BİLECİKSPOR YÖNETİCİLERİNDEN SİTEM DOLU SÖZLER

BİLECİKSPOR YÖNETİCİLERİNDEN SİTEM DOLU SÖZLER

CİNOĞLU: “KESER DÖNER SAP DÖNER GÜN GELİR HESAP DÖNER”

Bilecikspor başkanı İsmail Cinoğlu, başkan yardımcısı Av.Emin Yağcı ve yönetim kurulu üyeleri çok sert açıklamalarda bulundular. Haftasonu Bozüyük’te oynanacak Vitraspor- Bilecikspor karşılaşmasına Bileciksporlu taraftarların alınmama kararını eleştiren kulüp yöneticileri yine de maça gidecek taraftarlara sağduyu çağrısında bulundular.

 

Bozüyük ilçe güvenlik kurulunun aldığı kararı tasvip etmediklerini belirtilirken Vitraspor- Bilecikspor karşılaşmasının fairplay içerisinde geçmesi temennilerinde bulundular. Yönetim kurulu üyeleri O.Nuri Genç, Burak Dedeoğlu ve İrfan Söğüt’ünde hazır bulunduğu toplantıda daha birçok konularda açıklamalarda bulunan Bilecikspor başkanı İsmail Cinoğlu, başkan yardımcısı Av.Emin Yağcı’nın çarpıcı açıklamaları:

 

Emin Yağcı: “Taraftar camiası olarak üzüntülüyüz”

 “Bilecikspor camiası olarak üzücü bir karar alındı İlçe Güvenlik Teşkilatı tarafından. Biz bu konuyla ilgili yönetim, futbolcu, taraftar camiası olarak üzüntümüzü dile getirelim istedik. Konuyla ilgili olarak Vali beyle bir görüşme yaptık. Kendisi komisyonun başkanı olmadığını, Vali yardımcısı Komisyonun Başkanıymış. Bir görüşeceğini, dosyayı inceleyip haber vereceğini iletti. Akşam üstü de bize geri dönüş yaptı. İlçe Kaymakamlığı tarafından alınan bir karar olduğunu, kararın Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından stadın mevcut halinin eski yapı olduğunu belirtti. Yalnız bu konu da yapılan hazırlıklar çok, taraftarlar 4-5 otobüs hazırlandı. 50-60 araba Bozüyük’e maç izlemeye gidecek Bilecikspor sevdalısı var. Biz de Vali bey’e bu üzüntümüzü ve Bilecik ve Bozüyük arasında yıllardır olan bu kavganın veya gerilimin bu sene bizim sayemizde belki bir nebze olarak azalacağını söyledik ama maalesef mümkün olmadı. Üzgünüz, konuyla ilgili olarak yetkililer nazarında yapılacak bir hamle yok. Yarın ki maça çıkarsak eğer taraftarsız oynayacağız.”

 

İsmail Cinoğlu: “Oturduğu koltuktan nereye bakıyorlar farkında değiller”

 2015-2016 sezonu beklediğimiz gibi. Biz bunları belki söylemedik ama beklediğimiz kararlar olduğunu ben çok dillendirmesem bile kişisel arkadaşlarımla konuşmuştum. Bu son güne bırakılan kararı Perşembe yapılan Güvenlik Kurulu Toplantısında Komisyon Başkanı ve diğer kulüplerin temsilcileri ve ASKF Temsilcileri, Federasyon İl Temsilcisi dahil olmak üzere bu konuyu ilettim. Yapılanın yanlış olduğunu, bu hareketin toplumsal tepki yaratacağını, eğer böyle bir karar alınacak ise bunun yaklaşık bir ay önce alınmasını ve daha sonra topluma bunu dolaylı yönden enjekte edip tansiyonu düşürmekten yana olduğumu, bu kararın kesinlikle ve kesinlikle geriye dönmeyecek şekilde sıkıntı yaratacağını anlattım.

Burada sıkıntının en başı maça 14-24 saat kala böyle bir tepki verilmesi. Devlet bürokratlarının bakış açısı çok farklı. Oturduğu koltuktan nereye bakıyorlar farkında değiller. Duvara mı bakıyorlar, duvarın arkasını mı görmüyorlar, görmek mi istemiyorlar? Orada çok değişik ayrıntılar var. Burada toplum psikolojisine bir bakmak lazım, seyirci tarafına bakmak lazım bir de kulübün adına bakmak lazım. Burada Bilecikspor kulübünden bahsediyoruz. 5-6 yıl sonra lige başlayan, yönetimiyle güçlü bir harekete giren, transferler yapan başarı olur olmaz onu çok göreceli bir şey. Bunu milyon dolarlık kulüpler başarılı ediyor, etmiyor o tartışılır ama orada Bilecikspor bir ivme kazanırken geçen sene Osmaneli’nde aynı karar alındı, bunu yuttuk ama Bozüyük’te yeni bir başlangıç, yeni bir imaj, yeni bir heyecana adım atarken böyle bir şeyle karşılaşıyoruz ve bunu çok keyfi olarak alıyorlar.

 

“Bozüyük Kaymakamının stadın yerinin nerde olduğunu bildiğine inanmıyorum”

Salı günü kimse olmadan alınan bir karar,  Cuma günü elden imzaya götürülüyor. Ben Kaymakama bugün belki mizahi şekilde söyledim ama beklide fotoğrafı bile yoktur. Gidip Bozüyük stadında çekilmiş bir fotoğrafı olduğuna inanmıyorum. Oranın yerini de bilmiyordur. Bozüyük Kaymakamının ben stadın yerinin nerde olduğunu bildiğine inanmıyorum, gördüğüne de inanmıyorum. Bunun dışında bazı sebepler var. Eğer bu stat çok hazır olmuş olsaydı geçen sene bütün maçlarını niçin Eskişehir Demirspor veya Eskişehir sahalarında oynadılar. Bugün deprem yönetmeliğine uygun değilse A-B-C-D tribünlerinden bahsedilip sadece D tribünü depreme dayanıklı veya problemsiz deniyor ise burasının Allah tarafından kurtarılmış bir bölge midir? Bu başka bir şey. Bunun dışında fiziki şartlar uygun değilse niçin bu maç buraya tebliğ ediliyor, maç saati yayınlanıyor ve maç saatinin yayınlanmasından yaklaşık 72 saat bir süre var iken son 24 saat kala bu şey niçin insanlara tebliğ ediliyor? Bunun bir de ekonomik boyutu var. Biz lige bir şampiyonluk parolasıyla hazırlandık, oluruz olmayız ama bu süreçte Bilecikspor’un yaklaşık 4 tane daha Bozüyük deplasmanı var. Biz 5 deplasmana tamamen seyircisiz mi gideceğiz? Ne yazık ki beş deplasmanın beşine de bu şekilde gideceğiz.

 

“Bu hafta maçı burada oynamayalım, canım istemedi, yok böyle bir şey”

Onun dışında bakıyorsunuz heyecanla para bulmaya çalışıyoruz, tesisimizle, kıyafetlerimizle, duruşumuzla Bilecikspor’da top oynayacak çocukların karakterinde de çok dikkat ettik. Her şeyi yapmaya çalışıyorsunuz, çocuklar akşama kadar pankartlar peşinde küçük bütçelerle. Otobüsleri dilenerek buluyoruz. Oradan, buradan bir şeyler yapıyoruz. Geliyorsunuz oturdunuz koltukta klimanın altında “arkadaş bu hafta maçı burada oynamayalım, canım istemedi” Yok böyle bir şey. Sizin canınızın istemesiyle kulüpler yaşamayacak mı? Bugün Bozüyük taraftarı Bilecik’e gelmek istediği anda kesinlikle gelecektir. Burası ildir. İl bir takımın güvenliğini alamadım dediği anda burada bütün kamu görevlilerinin görevlerine son verilir. Bir deplasman cezası yok ise, aralarında husumet yok ise, bazı sosyal, kültürel ilişkileri bozuk değilse bu takımı buraya almamamızın hukuksal açıklaması yoktur. Bu taraftarların hepsi Bilecik’e gelecektir. Gelmesini istemiyoruz kelimesi sadece kağıt üstüne kalmaz. Gelecektir seyredecektir, bizim böyle bir yaptırım gücümüz yoktur ama Osmaneli, Bozüyük.. çok rahatlar, çok sahipsiziz. Böyle bir bürokrat boşluğu olamaz.

 

“İdman başına para ödeyerek idman yaptık”

Tamamen bir tarafı bıraktık doğru dürüst idman yapmıyoruz zaten. Çocuklar geliyorlar orada 20 dakika. Beden terbiyesinden, Gençlik spor’dan kiralıyoruz stadı parasını ödüyoruz. İdman başına para ödeyerek idman yaptık. Hiçbir sosyal güvencemiz yok. Bilecik’in adına Başkan veya yönetim Bilecik’e yakışır bir forma giymiyorsa bu takım, Bilecik’e yakışır bir ilişki içerisine girmiyorsa. Bütün kulüpleri hesaplayın yaklaşık 5 bin kişiye hizmet ediyoruz. Hiç hesabını yaptık mı? Ama hiç ciddiye alınmıyor. Bilecikspor bir kalite getirir. İnsanlar transfer yapmaya başladı. Bir yere getirdik takımı. Bir yere geliyorsunuz, tıkanıyorsunuz, kalıyorsunuz.

 

“Bu çocukların birini hayata kazandırabilirsek beş bin tane şampiyonluğa bedel”

Ben bu kararı şiddetle kınıyorum. Bu kararın yönetim kurulundan ne çıkar, ne çıkmaz bilmiyorum. Gidip oynamamazlık gibi bir lüksümüz yok. Öyle bir terbiyesizlik yapacak camia da değiliz. Arkamıza öyle bir leke bırakacak durumda da değiliz. Sizlerden destek istiyoruz. Biz bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Yapmayabiliriz de bu şehirde kulüpte olmayabilir. Ben bunu ısrarla söylüyorum. Bu kulüp kapanabilir, olmayabilir, istenmiyorsa bunlar yapılmayabilir. Biz ona da varız ama çözüm değil. Çünkü bir şehir de sanat, spor, kültür yoksa bu şehirde yaşamanın bir anlamı da yok. 4 bin kişiden bahsediyoruz. Bir canlı bomba bin kişiyi öldürüyor. Bu çocukların birine sahip çıkabilirsek, birini yola sokabilirsek, birini hayata kazandırabilirsek beş bin tane şampiyonluğa bedel. O yüzden bu süreç bizim için sancılı geçti. Biliyorduk ama dillendirmiyorduk.

 

“Burada sıkıntı olursa bütün vebal bu kurulundur”

Dipnot olarak bunu kesinlikle hepinizden rica ediyorum. Biz içeri girdiğimiz zaman Bozüyük taraftarı olarak insanlar bizim olduğumuzu bilmeyecek veya nüfus kağıdı kontrolü yapılmayacak. Bunu çevik kuvvet müdürüyle de konuştum. O da yüzde yüz hak veriyor. İçeride katliam olur. Eğer gerçekten art niyetli insanlar varsa bu işin içinden hiç çıkamayız. Tel örgüsü belli, deplasman belli, saha belli falan ama öteki türlü sen ben kime kime, dum duma. Bu tehlikenin cevabını veremezler. Buradan da diyorum ki zan altında kalırsınız. Uyarıyorum, burada sıkıntı olursa bütün vebal bu kurulundur.

 

“Şikayet ediyorum bu kurulu”

Şu anda iddia da bulunuyorum. Burada sıkıntı olursa bu kurul bu kurulun içinden çıkamaz. Hiç seyircisiz oynanmasına varız, tarafsız sahada oynanmasına varız eğer bu saha fiziki kurallara uygun değilse ama bu şekilde yapılan hareket sadece Allah’ın takdiri vardır bir şey olmazsa herkes güler geçer. Bugün bir şey olmaz, dört tane maçımız var yarın olmaz. Çekirge bir sıçrar, iki sıçrar, üç sıçrar ama bu işin sonu iyi değil. Bilecikspor gidecektir, orada aslanlar gibi mücadelesini yapacaktır. Yenecektir, yenilecektir. Bu psikolojik savaşı onlar kazandı. Ben onları tebrik ediyorum. Kazananlara çanak tutanları da tebrik ediyorum. Başarılı bir hareketi gerçekleştirdiler. Biz 24 saatte bu konudaki psikolojik yaraları sararak yolumuza devam edeceğiz. Buradan yine taraftarlarımıza sükunetli bir şekilde çağrıda bulunuyorum. Fairplay noktasında beraberlik içerisinde kimseye zarar gelmeden deplasman maçımızı hayırlı bir şekilde bitirip önümüzdeki maçlara bakalım.”

 

“Camia olarak bizim kısıtlama gibi bizim lüksümüz yok”

Toplantı sonu basın mensuplarının sorularını cevaplayan Cinoğlu eğer taraftarlarının maça gelirse ne yapacağı sorusuna; “Benim yönetebildiğim taraftar grubumuz veya arkadaşlarımız kişisel bazda var ama camia olarak bizim kısıtlama gibi bizim lüksümüz yok, gelmelerinde bizim açımızdan bir problem yok.” dedi.

 

“Grup içerisinde en kötü sahalardan biri”

İkinci hafta Osmaneli Belediyespor ile Bilecik sentetik sahada maçlarının olduğunu, eğer maç sentetik sahada oynanırsa karşılaşmaya çıkmayacaklarını daha önceden belirten Başkan Cinoğlu’nun bu konuda ASKF’ya veya Futbol İl Temsilciliği’ne bir beyanlarının olup olmadığı yönündeki soruya; “Sentetik sahada oynamayacağımızı futbolcu arkadaşlarım dile getirdi. Ben kendi başıma almadım o kararı. Burada oynamak istemediklerini söylediler. Gerçekten fizik olarak uygun bir yer değil. Halısı kalkmış durumda ve 4’er metre ufak bir saha. Zaten Osmaneli Belediye maçı da ayrı bir sorun. Sentetik saha belkide grup içerisinde en kötü sahalardan biri. Tribünü olmayan biryer, sahası boşluk içerisinde. Ne kadar taraftar alıp, almasanız da güvenliği yine sağlayamazsınız.”dedi.

 

“Nerede seyredeceğiz hiç bilmiyorum”

Bilecikspor yönetiminin Bozüyük Vitraspor maçına gittikleri zaman nerede seyredecekleri sorumuza onların da bu sorunun cevabını merak ettiklerini belirterek “Osmaneli’nde itfaiyede maçı seyrettik. Biz yönetim olarak 25-30 kişiyiz. 30 tane de futbolcumuz. Biz zaten kendimiz 60 kişiyiz.  Nasıl koruyacaklar? Nerede seyredeceğiz hiç bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

 

“Onların da bir gün randevu alamayacağı zamanlar olur”

Başkan Cinoğlu’nun açıklamasının son bölümünde bugüne kadar Bilecikspor’da Kulüp Başkanlığı yapmış olan eski başkanlar da nasibini aldı. Cinoğlu, diğer başkanlar gibi işin havasında olmadıklarını belirterek “Randevu talebinde bulunduğumuz zaman randevu da vermiyorlar. Onların da bir gün randevu alamayacağı zamanlar olur. Biz onların zamanında çok gezip, tozduk,  milyonlar, milyarlar verdik o başkanların hepsine.  Keser döner, sap döner gün gelir hesap döner yine doğru yanlış bulunur. Buradan zaman zaman çağrılarda bulunursak belki Bilecikspor’daki eski günlerini hatırlarlar”  diyerek serzenişte bulundu.

CANER ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam