Bilecik Valiliği’nden Kurban Bayramı Tedbirleri

Bilecik Valiliği’nden Kurban Bayramı Tedbirleri

Bilecik Valiliği kurban bayramında Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirleri açıkladı.

Yapılan Açıklamada ; “Bilindiği üzere, ”Pandemi” kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (Covid-19) salgının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrollü sosyal hayat süreci aşamasına geçilmiş bulunmaktadır. Bu kapsamda, Kurban Bayramı süresince kurban satış yerlerinde, kesim alanlarında, mezarlık ziyaretlerinde, Bayram ve Cuma namazlarında vatandaşlarımızın dikkat etmesi gereken hususlar belirlenmiştir.

Kurban kesimi için belirlenen alanlara hayvanını getiren her vatandaş maske takmalı, bu alanlara sadece bir hayvan sahibi alınmalı, aralarında 1.5 metrelik sosyal mesafeyi korumalı, kurban kesim yerine gider gitmez ve oradan ayrılmadan önce ellerini en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkamalı, ellerini su ve sabun ile yıkayamadığı durumlarda el antiseptiği kullanılmalı, olabildiğince kısa kalınmalı, el sıkışma usulü pazarlık yapılmamalı, maske, mesafe ve el temizliği kurallarına her aşamada dikkat edilmelidir. 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan kişiler bu alanlarda bulunmamalıdır. Yüksek ateş, öksürük, nefes darlığı, baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrısı, halsizlik, koku ve tat alma duyusu kaybı, ishal belirtilerinde birini taşıyan kişi kurban kesim yerine gitmemeli, COVID-19 yönünden değerlendirilmek üzere maske kurallarına uygun maskesini takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Bayram ve Cuma namazları cemaat ile kılınacağından uyulacak tedbirler kapsamında, abdest evde alınmalı, namaza herkes kendi seccadesi ile gitmeli, saflarda mutlaka sosyal mesafeye dikkat edilmeli ve bayram namazı sonrası toplu bayramlaşmalardan kaçınılmalıdır. Camilerin içinden çok mümkün olduğunca açık hava kullanılmalıdır.

Mezar ziyaretleri kalabalık olma ihtimali varsa arife ve bayram günleri sonrasına ertelenmeli, bayramlaşmalar mümkün olduğu kadar telefon ile yapılmalı, eğer ziyaret gerçekleşecekse kişi sayısı az, ziyaret süresi çok kısa tutulmalı, et dağıtılacaksa çok dikkatli olunmalı, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına dikkat edilmelidir.

Koronavirüs tehdidi henüz geçmemiş olduğundan bayram süresi boyunca kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, açık kapalı her alanda maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulmalı, el öpme ve tokalaşmadan kaçınılmalıdır.” İfadelerine yer verildi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam