Bilecik ve Bozüyük ADD’den ortak iç güvenlik paketi yasası tepkisi
admin • 21 Şubat 2015 16:46:35 
Bilecik ve Bozüyük ADD’den ortak iç güvenlik paketi yasası tepkisi

Bilecik Atatürkçü Düşünce Derneği Feyzi Köse, mecliste görüşülen iç güvenlik paketinin bir aldatmaca olduğunu ve amacın terörle mücadele değil, Cumhuriyet yıkıcılarına karşı direnen halkı sindirmek olduğunu belirtti.

İç güvenlik yasa tasarısı hakkında yazılı bir açıklama yapan Köse, şunları kaydetti:“ 13 yıllık AKP iktidarı döneminde Cumhuriyetimizin temel nitelikleri birer birer hedefalınmış, ulusal birliğimiz, bütünlüğümüz TEHLİKEYE girmiştir.İç Güvenlik yasa tasarısını Meclise sunan iktidar partisi paketin amacının terör eylemlerinedeniyle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması olduğunu söylüyor. Bunakargalar bile güler.

AKP iktidara geldiğinde Apo hapiste, PKK ise bitmiş idi. Terörü büyütüp bu gün doğu ve güneydoğu bölgesini PKK’ya teslim eden, orada Devleti fiilen yok eden BU İKTİDARDIR. PKK terör örgütü ile Oslo’da masaya oturan, “demokrasi ve çözüm süreci” ve“açılım paketleri” adı altında teröre destek veren, Türkiye’nin bölünmesinin yolunuaçan bu İKTİDARDIR. Bu süreçte en önemli ortağı BDP ve HDP’dir;Teröristlerin çiçeklerle karşılanmasına göz yuman ve çadırdan bozma mahkemeler kurarak onları serbest bırakan bu İKTİDARDIR.

BU NEDENLE ÜLKEMİZDE DEMOKRASİ VE HUKUK DEVLETİ İLKELERİNİ

YENİDEN HAKİM KILMAK İÇİN; CUMHURİYETE, VATANA SAHİP ÇIKAN TÜM

DEMOKRATİK KİTLE ÖRGÜTLERİNİ, SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINI, SİYASİ

PARTİLERİ, MESLEK ODALARINI VE HALKIMIZI TÜM ÖN YARGILARIMIZI VE

AYRINTILARI ARKADA BIRAKIP BU PAKETİN YASALAŞMAMASI İÇİN

BİRLİKTE MÜCADELEYE ÇAĞIRIYORUZ.

BİZ VARIZ, YA SİZ?”

Atatürkçü Düşünce Derneği  Bozüyük Şube Yönetim Kurulu Adına   yazılı bir açıklama yapan  Şube Başkanı Mustafa Aksu, iç güvenlik paketi yasasıyla ilgili olarak “Aslında bu yasa ile iktidar;  bir yandan seçim öncesi kendisine PKK ile pazarlık alanı açmayı hedefliyor. Ama asıl hedefi yurtseverlerdir.”dedi.

Aksu şunları kaydetti:

YURTTAŞLARIMIZI UYARIYORUZ

          Bu torba yasa tasarısı Meclisten geçerse: Demokrat Parti döneminde Mecliste kurulan ve yargı yetkisini gasbeden Tahkikat Komisyonu’na verilen yetkilerin benzerleri bu yasa ile Yürütmeye (valiye,  emniyet müdürlerine ve kolluk amirlerine) verildiğinden herhangi bir hakim ve savcı kararı olmadan gözaltına alınabileceksin, avukat dahi çağıramayacaksın, yine hakim ve savcı kararı olmadan, sadece polisin seni “makul şüpheli” bulması ile üstün, eşyan, aracın aranabilecek, fişlenebilecek, bir Bakanın isteğiyle dinlenebileceksin. Hatta, anayasal bir hak olan ve şiddet içermeyen toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılman halinde dahi polis, “durumu değerlendirerek” doğrudan seni yakalayabilir, yürüyüşünü engelleyebilir ve oradan uzaklaştırabilir. Kısacası can ve mal güvenliğin “birilerinin” insafına kalmış olacak.

         Sonuç olarak; bu yasa ile Türkiye Cumhuriyeti Anayasa’sına ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olarak,  her türlü kişi hak ve özgürlükleri kısıtlanmakta,  yeni suç ve cezalar oluşturulmakta, yargı yetkisi yok sayılmakta, güvenlik güçlerine orantısız ve yargı denetiminden uzak yetkiler, hatta adam öldürme yetkisi dahi verilmekte, Anayasal ilkeler ortadan kaldırılmaktadır. Amaç, iktidarın 2023 yılı hedefi önündeki engelleri kaldırmaktır.

        Bu nedenle ülkemizde demokrasi ve hukuk devleti ilkelerini yeniden hakim kılmak için; Cumhuriyete, vatana sahip çıkan tüm demokratik kitle örgütlerini, sivil toplum kuruluşlarını, siyasi partileri, meslek odalarını ve milletimizi tüm ön yargılarımızı ve ayrıntıları arkada bırakıp bu paketin yasalaşmaması için birlikte mücadeleye çağırıyoruz.

        Biz varız. Ya siz?

 

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x