“BİLECİK’E HİZMET ETMEK HEPİMİZ İÇİN EN ÖNEMLİ ÖNCELİK”

“BİLECİK’E HİZMET ETMEK HEPİMİZ İÇİN EN ÖNEMLİ ÖNCELİK”

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bilecik’e geldi. Bakan Işık Bilecik ziyaretlerine ilk olarak Şeyh Edebali Türbesi’nden başladı. Türbe ziyaretinin ardından Bilecik Valiliğini ziyaret eden Işık daha sonra Bilecik Belediyesini ziyaret etti.  Bakan Işık’ı, Belediye girişinde Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı çiçeklerle karşıladı. Makamında konuşma yapan Başkan Yağcı, göreve geldiği zamandan itibaren Bilecik’te alp ve üst yapı çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

“Bilecik merkezde 2 organize sanayimiz var. İl genelinde baktığımızda 6 organize sanayimiz var. İnşallah sizlerin de yardımıyla bölgemizde gelecek zamanda sanayinin birçok ihtiyacını karşılayacak Bilecik merkeze 3. organize sanayi ve şehrimizin geneli anlamında da 7. organize sanayiyi de kurmak istiyoruz.” diyen Yağcı şunları ifade etti:

Yağcı: “Şehrimizin geneli anlamında da 7. organize sanayiyi de kurmak istiyoruz”

“Bakanım öncelikle taşı mermer toprağı seramik yaprağı ipek diriliş kuruluş ve kurtuluşun beşiği, Şeyh Edebali diyarı, Osmanlı toprağı, Ertuğrul sancağı Bilecik’imize hoş geldiniz.

Bilecik’te Belediyecilik anlamında Bilecik’in olmazsa olmazı altyapı sıkıntılarını çok şükür bitirdik. İkinci beş yılımızda şehrin kent vizyonunu yükseltecek, şehir benim şehir denilecek Kültür Kongre Merkezi, alışveriş merkezi, spor kompleksleri gibi sosyal hayata canlılık katacak projeler gerçekleştirdik.

Bir taraftan tarım şehri bir taraftan tabi ki sizinde Valiliğimizde ifade ettiğiniz şekilde öncelikli bir sanayi şehri. Bilecik merkezde iki organize sanayimiz var. İl genelinde baktığımızda 6 organize sanayimiz var. İnşallah sizlerinde yardımıyla bölgemizde gelecek zamanda sanayinin birçok ihtiyacını karşılayacak Bilecik merkeze 3. organize sanayi ve şehrimizin geneli anlamında da 7. organize sanayiyi de kurmak istiyoruz.

“Otomotiv sektör üzerinde olmasını arzu ediyoruz”

Şehrimizde komşularımızda Bursa’da otomotiv sektörü var, Sakarya’da otomotiv sektörü var. İnşallah organize sanayimizin marka değerini otomotiv sektör üzerinde olmasını arzu ediyoruz. Bununda sebebi hakikaten yan sanayi noktasında belirli esnafımızı eşrafımızı yönlendirebileceğimiz yan sanayi kullanımının olması şehrin gelişimi noktasında katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Sizlerin destekleriyle inşallah ortaklaşa yapılacak üniversite teknolojik araştırma merkezlerinin kurulmasıyla da şehrimiz sanayide daha iyi noktalara gelecek. Sizlerden bu anlamda da destekler bekliyoruz”

 

Bakan Işık:”Büyük ölçekli yatırımın gelmesi noktasında gayret göstereceğim”

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’dan sonra konuşan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık Bilecik’te Belediye Başkanlığını ziyaret etmiş olmaktan memnuniyet duyduğunu belirtti.

“Bilecik’in her ülkenin insanında ayrı bir yeri var. Dolayısıyla da Bilecik’e hizmet etmek hepimiz için en önemli öncelik” diyen Bakan Işık “Bilecik’in marka değerini arttıracak her türlü çalışmaya bizim bakanlık yetkimiz çerçevesinde destek vermeye hazırız. Bu yeni özellikle üçüncü organize sanayi bölgesi çalışmasını da destekliyoruz. Burada özellikle önümüzde ki süreçte büyük ölçekli yatırımın gelmesi noktasında ben de arkadaşlarımla birlikte gayret göstereceğim” dedi ve şunları aktardı:

“Bilecik’in özelliklerini o kadar güzel özetledi ki Başkanımız benim için bunlara bir ekleme daha yapmam o insicamı bozar diye doğrusu endişe ediyorum. Gerçekten Bilecik bizim medeniyet tarihimizin en önemli kilometre taşlarından birisinin ev sahibi şehri ve medeniyet değerlerimizi oluşturan en önemli simaların yaşadığı şehir. Bilecik’in her ülkenin insanında ayrı bir yeri var. Dolayısıyla da Bilecik’e hizmet etmek hepimiz için en önemli öncelik.

“Her yıl gelişimini görmek bizi mutlu ediyor”

Aslında Bakan olarak sayın Başbakanımızla geldik. Ama bir iki defa ertelemek zorunda kalan bir programlar olmuştu. Bugün fırsat oldu hem Bilecik’i ziyaret edelim hem de özellikle bizim Bakanlığımızı ilgilendiren konularda bugüne kadar yapılan çalışmaların karşılaştıkları sorunları, zorluklarla ilgili ne yapacağımızı birlikte değerlendirelim amacıyla bu ziyareti yaptık. Tabi Belediyemizi ziyaret etmek bizim açımızdan son derece önemli. Bilecik’te 2004 yılından beri gerçekten ciddi bir çalışma var. Bilecik’in her yıl gelişimini görmek bizi mutlu ediyor. Şimdi de bu gelişimin devam ediyor olması önemli. Yoksa Bilecikliler bir adamı kolay kolay üç kere Belediye Başkanı seçmez. Bu açıdan Selim beyi hakikaten tebrik ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyorum.

Bilecik’in marka değerini arttıracak her türlü çalışmaya bizim bakanlık yetkimiz çerçevesinde destek vermeye hazırız. Bu yeni özellikle üçüncü organize sanayi bölgesi çalışmasını da destekliyoruz. Burada özellikle önümüzde ki süreçte büyük ölçekli yatırımın gelmesi noktasında ben de arkadaşlarımla birlikte gayret göstereceğim. İnşallah daha nitelikli üretim merkezi haline Bilecik’i getireceğiz.

“Teknopark kurulmasıyla ilgili süreçleri hızlandıracağız”

Valilikte de ifade ettim Üniversitemizin bu konuda çok ciddi katkısı olacak. Üniversitemizde teknopark kurulmasıyla ilgili süreçleri hızlandıracağız.  Üniversitedeki hocalarımızda şehirle daha iç içe olacaklar, sanayiyle daha iç içe olacaklar ve biz Bilecik’te hem sanayinin niceliğini hem de niteliğini arttıracağız. Bu noktada yerel yönetimlerde çok önemli teşkil ediyor. Yerel yönetimlerin  işlemin zorlaştığı yerlerde sanayici çok büyük sıkıntı çekiyor. Onun için bazı şehirler hızlı ilerliyor, bazı şehirler geri kalıyor.

“Yerel yönetimlerin önem vermesini özellikle istiyoruz”

Ben özellikle yerel yöneticilerimizin bu noktada sanayini  önün açacak adımlar ama bu adımlar mutlaka çevreye saygılı adımlar atacak. Havamızı suyumuzu toprağımızı kirletmeyecek adımlar olacak. Bizim yeşil üretim dediğimiz üretimlerimize yerel yönetimlerin önem vermesini özellikle istiyoruz. Bu noktada Belediye Başkanımızın öncülük yapması bizim açımızdan son derece önemli. Burada el birliği içerisinde inşallah Bilecik’e çok daha güzel hizmet etmenin gayreti içerisinde olacağız.”

Konuşmaların ardından Başkan Yağcı, Bakan Işık’a üzerinde Osmanlı arması bulunan bir tablo hediye etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam