BİLECİK VALİLİĞİ ÇALIŞAN GAZETECİLERİ UNUTMADI

BİLECİK VALİLİĞİ ÇALIŞAN GAZETECİLERİ UNUTMADI

Düzenlenen yemeğe Vali Ahmet Hamdi Nayir, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, Bilecik Valiliği Basın Halkla İlişkiler Müdürü Seviye beyli, gazete patronları ve çalışanları katıldı.

“Davete icabet etmek nezakettendir”

Gazetecilerle yakından ilgilenen Vali Nayir, gazetecilerin sorunlarını dinleyerek sohbet etti. Samimi bir havada geçen yemeğin ardından Vali Nayir davetlerine icabet ettikleri için gazetecilere teşekkürlerini ileterek, “ "Davete icabet etmek nezakettendir. Sizlere de davetimize katıldığınız için teşekkür ediyorum.Sizler icabet ettiğiniz için bu davet de kıymetli hale geldi.”dedi.

“Basın, özellikle yerel demokrasilerin vazgeçilmezidir”

Programda konuşma yapan Vali Nayir, yasama, yürütme ve  yargı erklerinin ardından gelen basın gücünün önemine vurgu yaptı. Basının özellikle yerel demokrasilerin vazgeçilmez bir alanı olduğunu belirten Nayir, yerel kültürleri ve değerleri yaşatması bakımından yerel basının da ayrı bir öneme sahip olduğunun altını çizdiği konuşmasında  şunları aktardı:

“10 Ocak hem sizin gününüz, hem bizim günümüz”

“Tarafsız davranılırsa da çok önemli sonuçlar verecek, tatmin edecek bir alan olarak gördüğümüz bir dal. Zor şartlarda çalışıyorsunuz, onu herkes biliyor. Onun için bu zor şartların birlik ve beraberliğe de ihtiyacı olduğu kanaatindeyim. 1960’da yapılan bir kanun değişikliği gazetecilerimize önemli haklar tanıyınca 10 Ocak gününü sizler de kendinize bir gün olarak almış, o günde meslek ilkelerinize ve meslek dayanışmanızı gösterecek bir faaliyet içerisinde en azından bir farkındalık oluşturmaya çalışıyorsunuz. O yönden kendimize yakın hissediyoruz. 10 Ocak aynı zamanda idareciler günü. Mülki idare de bugün Ankara’da idareciler günü olarak kutluyor. Basın mensuplarıyla bizim ortak bir yönümüz var bu anlamda. 10 Ocak hem sizin gününüz, hem bizim günümüz.

“Globalleşen dünyada yerel renklere  büyük ihtiyaç var”

Tarih kökeni olarak baktığımızda Takvim-i  Vekayi’den, Ceride-i Havadis’ten, Tasvir’i Efkar’dan, Tercuman-ı Ahval’a kadar uzanan bir tarih şeridinin bugünkü güncel temsilcilerisiniz. Dolayısıyla böyle yeni bir dalın değil eski bir dalın da temsilcileri olarak yine sizler önemli bir görevi yerine getiriyorsunuz. Yerel basın olarak benim en çok dikkatimi çeken husus; yerel değerleri ön plana çıkartmanız. Yerel olan kültürü, yaşayışı, kıymetleri, daha da zengin hale getirmeniz, yörede yaşayan insanların kendi iline, ilçesine bağlılığını artırıcı hususlara siz yer verdikçe bizim o bölgemiz yerel hususlarda daha da zenginleşiyor. Artık globalleşen dünyada buna büyük ihtiyaç var. Yerel zevklere ve renklere daha fazla yer ayırmamız lazım. Yoksa bu gidişle dünya tekdüze hale gelecek, yerel zevklerin ve renklerin yeri kalmayacak.

“Halkın sesisiniz”

Yerel basınımız hem demokrasi açısından, hem de yerel kültür açısından çok önemli görevleri ifa ediyor. Halkın sesisiniz. İdare olarak, kamu olarak biz sizi günde b,ir kaç defa kontrol ederek neler yazdığınıza bakıyoruz. Bunları yalnız sizin sesiniz olarak değil, halkın sözü olarak incelemeye çalışıyoruz. Bunların hepsi çok önemli vazifeler. Özgür, tarafsız, anayasanın güvencesi altındaki bir basının eğer ilkelerine dikkat ettiği takdirde çok önemli başarılarda sizlerin emeğini hissedip, sizlerin de bundan büyük mutluluk duyacağınız önemli bir görevi ifa ediyorsunuz. İnşallah ilimize, ilçelerimizin menfaatlerine olan hususlarda yerel duyguların daha çok yaşanması ve yeşermesi için sizler de bir gayret içerisinde olacaksınız. Bu davete icabet ettiğiniz için hepinize teşekkür etmek istiyorum. Bugünü beraberce paylaştığınız için nice 10 Ocak’larda sağlık, sıhhat içerisinde daha güzeli başarmak hevesiyle hep birlikte olalım diyorum. Sizlere tekrar teşekkür ediyorum.”

Vali Nayir konuşmasının ardından ilimizin en kıdemli gazetecisi Yarın Gazetesi Sahibi Mehmet Özgür  ve en genç gazetecisi gazetemiz muhabiri Hande Nur Uysal ile birlikte pasta kesimi gerçekleştirdi. Vali Nayir’in gazetecilere çeşitli hediyeler takdim etmesi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam