Bilecik’e 18 Yılda 11 Baraj

Bilecik’e 18 Yılda 11 Baraj

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Bilecik’e yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor. Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor.

DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 Yılını Sulamada Hamle Yılı İlan Ettik

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettik. Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.

Bilecik’in Mümbit Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Bilecik ilinde inşa edilen 24 sulama tesisi ile 108 Bin 610 dekar zirai arazi sulamaya açıldı. Böylece Bilecik topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 116 Milyon 468 Bin 488 TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

33 Bin 640 Dekar Arazide İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor…

6 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 6 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 33 Bin 640 dekar arazinin sulanması sağlanacak. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Bilecik zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olacaktır.

Bilecik’imize 11 Baraj Kazandırdık

Marmara’nın ve ülke tarımının önemli illerinden biri olan Bilecik’imizde ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 65 adet tesis ile 695 Milyon 892 Bin 965 TL yatırım yaptık.  Bilecik’te son 18 yılda 11 baraj inşa ettik.

İnşaatı Devam Eden 6 Baraj ile 41 Bin 320 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır

Diğer taraftan Bilecikli vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Bilecik’in su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 6 barajın yapım çalışmaları devam ediyor.

Bilecik’e Memba Kalitesinde İçmesuyu

2 adet içmesuyu tesisini ise 2022 yılı sonuna kadar tamamlayarak, toplamda 154 Bin 99 kişi için yılda 3,39 Milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.

Bilecik’te Taşkın Riskini Azaltıyoruz

Ayrıca; Bilecik İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 27 adet taşkın koruma tesisi ile 40 yerleşim yeri ve Bin 230 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladık ve 8 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam