BİLECİKLİ 19 YAŞINDAKİ KIZIMIZ İLK KİTABINI YAZDI
admin • 30 Ekim 2015 13:37:58 
BİLECİKLİ 19 YAŞINDAKİ KIZIMIZ İLK KİTABINI YAZDI

“MANTIK EVLİLİĞİ”

Bilecikli 19 yaşındaki Elif Gaye Çanakçı “Mantık Evliliği” adlı ilk kitabını yazdı. Panama yayıncılıktan piyasaya çıkan kitabın kısa sürede çok sayıda okuyucuya ulaştığı belirtildi. Bilecik Refik Aslan Öztürk Fen Lisesi mezunu olan Çanakçı Okan Üniversitesi İngilizce Tıp 2.sınıf öğrencisi. Çok küçük yaşlarda okumayı öğrendiğini ve çocukluğundan bu yana da bir çok kitap okuduğunu belirten Elif Gaye Çanakçı, ilk zamanlar hobi olarak yazmaya başladığını, zamanla bu işi ciddi anlamda düşünmeye başladığını kaydetti. Ülkemizde Mantık evliliklerinin kısa süreli olduğunu ve bu yüzden bu konuyu işlediğini belirten Çanakçı, kitapta mantık evliliği yapan bir çifti anlattığını vurguladı.19 Yaşında olan Çanakçı, gençlere tavsiyelerde bulunarak mutlaka okumaları gerektiğini söyleyerek, okumanın faydalarını anlattı. ”Başka kitaplar yazacak mısınız?” sorumuza Çanakçı; “Yazmayı düşünüyorum ilk kitabımın serisi olacak şekilde düşünüyorum” ifadelerini kullanarak hedefinin Üniversite okumak olduğunun da altını çizdi. Mantık Evliliği kitabının yazarı Elif Gaye Çanakçı’nın açıklamaları:

“Benim kitabım romantik komedi tarzında bir kitap”

“Ben internette, bir sitede yazmaya başlamıştım.  Daha öncesinde de yazıyordum, bir anda aklıma gelen bir şey oldu. Böyle bir şey yazsam nasıl olur diye düşündüm. Aslında çocukluğumda kitap okurdum, çok küçük yaşta öğrendim kitap okumayı okula başlamadan önce. Ben okumayı her zaman çok seviyordum, kendimi bildim bileli okuyordum. Genelde masalla başlamıştım her küçük çocuk gibi ama sonra öyküler, romanlar ben daha çok şiiri, romantik, romantik komedi tarz kitapları okuyorum, o tarz yayınları, kitapları seviyorum. Zaten benim kitabım da romantik, romantik komedi tarzında.

Çok işlenmemiş bir konu, formalite evlilik yapan bir çiftten bahsetmek istedim. Böyle bir kitap oluştu.Kitap yazmaya devam etmek tabi ki istiyorum ama önceliğim okulumda. Onun dışında boş zamanlarımda bir şeyler karalıyorum, devam ediyorum yazmaya.

Bu kitabın devamını da düşünüyorum. Bu iki kişinin hayatındaki olaylar nasıl yön buldu, nasıl şekillendi. Onlardan da bahsetmek istiyorum ikinci kitapta düşünüyorum.

-Gençlere Tavsiyeleriniz?

Genelde kitap okumak çok popüler bir şey olarak görünmüyor ülkemizde. Bence kitap okumak sadece birilerinin yaptığı bir şey değil. Öncelikle bunu aşmamız lazım. Bence okumayı sevmek de kötü bir şey değil. Bu yargıların yıkılması gerekiyor ülkemizde, yaygınlaşması gerekiyor kitap okumanın. Bize farklı dünyaların kapılarını açıyor kitaplar sonuçta. Bunun öğrenilmesi, fark edilmesi gerekiyor.

-Kitap yazmak isteyenlere önerileriniz?

Öncelikle korkmasınlar, hemen kötü yorumlar aldıklarında vazgeçmesinler çünkü birtakım şeylerle ben de karşılaştım bir takım kötü eleştirilerde. Nerelerde yayınlayabiliyorlarsa, kimlere ulaşabiliyorlarsa ulaşmaya çalışsınlar, vazgeçmesinler. Kolay bir yol değildi, bunun farkında olarak devam etsinler.” 

ERHAN TOKA 

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
SERDAR YILDIZ
6 yıl önce

BASARILAR DİLERİM – cok akıcı bir dili var watpat takip ediyordum

0
Would love your thoughts, please comment.x