BİLECİK’İN NEDEN OSB OKULU YOK?

BİLECİK’İN NEDEN OSB OKULU YOK?

 

Türkiye'nin son yıllardaki gözde sanayi merkezlerinden biri olan Bilecik'te organize sanayi bölgeleri okulu neden kurulmadığını merak ediyoruz. Bilindiği gibi artan yatırım talepleri nedeniyle kentimizde de son zamanlarda en çok gündemde olan ve bir çözüme ulaşması gereken gündem işçisizlik (!)  Kalifiye eleman arayan sanayiciler her gün Bilecik'te yayınlanan yerel gazetelerde boy boy eleman ilanları veriyor. Buna rağmen işçisizlik sorunu her geçen gün daha da büyüyor. Açıkçası ortada yeterince kalifiye işçi yok. Fabrikalar artık büyük masraf yaparak aldıkları cihazların başına tecrübesiz insanları oturtmak istemiyor. Bu konuda haklı olduklarını düşünüyorum.

Konunun diğer bir boyutu ise, Bilecik'te 6 organize sanayi bölgesi olması. Küçük sanayi siteleri de var. Her gün yeni yeni fabrikalar kuruluyor. Bugün yıllardır Bilecik'te faaliyet gösteren bir fabrika vasıflı elemanı kolay buluyor ama yeni bir fabrika için vasıflı eleman konusu tam bir eziyet. Kente yeni yeni fabrikalar geliyor.

Bilecik'te önceki yıllarda CP yoktu, Şişecam yoktu, Arslan Alüminyum yoktu. Yarın daha birçok büyük sanayi kuruluşu daha ilimize gelecek. Fabrikaların ihtiyacı olan vasıflı personeli yetiştirecek bir okul artık lüks değil zorunluluk haline geldi.

İsminin OSB okulu olması şart değil, ara kademe okulu, eğitim okulu, KOBİ okulu veya başka bir isim de olabilir. Ama amacı organize sanayi bölgelerinde, küçük sanayi sitelerinde faaliyet gösteren KOBİ'lerin vasıflı eleman ihtiyacını karşılamak için böyle bir okul kurulması gerekiyor.

Liseden ayrılmış, üniversiteyi kazanamamış ya da hiç okuyamamış  işsiz insanlara yönelik bir okul açılması gerektiğine inanıyorum. Fabrikalar bu yıl ihtiyacı olan elemanı okula bildirecek daha sonra okul ise o ihtiyaca uygun olarak vasıflı eleman yetiştirecek. Böylece fabrika talep ettiği vasıflı elemana kavuşurken kentte işsizlik de azalacaktır. Bu okulun yapılması için fabrikaların hepsinin elini taşın altına koyacağına, destek olacaklarına  inancım tam.

Fabrikalar ve organize sanayi bölgeleri günlük işleri arasında gerekli, gereksiz birçok harcama yapıyor. Böyle önemli bir çalışma içinde maddi manevi tüm desteği vereceklerdir.  Çünkü yeni gelen çalışanlarına işi öğretene kadar büyük bir performans eksikliği ile yüz yüze kaldıkları için bu sorun tüm fabrikaların sorunu. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi,  Bilecik Valiliği, Bilecik Belediye Başkanlığı ilimizin başarılı milletvekilleri ve ilimizin sivil toplum örgütlerinden bu konuda duyarlı olmalarını bekliyorum.

Tuncay ÇANKAYA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. çok komik – sorunuzun cevabını gerçekten bilmiyormusunuz.1-işyerleri kalifiye eleman istemiyor.2-kentteki işsizlerin azalması işlerine gelmez.çünkü,ya bu şartlarda çalışırsın yada dışarda sıra bekleyen çok diyemezler.3-işyerleri sendika kabul etmek zorunda kalır ki bunu hiç istemezler.4-işçi maaşı yükselir. yani kısaca bilecikte gelir seviyesi yükselir ,yükselmek zorunda kalır.buda organizenin nabzını şu anda elinde tutanların işine gelmez.siz bunları yazamadınız,birileri yazarmı acaba dediniz.bende kısaca özetledim.dahasıda var ama beni böyle kesmez.bir canlı yayın yapın şöyle bir eteğimizdeki taşları dökelim.bütün yazdıklarım tecrübeyle sabittir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam