Bilecik’te 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu

Bilecik’te 30 Ağustos Zafer Bayramı coşkusu

30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Bilecik Cumhuriyet Meydanı’nda ve Şehitlikte tören düzenlendi.
Tören, Vali Bilal Şentürk ve Belediye Başkan Vekili Semih Tuzak tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Törene ayrıca, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlhami Yurdakul, daire müdürleri ve askeri erkan ile siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Garnizon Komutanı Personel Asteğmen Kıvanç Mert Yılmaz, yaptığı konuşmada, bugünün  Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına temel teşkil eden, 30 Ağustos 1922’de kazanılan Büyük zaferin 98’inci yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.
Bağımsızlık ve aydınlık mücadelesinin ilk hedefinin son neferine kadar düşmanı güzel ve kutsal vatandan atmak şeklinde belirlendiğini ifade eden Asteğmen Yılmaz, şöyle konuştu:
”Süregelen savaşların sonuncusu olan Sakarya Meydan Muharebesi de hedefimize ulaşmaya muktedir olduğumuzu, milletimizin istiklali uğruna kanının son damlasına kadar mücadeleye devam edeceğini ispatlamıştır. Artık dünyanın en kahraman, en savaşçı milletine düşen görev düşmana son darbeyi vurmak olmuştur. Mustafa Kemal’in Başkomutanlığı altında, Türk kuvvetleri düşmana beklemediği bir yerden taarruza geçerek stratejik sahada düşmanı aldatmayı başardı. Avrupalıların 5-6 ayda geçilmez dediği Afyon mevzilerini 3 günde geçerek, 30 Ağustos’a gelindiğinde düşman kuvvetlerinin önemli bir bölümünü imha etti. Bu büyük zafer ile düşmana son darbe vuruldu. Ardından icra edilen takip harekatıyla da 9 Eylül’de düşman İzmir’de denize döküldü. 30 Ağustos Zaferi Türk Ordusuna ”Silahlı Kuvvetler Günü” olarak armağan edilmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ülkemizin huzur ve bekasını sağlamak, bölgemizde ve dünyada barışın tesisinde katkıda bulunmak için tarihinden ve milletinden aldığı güçle, modern harp silah ve teçhizatıyla, güçlü ve dinamik personeliyle, ulaştığı yüksek eğitim seviyesiyle, azimli ve kararlı komuta kademesiyle dostların ve ülkemizin güvencesi, düşmanlarımızın korkulu rüyası olmaya devam etmektedir. Dünyanın sayılı askeri güçlerinden birisi olan Silahlı Kuvvetlerimiz her zaman her yerde ve her şartta verilecek görevleri ifaya hazırdır.”
Öğrenciler tarafından şiirlerin okunmasının ardından Vali Şentürk, Milletvekili Yağcı, Tuğgeneral Yalçınkaya, Başkan Vekili Tuzak ile Personel Asteğmen Yılmaz, şehitlikte devam eden tören kapsamında şehitlerin mezarına çiçek bıraktı.
Tören mangası tarafından saygı atışıyla devam eden tören, Vali Şentürk’ün şehitlik defterini imzalayarak, şunları ifade etti:
”Milletimizin tırnakları ile kazarak, alın terini kanıyla karıştırarak hep birlikte yeniden devlet olduğu kutlu 30 Ağustos Zaferi. Kanı toprağa, adı Peygambere yakışır Mehmed’lerin imanını kalkan yaptığı o mukaddes gün! Yiğidin düştüğü yerden kalktığı, er meydanından kaçan talan ordularının rezil olduğu mübarek zafer günümüz. Bugün 30 Ağustos Zafer Bayramının 98. yıldönümü. Bugün bu şeref defterine, bu sözleri yazabilme imkanını bize sağlayan aziz şehitlerimizden, devletimizin görünür, görünmez tüm kurumlarında mücadele vermiş kahramanlarımızdan ve kurban olmaya gitmiş kınalı Mehmed’lerin sevk ve idaresini en güzel şekilde yapmış Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarından Allah razı olsun, ruhları şad olsun. Aziz şehitlerimiz! Canınızı feda edip, evlatlarım rahat yaşasın ezan-ı şerifimiz susmasın, boynumuza esaret zinciri vurulmasın, Türk vatansız kaldı demesinler diye koştunuz zalimin üzerine. Biz de torunlarınız olarak ne mezarınıza düşman ayağı bastıracak, ne de bir an olsun emanetinizi sahipsiz bırakacağız. Size yakışır nesil olma yolunda mücadele verecek, neslimize yaşadıklarınızı her zaman hatırlamaları ve bir daha İstiklal Marşı yazacak hale gelmemeleri için var gücümüzle çalışacağız. Bu inançla 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98. Yıl dönümünü kutlar, bütün şehitlerimizi ve başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün kahramanlarımızı şükran ve rahmetle anıyorum.”
Tören, okunan Kur’an-ı Kerim ve duaların yapılmasıyla sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam