BİLECİK’TE ASPİR TARIMI

BİLECİK’TE ASPİR TARIMI

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şunlar aktarıldı:

“Bilecik’te ilk defa 2012 yılında üretimi yapılan, yetiştiriciliği son yıllarda revaçta olan aspir bitkisi; çeşidine göre dikenli ve dikensiz formları olan, ilimizde özellikle ormanlık alanlarda domuz zararına karşı alternatif bir bitki olarak dikenli formları ile ekilişi yapılan, nadas alanlarının değerlendirilmesinde önemli yeri olan tek yıllık, yağlık bir bitkidir.

İlimizde aspir bitkisi ekilişi Mart ayında mibzerle yapılır. Toprak işleme sonbaharda veya ilkbaharda pullukla yapılır. Ekimden önce diskaro ile ekime hazırlamak gerekir. Ekimde sıra arası mesafe 15-20 cm, sıra üzeri mesafe 5 cm, ekim derinliği 2,5-4 cm arası olmalıdır. Dekara 3 kg tohumluk atılmalıdır. Yabancı otla mücadelede ekim öncesi Trifluralin, Metolachlor, EPTC, Barban, Profluralin veya Paraquat gibi herbisitler toprağa karıştırılarak etkili bir mücadele yapılır. Çıkış sonrası bitkinin yeşil aksamına herbisit olarak Stomp kullanılır. Aspir bitkisinde sapa kalkma ve çiçeklenme öncesi dönem sulama açısından en kritik dönemlerdir. Bu dönemlerde kuraklık görülüyorsa sulama ile verimi artırmak önerilir. Bitkinin alt yapraklarında kahverengi yanmalar bitkinin su stresine girdiğinin işaretidir. Gübreleme kompoze gübreler olan 20.20.0 veya 15.15.15 ile yapılmalıdır.  Ağustos ayında biçerdöver ile hasat edilir. Tohumunda %35-50 arası yağ bulunur.

Ülkemizde aspir sanayide yağ eldesinde kullanılmaktadır. İlimizde çiftçilerimiz genelde sözleşmeli üretim yaparak aspir yetiştirmektedir.

İlimizde 2013 yılında yağ oranı diğer çeşitlere göre daha yüksek olan Eskişehir Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsünün tescil ettiği Balcı çeşidinin ekilişi yapılmış havaların kurak gitmesi sebebiyle geçen yıla kıyasla özellikle bakım olmayan arazilerde yetişen ürünlerde verim de düşüş gözlemlenmiştir.

Biyodizel endüstrisinde, yağ endüstrisinde, hayvan yemi olarak, kesme çiçek sektöründe, boya, vernik, ilaç sanayisinde ve birçok alanda aspir bitkisinden yararlanılmaktadır.” (İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü)

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam