BİLECİK’İN KURTULUŞU’NU PROTOKOL KUTLADI
admin • 6 Eylül 2015 13:47:44 
BİLECİK’İN KURTULUŞU’NU PROTOKOL KUTLADI

Halk katılımı olmadı

Programa Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Milletvekilleri Halil Eldemir ve Yaşar Tüzün, Bilecik 2.jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç,Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, kurum amirleri,  siyasi parti temsilcileri ve askeri erkân katıldı. Halk katılımının neredeyse hiç olmadığı programda protokol eşliğinde bir tören gerçekleştirildi.

“Kurtuluş mücadelemizin yeni bir yılını kutlamak için bir aradayız”

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın devamında Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Kurtuluş mücadelesinin önemine değinen Başkan Yağcı, ayrıca birlik ve beraberlik mesajları verdi. Başkan Yağcı şu ifadelerde bulundu:

“Bugün burada bundan 93 yıl önce şaha kalkan bir milletin bağımsızlığı uğrunda vermiş olduğu takdire şayan bir mücadeleyle canları pahasına kendilerine vatan edindikleri ve bizlere miras bıraktıkları bu güzide topraklarda kurtuluş mücadelemizin  yeni bir yıl dönümünü kutlamak için bir araya gelmiş bulunmaktayız.

“Şehitlerimizi minnetle anıyoruz”                                                                            

Bizler ata yadigârı güzide şehrimizde şanlı Osmanlı Devleti ve Cumhuriyetimizin kuruluş ruhundan aldığımız güçle muasır medeniyetler hedefinden asla taviz vermeden bu vatan uğruna canlarını seve seve feda eden kahramanlarımızı her zaman olduğu gibi yine bugün de minnetle anıyoruz.

Dönemin şartları içerisinde askeri kuvvetlerimizden kat kat üstün bir ordu karşısında hazırlanan kurtuluş mücadelesi birlik ve beraberlikten hürriyet ve istiklalden en zor koşullarda dahi vazgeçilemeyeceğini adeta tüm dünyaya kanıtlamıştır.

“Cumhuriyetimizin ruhu yolumuzu aydınlatmaya devam edecek”

Milletçe sahip olduğumuz vatan sevgisi ve hürriyet aşkı dün düğü gibi bugün de Mehmetçiğimizin, polisimizin ve her Türk evladının kahramanlık ve cesaretinde vücut bulmaktadır. Cumhuriyetimizin temellerinde yer alan bu yüksek ruh ve şuur her an, her saniye canlı kalacak, yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.

 Öyle ki şanlı tarihimizin buna benzer nice zaferler kazanan ve destanlar yazan, büyük Türk milletinin neferleri olarak bizler; Milli Mücadele ve Kurtuluş hareketini bugün bir kez daha büyük bir minnet ve gururla haykırıyoruz.

“Türkiye’miz son günlerde kalleş bir gündemle meşgul ediliyor”

Kuruluş ve Kurtuluş hamurunun aziz milletimizin kanlarıyla yoğrulduğu Türkiye’miz; son günlerde hepimizin malumu çirkin ve kalleş bir gündemle meşgul edilmekte. İstikrarın huzur, yüreğimizdeki imanın en büyük güç olduğu cennet vatanımızda sükûnetle vızıltılarıyla mani olacaklarını düşünen şer odaklarının önlerinden çıktıklarını hepimiz görüyoruz. Milletimizin böyle boş işlerle, kalleş oyunlarla, hain pusularla kaybedecek vakti yok. Masum insanları, çocuklarımızı, askerimizi, polisimizin şehit ettiler. Milletimiz inşallah bugün yaşadığımız tehditleri tez zamanda bertaraf edecektir.

"Bayraklarımızı bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır." dizesinde ifade edildiği gibi, bir gül bahçesine girer gibi toprağa düşen her şehidimiz, bu toprakları vatanımızda olarak tescilleyen önemli unsurlardır. Şehitlerimizin her biri Allah katındadır, rahmetle yad ediyoruz, mekanları cennet olsun.

“Tarih, bir milletin en önemli hayat kaynaklarından biridir”

 Doğusundan batısına, Kuzeyinden Güneyine, dili, dini, ırkı her ne olursa olsun mazlumların, masumların hür sesi olan kucak açan bu millet, bu devlet unutmadılar ki güçlüdür, kuvvetlidir ve kudretlidir.

Tarih, bir milletin en önemli hayat kaynaklarından biridir. Milletler; tarihlerinden güç alarak, geçmişlerinden gelen birikimlerinin üzerine geleceklerin inşa ederler. Bugün memnuniyetle ifade etmek isterim ki ecdadımız, uğrunda büyük bedeller ödeyerek, bizlere her safhası parlak zaferlerle dolu şanlı bir tarih armağan etmiştir. İşte güzide şehrimiz Bilecik'te öyle, bir zamanlar tarihe dur diyen, her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanan, Osmanlı ulu çınarının filiz sürdüğü, milletimizin makus talihinin yenildiği nadide bir şehir. Gelin; tarihimizi hep birlikte yad edelim. Gelin; Yeni Türkiye Yolunda böylesine önemli bir konumda bulunan şehrimizi yarınlara, emin adımlarla taşıyalım. Gelin kurtuluşu hep birlikte yürüyelim.

Bu duygularla şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 93. yıl dönümünün kutlu olmasını diler bizlere, milletimize, tüm dünyaya barış, kardeşlik ve hoşgörü getirmesini temenni ederken bir kez daha Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, kurtuluş mücadelemizin tüm kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle bir kez daha yad ediyorum. Katılımlarından dolayı başta sayın valimiz olmak üzere tüm hemşehrilerime teşekkür ediyor, selam, saygı ve muhabbetlerimi sunuyorum.”

Bilgin’den tarihi konferans

Başkan Yağcı’nın ardından ise Söğüt Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Taner Bilgin, “Milli Mücadelede Bilecik’in Yeri ve Düşman İşgalinden Kurtuluşu” konulu bir konferans düzenledi. Bilecik’in tarihi görüntülerinin de yer aldığı konferans izleyiciler tarafından dikkatle izlendi.

Konferans bitiminin ardından program;  Tugay ve Garnizon Komutanlığı Bando Bölüğü’nün gösterisi, Bilecik belediyesi Mehter Takımı’nın gösterisi, Geçmişten günümüze tarihsel süreç içerisinde Bilecik fotoğrafları ve Türk büyükleri fotoğraf sergisinin gezilmesiyle devam etti. Şifalı pilav ikramı yapılmasıyla ise program sona erdi.

 

 

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x