Bilecik’te 8 bin 500 yıllık bir iskelet bulundu

Bilecik’te 8 bin 500 yıllık bir iskelet bulundu

Bilinen En Eski Bilecik’li

Bilecik’te bir apartmanın bahçesinde keşfedilen ve Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya çıkan kazı alanında, 8 bin 500 yıllık olduğu belirlenen iskelete ulaşıldı.

Heyecanı sosyal medyadan paylaşan Konuyu Kazılar Dairesi Başkanlığı çalışanları, ”Bugüne kadar bilinen en eski Bilecikli. Heyecan verici bulgular için kazmaya devam”  ifadeleri kullandı.

Bilecik’te, bir vatandaşın apartmanının bahçesinde tesadüfen arkeolojik parçalar bulmasının ardından başlatılan kazıların bölgenin Batı Anadolu’daki ilk yerleşim yerlerinden biri olduğunu ortaya çıkarması ve yerleşim yerinin 9000 sene öncesinden kurulmuş olduğunun tespit edilmesi üzerine tüm gözler Bilecik’e çevrilmişti.

Kazılarda bulunan yanmış ahşap parçalarının, TÜBİTAK tarafından yapılan yaş tayini analizleri, yerleşmenin günümüzden 9000 sene önce kurulduğunu gösterdi. En az 500 sene boyunca kesintisiz yaşamın devam ettiği değerlendirilen yerleşmede taş ve kemikten yapılmış çeşitli aletler bulunmuştu.

Yapılan çalışmalarda bir iskelete ulaşan ve inceleme sonucu 8 bin 500 yıl öncesi bir kişiye ait olduğu tespit edilen iskeletin fotoğrafları, Kazılar Dairesi Başkanlığı tarafından müjde olarak duyuruldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam