle kaplasak bile Türkiye’nin tamamı olmasa da ciddi bir kısmının elektrik enerjisini üretebiliriz.” İfadelerini kullandı.
GÜNEŞ ENERJİSİ EN EKONOMİK OLANI

Güneş panelleri pazarının giderek büyüdüğünü, çünkü 5- 6 yıl önceye göre güneş panellerinin çok daha uygun ve verimli olduğunu anlatan Yılmaz, “Normalde elektrik enerjisini üretmenin en ekonomik yöntemi nükleer enerjidir, bunun ardından doğalgaz ve kömür santralleri gelir. Artık 2017 yılında tüm dünya gördü ve kabul etti ki güneşten enerji üretmek, bırakın doğalgazı nükleerden bile daha ekonomik. Şu anda güneş enerjisi dünyadaki en ekonomik elektrik üretim teknolojisidir.” dedi.

Türkiye’de şu anda elektrik enerjisi kurulu gücünün yüzde 2,5’inin güneşten sağlandığını ifade eden Yılmaz, güneş panelleri ucuzladıkça dünyanın bu enerji türüne döneceğini, bunun da güneş paneli üretimini artıracağını dile getirdi.

Bir gün   tüm Türkiye’nin enerji ihtiyacı güneşten sağlanır mı? Bilinmez ama Bilecik’e kurulması muhtemel bir enerji santrali yakın sanayi bölgelerinin büyük ihtiyacını karışılacağı kesin gözüyle bakılıyor.

Antalya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren güneş paneli üreticisi CW Enerji, 12 ülkeye güneş paneli ihraç ediyor. CW Enerji Şirketinin Genel Müdürü Volkan Yılmaz, konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.
( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )
Antalya Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren güneş paneli üreticisi CW Enerji, 12 ülkeye güneş paneli ihraç ediyor.
( Mustafa Çiftçi – Anadolu Ajansı )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. tamam yapın bir tesis bilecik gelişsin büyüsünn gençler calısssınn enerji bakanımız yardımcıı bileciklii zatenn bilecik büyüsün gelişssinn

  2. Yavaş gel . Tüm Türkiye’yi karşılarmış yersen . Bide ücretsiz olucak de de tam olsun yazları .

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam