BİLECİK’TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI DOLU DOLU GEÇTİ

BİLECİK’TE 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI DOLU DOLU GEÇTİ

Bilecik’te, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

 

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törene, Vali Tahir Büyükakın, Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Müslüm Akdoğan, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nurgül Özbay, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, daire müdürleri, siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

Törenin ardından Bilecik Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde “Atatürk ve Cumhuriyet” konulu resim sergisinin açılışı yapıldı.

CUMHURİYET BAYRAMI RESEPSİYONU

Vali Tahir Büyükakın, Cumhuriyetin 94. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla eşi Figen Büyükakın ile birlikte resepsiyon verdi.

2. jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında düzenlenen resepsiyona, Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kamil Kaya, Garnizon Komutanı ve Askerlik Şubesi Başkanı Personel Yüzbaşı Müslüm Akdoğan, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Nurgül Özbay, İl Jandarma Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Vali Yardımcıları ve Kaymakamlar, daire müdürleri, siyasi parti il başkanları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle şehit ve gazi aileleri katıldı.

Eşi Figen Büyükakın ile birlikte davetlilerle sohbet eden Vali Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, milli bayram ve günleri halkın katılımıyla coşkulu bir şekilde kutlamak istediklerini belirterek, şöyle konuştu:  ”Cumhuriyetin ortak bir değer olduğunu, hep birlikte görüşlerimiz ne olursa olsun ortak değerimiz ‘Cumhuriyettir’ demek için cumhuriyete hep birlikte sahip çıkmak, vatanın bölünmez bütünlüğüne sahip çıkmak ve vatanın ilelebet payidar olması için hep birlikte olacağız. Zor günlerden geçiyoruz. Çünkü dünya zor günlerden geçiyor. Her tarafımızda ateşler yanıyor, hesaplar yapılıyor. Bizde bu hesapların arasında varlığımızı devam ettirmek, daha güçlü bir şekilde kendimizi geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışıyoruz. Birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Fikir ayrılıklarını, görüş ayrılıklarını, aramızdaki problemleri bir kenara bırakıp ülkenin, milletiyle beraber bölünmez bütünlüğü için tek yürek olmak, bir olmak, diri olmak zorunda olduğumuz bir zaman diliminden geçiyoruz.  İnşallah bu badireden de bir kez daha başarıyla çıkacağız. Ülkemiz 21. yüzyılda da daha da güçlenerek eskisinden çok daha güçlü bir şekilde varlığını devam ettirecek. Bu zor günler geçecek. Ümidimizi kaybetmememiz lazım. Bunun en büyük sırrı da birlik ve beraberlikte. Bizim ülkemiz geçmişte olduğu gibi gelecekte de varlığını güçlü bir şekilde devam ettirecek. Bugün itibariyle özellikle anılması gereken kuşkusuz ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları. Onları böyle güzel vatanı emanet ettikleri için saygıyla, rahmetle ve minnetle anıyorum. Tüm şehit ve gazilerimizi bize bugün bu topraklarda huzur içinde yaşamayı mümkün kılan, bize bu toprakları bırakan atalarımızı, dedelerimizi, minnetle ve şükranla anıyorum.”

Resepsiyon, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı Bandosu eşliğinde 10. Yıl Marşı’nın söylenmesiyle sona erdi.

 

GÖKÇE VE YUSUF GÜNEY’DEN MUHTEŞEM CUMHURİYET KONSERİ

 

Bilecik Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen Cumhuriyet Konseri, büyük bir coşkuyla gerçekleştirildi.

Sanatçı Yusuf Güney ve Gökçe’nin vatandaşlarımız ile buluştuğu Cumhuriyet Konseri, vatandaşlarımızın yoğun ilgisi ile gerçekleştirildi.

Belediye Başkanımız Selim Yağcı, Cumhuriyet Meydanındaki konsere katılarak, vatandaşlarla bir araya geldi.

Bilecik’te, Cumhuriyet Bayramının büyük bir coşkuyla kutlandığını sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Selim Yağcı konuşmasına; ”Ertuğrulgazi’nin torunları, Fatih’in torunları, Mustafa Kemal Atatürk’ün torunları Cumhuriyet Bayramızın kutlu olsun” ifadeleri ile başlayarak, ”Sevgili gençler sizlerin mutluluğunu görmek, biz büyüklerinizin en büyük mutluluğudur. Amacımız ve gayretimiz; Geçmişiyle övünen ve geleceğe emin adımlarla yürüyen bir şehir ve ülkeyi meydana getirmek. İşte geçmişimizdeki güzellikleri böyle güzelliklerle ve güzel insanlarla anacağız. Ben bu anlamda bizlere bu güzelliği yaşatan sanatçı kardeşlerime çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, İyi ki buradasınız. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

  1. YIL MARŞI EŞLİĞİNDE MUHTEŞEM HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ

Sanatçı Yusuf Güney ve Gökçe de Kuruluş ve Kurtuluşun Şehri Bilecik’te olmaktan duydukları memnuniyeti belirterek, Belediye Başkanımız Selim Yağcı’ya teşekkür etti.

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla muhteşem havai fişek gösterisinin olduğu konserde Sanatçı Yusuf Güney ve Belediye Başkanı Selim Yağcı, vatandaşlarımızla birlikte 10. Yıl Marşını söyledi.

Konser, Yusuf Güney ve Gökçe’nin birbirinden güzel eseri seslendirmesi ile sona erdi.

 

YÜRÜYÜŞ VE KUTLMA PROGRAMI

Bilecik’te, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Vali Tahir Büyükakın, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Belediye Başkanı Selim Yağcı ve 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Tanju Selçuk Yücel, Valilikte tebrikleri kabul etti.

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndan Edebali Stadı’na kadar protokol üyeleri ve vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla kortej yürüyüşü düzenledi. Burada devam eden törende, Büyükakın ve Yağcı, öğrencilerin ve vatandaşların bayramını kutladı.

Büyükakın, burada yaptığı konuşmada, bugünün milletçe birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının en güçlü şekilde hissedildiği, cumhuriyet için ortak değerlerin etrafında her zamankinden daha güçlü bir şekilde kenetlenme günü olduğunu belirtti.

Milletçe, tarihin her döneminde çetin mücadeleler vererek, milli birlik ve beraberlikten aldıkları güçle istiklal ve istikbali korumayı bildiklerini ifade eden Büyükakın, şöyle dedi:

“Bize saldıran, bizi yok etmek isteyenlere karşı savaşırken mertliğimizle, insan sevgimizle, merhametimizle, adalet anlayışımızla düşmanımızın dahi takdirini kazanarak tarih sayfalarındaki şanlı yerimizi aldık. Üzerinde yaşadığımız ata yadigârı bu topraklar, Bilecik toprakları da buna şahittir.

Kuruluşun şehri Bilecik’te Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın!” ilkesiyle filizlenmeye başlayan çınar, kısa bir sürede dalları üç kıtaya uzanan ulu bir ağaç haline geldi. Dünyaya nizam verdi. Adaletin, huzurun, emniyetin, hakkın ve hakikatin yurdu oldu. Altı yüz yılı aşkın bir zaman masumların ve mazlumların sığınağı olan Osmanlı İmparatorluğu, içeriden ve dışarıdan birçok saldırıya maruz kaldı. Bugün üzerimizde emelleri olan düşmanlar o gün de vardı, o gün de boş durmuyorlardı. Varlığımızı tamamen bitirmek ve Türk milletini tarih sahnesinden silmek için tüm güçleriyle yüklendiler. Ancak tarihin hiçbir döneminde esaret altına alınamamış olan bu millet, adeta küllerinden yeniden doğdu ve Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandırarak kimseye boyun eğmeyeceğini tüm dünyaya bir kere daha gösterdi. Kuruluşun şehri Bilecik o yıllarda kurtuluşun da şehriydi. Kuruluştan kurtuluşa vermiş olduğumuz şehitler ve kahraman gaziler, bu topraklara Türk mührünü vurmuş, bu cennet yurdu bize vatan yapmışlardır. Ruhları şad olsun.

 

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazandığımız Kurtuluş Savaşı’ndan sonra 29 Ekim 1923’te , “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” ilkesi ve ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduk. Bu tarihte tüm dünya, milletimizin son kurduğu devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıdı. Peki, şer güçlerin ülkemiz üzerindeki emelleri sona erdi mi?    Hayır.    En son 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren bu şer güçler ve içimizdeki iş birlikçileri, birlik ve beraberliğimizi bozmak, ülkemizin parçalanıp yok olmasına zemin hazırlamak için harekete geçtiler. Ancak tarihte sayısız örneklerini gördüğümüz gibi, o gün de kahraman Türk Milleti, cesaretiyle, ferasetiyle, sarsılmaz inancıyla meydanlara çıkarak devletine, ülkesine, bayrağına ve iradesine sahip çıktı. Devletimizin bekasına göz diken iç ve dış düşmanlarımıza hak ettikleri dersi verdi. Çanakkale’deki, Sakarya’daki, Dumlupınar’daki o ruh, 15 Temmuzda da kendini gösterdi ve verdiğimiz 250 şehit, bir kez daha bu toprakları bize vatan yaptı.

Cumhuriyetimiz, demokrasimiz, gelişmiş ekonomimiz, yaptıklarımız ve yapabileceklerimiz dostlarımıza güven ve övünç kaynağı olup örnek teşkil etmekte,  milletimize düşmanlık hisleri besleyen karanlık güçleri ve vatan hainlerini ise korku ve telaşa düşürmektedir.

Yaşadığımız bu kritik coğrafyadaki tüm olumsuzluklara rağmen; ortak tarih, ortak kader ve amaç birliği ile vatandaşlık kimliği ilkelerine dayanan temeller üzerinde yükselen Cumhuriyetimiz sayesinde bu topraklar üzerinde yaşayanlar, tasada ve kıvançta, bir ve bütün olmada, ocağını ve aşını paylaşmada ne kadar kardeş olduğunu ortaya koymuş; dahası büyük bir millet ve büyük bir devlet olmanın gereği olarak, ecdadı gibi milyonları aşan vatansız insanlara kucağını açmış, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara sahip çıkmış, zalimin karşısında olmuş, uzak yakın her bölgeye barış, adalet ve refahı yaymaya çalışmıştır.

Bugün geldiğimiz noktada, daha aydınlık yarınlara ancak Cumhuriyetle varabileceğinin bilincinde olan büyük Türk milleti, Cumhuriyet rejimiyle kıvançlıdır. Demokratik, laik, çağdaş, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin bizleri ulaştırdığı nokta, hepimize heyecan ve ümit vermekte, birlik ve beraberliğimizi pekiştirmekte, milletçe daha iri ve daha diri olma azmimizi yenilemektedir.

Her yerde ve her ferdimizle milletçe devletimizin bekası, milletimizin refahı için çalışmaya, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile her alanda yarışmaya ve evrensel insanlık değerlerinin savunulmasına öncülük etmeye;  mazlumların yanında, zalimlerin ve vatan hainlerinin ise karşısında olmaya, her zamankinden daha fazla azimli ve kararlıyız. Bunun için gerekli olan güce, yeterli akla, birikime ve tecrübeye sahibiz.

Milletçe içinde bulunduğumuz huzur ve güven ortamını koruyarak; birlik ve bütünlüğümüze, demokrasimize, barışımıza, kardeşliğimize sahip çıkmaya; Cumhuriyetimizin temel değerlerini ve kazanımlarını her türlü tartışmanın üzerinde tutmaya devam edeceğiz. İnanıyorum ki; bundan sonra da Cumhuriyetimizin çağdaşlaşma hedefleri doğrultusunda çok daha büyük mesafeler kat edecek, çok daha büyük başarılarla Cumhuriyetimizi taçlandıracağız.

Bizi aydınlık ve müreffeh yarınlara taşıyan bu inançla, Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı yürekten kutluyorum.”

Büyükakın, konuşmasının ardından gençler tarafından getirilen Türk bayrağını teslim aldı.

Tören, şiirlerin okunması, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı Bandosu’nun konseri, halk oyunu gösterisi, branşlarında dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesi ve resmi geçitle tamamlandı.

 

Bilecik’te, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. ( Muhsin Arslan – Anadolu Ajansı )

Bilecik’te, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. ( Muhsin Arslan – Anadolu Ajansı )

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam