Bilecik’in Yaylalarında Besiciler Eve Dönüşe Başladı

Bilecik’in Yaylalarında Besiciler Eve Dönüşe Başladı

Osmanlı döneminde özellikle soğuk kış aylarında kullanılan yerleşim yeri olan Bilecik’in Söğüt ilçesinde, yaylalarda hayvanlarını otlatan ve tüm yaz sezonu boyunca yüksek rakımlarda yaşayan besicilerin eve dönüşü başldı.
Yaz aylarında hayvanlarını alarak 1150 rakımlı Söğüt’ün yaylalarına çıkan, sonbaharın gelmesi ve soğukların başlamasıyla köye göç eden üreticiler, kış aylarında hayvanlarına ahırda bakıp ilkbaharda yeniden yaylalara çıkacak. Rızapaşa köyü muhtarı Mehmet Karaoğlu, 5 köyün ortak kullandığı Çaltı Yaylası’ndan ilçeye bağlı köylere göçün başladığını kaydetti.
Karaoğlu, soğukların iyice yaylalarda hissedildiğini vurgulayarak, ”Hayvanlarımızdan ve insanların alıştığı bu gelenekten dolayı yazın yaylaya gitmek bizim için bir zaruret. Burada insanlar eskiden olduğu gibi yaylada yaşıyor. Hayvanlar kuzulamaya başladığında ve soğuklar yaylayı sardığında, hayvanlara yaylada bakmak mümkün olmadığı zamanlarda köylere dönüş başlıyor.” ifadesini kullandı.
Dedelerinden kalan “yaylacılık” geleneğini sürdürdüklerini anlatan Karaoğlu, Osmanlı’nın kışlak yeri olan Söğüt’ün hayvancılık için uygun olduğunu belirtti.
Tüm hayvan sahiplerinin yayla evlerini ve çadırlarını kapattığını aktaran Karaoğlu, “Yaylaya çıktığımızda çevre köylerden gelen arkadaşlarımızla büyük bir çoğunluk oluyoruz. Yazın yayladayız, kışın Osmanlı’da olduğu gibi köydeyiz.” diye konuştu.
Yaylada hayvanlarını otlatan memur emeklisi Hüseyin Gülmez, eşiyle birlikte yayla ile köy arasında 25 kilometre yürüdüklerini, hayvanlarını korumaya aldıklarını vurgulayarak, “Burada hayvan bakan herkes, 10 ya da 11’inci ayda sürüsünü alıp köylere indiriyor. Kışın genelde bu hayvanları ahırda bakıyoruz, dışarı çıkartmıyoruz.” görüşlerini aktardı.
Büyükbaş hayvanlarını yaylada güttüğünü anlatan Ali Yılmaz (62) ise, “Burada hayvanlarımıza bakıyoruz, sabah erken saatte kalkıp onları otlatmaya çıkarıyoruz. Buralarda hayvanları otlatırız, öğlen 1-2 saat istirahatten sonra yine otlatmaya devam ederiz. Kar yağdığında köye iniyoruz. Mart-nisan aylarında yine buralara çıkarız. Kar yağdığında hayvanlarımızı yaylada doyuramıyoruz, otlayamıyorlar, haliyle.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam