• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLECİKLİ HACI ADAYLARI DUALARLA UĞURLANDI

BİLECİKLİ HACI ADAYLARI DUALARLA UĞURLANDI

Kuran’ı Kerim’in okunmasından sonra Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı “böyle kutlu bir yolculuk arifesinde hacı adaylarıyla birlikte olmaktan, helalleşmekten, onları uğurlamaktan son derece mutlu olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti:  

 

Yağcı: “Gözlerinin feri, ayaklarının izi olan o mukaddes topraklar”

“ Gerçekten güzel, önemli bir beldede üzerinde Şeyh Edebali Hz.’lerinin, Dursun Fakih Hz.’lerinin, Ertuğrulgazi Han’ların ayaklarının izi olan, gözlerinin feri olan güzide topraklarımızda başka kutsal bir beldeye yolculuğa başlamanın heyecanı içerisindesiniz. O belde neresi? O belde sevgililerin sevgilisinin, onun arkadaşlarının, ashabının, gözlerinin feri, ayaklarının izi olan o mukaddes topraklar. Cenab-ı Hakkın evinin olduğu topraklar ve tüm tövbelerin kabul olacağı, saatlerin yaşanacağı o güzide mekanları ziyarete gidiyorsunuz. Öncelikle burada heyecanla, umutla, aşkla başlayan bu yolcuğunuzun sağlık, sıhhat içerisinde, heyecanınızı hiç kırmadan, inancınızı arttırarak, aşkınız, Allah aşkınız fazlalaşarak, sağlık, sıhhat içerisinde görevinizi yaparak ailelerinize, yuvalarınıza dönmenizi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyoruz, temenni ediyoruz, dua ediyoruz.

 

 “Müslümanların  birliği, beraberliği, kardeşliği için dua edelim”

Aynı heyecanı yaşayan kardeşiniz olarak sizleri uğurlarken imrenerek tekrar uğurlamanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Oralara gittiğinizde duaların kabul olacağı mübarek mekanlara, o saatlere ulaştığınızda memleketimizin, Müslümanların  birliği, beraberliği, kardeşliği için dua edelim. Aramızdaki huzur, sulh için dua edelim ve oralara giderken Türk milletinin asil kanının gerektirmiş olduğu asaletle, nezaketle, zarafetle davranalım ve memleketimizi her zaman olduğu gibi en iyi şekilde temsil edelim diyorum ve sizlere hayırlı yolculuklar diliyorum. Haklarınızı helal edin. Bizlerden de kat kat haklarınız varsa helal olsun. Hayırlısıyla sağlık, sıhhat içerisinde ailelerinizle dönün. Yeniden sizleri dönüşte böyle karşılayarak kucaklaşmayı Cenab-ı Hak hepimize nasip etsin. Hepinize hayırlı yolculuklar diliyorum.”

 

Başkan Yağcı’dan sonra konuşan Bilecik İl Müftüsü Necati Akkuş ise “Bu yolculuk sıradan bir sefer, sıradan bir yolculuk değil. Bu yolculuk Allah’ü Teala’nın emriyle, Hz Resulullah Sallallahu Vesellem’in sünnetiyle, özel davet ile yola çıkılan ve arkasından da çok özel hediyeler beklenen bir yolculuk” diyerek şunları ifade etti:

 

Akkuş: “Bu yolculuk sıradan bir sefer, sıradan bir yolculuk değil”

“Bugün kuruluşun ve kurtuluşun şehri olan Bilecik’imizden, Cenab-ı Hakkın özel davetlileri olarak kutsal bölgelere bir kafilemizi gönderiyoruz. Yüce Mevla’m bu yolculuğun arzu ettiğimiz şekilde sizlerin kalplerinizdeki niyetinize göre bereketli, uğurlu olmasını nasip eylesin. Bu yolculuk sıradan bir sefer, sıradan bir yolculuk değil. Bu yolculuk Allah’ü Teala’nın  emriyle, Hz Resulullah Sallallahu Vesellem’in sünnetiyle, özel davet ile yola çıkılan ve arkasından da çok özel hediyeler beklenen bir yolculuk. Çünkü Peygamber efendimiz  Sallallahu Vesellem buyuruyorlar ki kim hak için yolculuğa çıkar, hac eder kötü söz, kalp kırmayla meşgul olmaz ise onun haccının karşılığı ancak ve ancak cennettir. Dolayısıyla bu yolculuk esnasında haccımıza bir hac sevabı daha kazandırabilmek mümkündür. Bu da birbirlerimize olan davranışlarımız, saygımız, hürmetimiz, sevgimiz ve muhabbetimiz ile oluşacaktır. Özellikle genç olan, güçlü olan hacılarımızın desteğe ihtiyacı olabilecek hacılarımıza el atması, onlara yardımcı olması bu manada çok güzel bir fırsattır, çok önemli bir adımdır.

 

 “Rabbim bu ateşe bir su serpsin”

Oraya giderken az önce Sayın Başkanımızın ifade ettiği gibi bu mübarek mekanlardan o kutsal bölgelere gidiyorsunuz. Memleketimizin şu anda içinde bulunmuş olduğu sıkıntıyı hepimiz çok iyi biliyoruz. Bir ateş düştü yeniden içerimize. Rabbimize, Kabe’nin duvarına sarılıp ağlayarak tavaf ederken, Arafat’ta dua ederken ne olur dua edin. Rabbim bu ateşe bir su serpsin. Memleketimize, milletimize, İslam alemine, ailelerimize dua edin. Ocaklarımıza, vatanımıza, yurdumuza, askerimize, ordumuza dua edin. “Rabbim bizi diğer mümin kardeşlerimizin düşmüş olduğu bu beladan muhafaza eylesin” diye ne olur vaktinizi boşa geçirmeyin, zamanızı harcamayın. Biriniz tespih’te biriniz duada olsun, gönlünüz Kabe’de olsun, gözümüz Kabe’de olsun. Bu kısa yolculuğunuzu bir ömür bereketiyle değerlendirmenin gayreti içerisinde olun. Sağlıkla gidin, selametle gelin, haccınız mebrur, yolunuz açık olsun, amelleriniz makbul olsun. Allah sağlıkla, sıhhatle gitmeyi sağ ile n dönmeyi nasip etsin. Allah’a emanet olun”

 

Konuşmaların tamamlanmasının ardından İl Müftü Yardımcısı Ahmet Tokgöz uğurlama duasını yaptırdı ve sonrasında hacı adayları dualarla ve gözyaşlarıyla kutsal topraklara uğurlandı.

CANER ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam