Bilecik’in Fethi, Şeyh Edebali ve Osman Gazi’yi Anma Programı

Bilecik’in Fethi, Şeyh Edebali ve Osman Gazi’yi Anma Programı

 

 
Cumhuriyet Meydanı'nda, Vali Halil İbrahim Akpınar, KİT Komisyon Başkanı ve Ak Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, daire müdürleri, Ak Parti İl Başkanı Ramazan Kurtulmuş, Oğuz Boyları Konfederasyonu Genel Başkanı Niyazi Çapa, Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş ve sivil toplum örgütleri ile vatandaşların katıldığı yürüyüş, Şeyh Edebali Türbesi'nde sona erdi.
 
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti okundu.
 
Vali Akpınar, burada yaptığı konuşmada, Bilecik'in her yönüyle Türkiye'nin gelişen illerinden birisi olduğunu belirterek, "Nüfusumuzun azlığı, yüz ölçümümüzün küçük olduğuna bakmayın, Osmanlı İmparatorluğu'nun temellerinin atıldığı, maddi ve manevi olarak temellerinin atıldığı şehirdeyiz. Biz, yeni ufuklara, imkanlara ve güzelliklere yelken açarken tarihimizi, geçmişimizi hatırlamamız ve o günleri yad etmemiz güzel" dedi.
 
Poyraz da Türk milletinin en çok kullandığı kelimelerden, kavramlardan bir tanesinin fetih kavramı olduğunu ifade ederek, Bilecik'in fethi, Şeyh Edebali ve Osman Gazi'yi anmak için toplandıklarını kaydetti.
 
Fethin, bir yeri coğrafi olarak ele geçirmek anlamına gelmediğini anlatan Poyraz, şöyle konuştu:
 
"En temel özelliklerden herhalde önde geleni o fethi gerçekleştiren insanların kalbindeki niyet. Fethi gerçekleştiren insanlar oraya geldikleri zaman zulüm etmeye değil, iyilik yapmaya, haksızlığı önlemeye, adaleti tesis etmeye ve bir medeniyet inşa etmeye geliyorlar. Ülkeleri ve şehirleri fetih ederken yüklediğimiz anlam, karşılıklı sevginin, muhabbetin, hoşgörünün, hak, hukuk ve adaletin yerleştirilme niyeti olduğunu hepimizin bilmesi, hatırlaması gerekiyor. Şu anda medeniyetlerin karşı karşıya geldiği, medeniyetlerin tartışıldığı, konuşulduğu bir ortamda biz millet olarak önce kendi kalbimizde ondan sonra toplum, kardeş ve arkadaş olarak birbirimizin gönlünde tekrar bir fethe ihtiyacımız var. Ondan sonra ayağa kalkıp, etrafımızdaki diğer medeniyetlere 'fetih budur, biz buyuz' demeliyiz."
 
Yağcı da Bilecik'in dosta güven düşmana korku salan kahramanlıklarıyla buram buram tarih dolu şehir olduğunu anlatarak, "Zengin bir medeniyeti bağrında saklayan Bilecik'imizin herkesin gönlünde farklı bir yeri öve önemi olduğuna canı gönülden inanıyorum. İlimiz, tarihimizin canlı bir nişanesi, medeniyet birikimimizin, milletimizin göz bebeğidir" diye konuştu.
 
Program, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Söğüt Meslek Yüksekokulu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Vedat Turgut'un "Bilecik'in Fethi" konulu konferansının ardından Küre Mehteran Takımı'nın gösterisi ve Bilecik Şeyh Edebali Tasavvuf Musikisi korosunun konseriyle pilav ve ayran ikramıyla sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. FETİH ŞÖLENİ – Birincisi Muhteşemdi sonrakiler süper olacak emeği geçen bütün sivil toplum kuruluşlarını tebrik ediyorum Fethin kutlu olsun BİLECİK Nice fetih yıl dönümlerine inşallah

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam