BİLECİK’TE ATIKLAR EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

BİLECİK’TE ATIKLAR EKONOMİYE KAZANDIRILACAK

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, faaliyete giren Bilecik Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi (EKAY) bilgilendirme ve tanıtma toplantısında yaptığı konuşmada; “Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan Bilecik Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi, dünyanın en entegre tesisi olma özelliğini taşıyor’’ dedi.
Bilecik Belediyeler Birliği tarafından gerçekleştirilen ve kademeli olarak faaliyete geçen dünyanın entegrasyon seviyesi en yüksek tesisi Bilecik Entegre Katı Atık Yönetim Tesisi’nin tanıtım programı yapıldı.

Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen programa; Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat, Pazaryeri Belediye Başkanı Muzaffer Yalçın, Dodurga Belde Belediye Başkanı Selim Tuna, İlçe belediye başkanı temsilcileri, Katı Atık Geri Dönüşüm Eğitim Sorumlusu Kaan Arda ve firma yetkilileri, muhtarlar katıldı.

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:

‘’TÜRKİYE VE DÜNYADA ÖRNEK OLARAK GÖSTERİLECEK TESİSİ BİLECİK’E KAZANDIRDIRMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ’’

Başkan Yağcı, Bilecik’te faaliyete giren tesisin çevre duyarlılığı konusunda dünyaya örnek olacağı söyleyerek, “Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan bir tesis ve böyle bir eseri ilimize kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz’’ dedi.

Belediye Başkanı Selim Yağcı yaptığı konuşmada; Türkiye ve dünyada örnek olarak gösterilecek bir tesisi Bilecik’e kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

‘’Göreve geldiğimiz günden bu yana hayalimiz ve arzumuz olan bir çalışmanın sonlarına gelmiş olmanın heyecanı içindeyiz. 2004-2009 arası Belediyeler Birliğini kurarak belediyeler birliğimizin esaslarından birisi de katı atık dönüşüm tesisimizi kurmak olarak belirledik ve o dönemden bugüne kadar tüm belediye başkanı arkadaşlarımızla beraber Bilecik içerisinde el ele çalışarak bu katı atık dönüşüm tesisinin gerçekleşmesi noktasında bir güç birlikleri oluşturduk. Bu güç birlikteliği yapım aşamasında Türkiye’nin ilk yerli girişimi olarak ortaya çıkması ve bununda dirilişin, kuruluşun ve kurtuluşun beşiği Bilecik’te gerçekleşmiş olması son derece önemli. Çünkü yaşam vazgeçilmez, hayat zamanlarımız çok önemli ve çevre yaşamamızın vazgeçilmez bir unsuru. O günler içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza giderek bu işin bertaraf tesisinden daha ziyade dönüşüm tesisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve buna ilişkin çalışma yapılmasının faydalı olacağını söyleyen bir kardeşiniz olarak sonuçta dünyanın birçok yerinde bu dönüşüm tesislerinin diğer noktalarda araştırdık. ” dedi.

‘’BU TESİSLE SADECE MİLLİ SERVETİMİZİ KORUMA ALTINA ALMIŞ OLMUYOR AYNI ZAMANDA GELECEĞİMİZE DE YATIRIM YAPMIŞ OLUYORUZ’’

Projenin günümüz ve geleceğimiz açısından taşıdığı öneme değinen Başkan Yağcı, sözlerini şöyle sürdürdü:
‘’Bu tesis çevreyi korumak, hayata hayat katmak anlamına gelen bir çalışmadır.Biz bu tesisimizle inşallah bundan sonra çevre noktasında çok önemli bir ihtiyacı yerine getirmiş olacağız. Bilecik’te artık söylenildiği şekilde Bilecik’in atıklarından yüzde 75’i dönüşmüş olacak. Bir kısmı da kompost olacak. Bir bölümüyle enerji üreteceğiz. Bir bölümüyle de gerçekten işte kağıt yapımında, petrol ihtiyacımızın giderilmesinde ve birçok olayların giderilmesinde çok önemli bir görevi icra edeceğiz. Ben bu noktada gerçekten bu iş birliğiyle Bilecik’imizde böyle güzel bir tesisin oluşumunu gerçekleştiren tüm 2004 yılından itibaren görev yapan belediye başkanlarımıza, bizlere bu yetkiyi veren belediye meclisi üyelerimize ve bizim düşüncelerimize inanan, güvenen çok değerli hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu süreç içerisinde biraz aksamalarımız da olsa ama düzgün bir tesisi gerçekten icra ederek bu alana 70 milyon civarında büyük bir yatırım yapan Biosun firmasına, firma yetkililerine çok teşekkür ediyorum. Aksamalar oldu çünkü Türkiye’de ilk yapılan en üstün nitelikte olan bir tesis. Bu noktada standartları oluşturmak belirli istişarelere bağlı. Bu yılın ortalarından itibaren tesisimiz aşama, aşama çalışacak. Dünyanın en entegre katı atık yönetimi tesisine ev sahipliği yapıyor olmanın gururunu duyuyorum. Bu tesis sayesinde sadece milli servetimizi korumuş oluyor, aynı zamanda geleceğimize yatırım yapıyoruz” ifadelerine yer verdi.

EKAY EĞİTİM SORUMLUSU KAAN ARDA:

‘ATIKLARIMIZI EVDE TOPLAYARAK, MİLLİ SERVETE KATKI SAĞLAYABİLİRİZ’’

Programda açılış konuşması yapan Katı Atık Geri Dönüşüm Eğitim Sorumlusu Kaan Arda, Biosun Bilecik tesisinin kademe olarak işletmede devreye girmek üzere olduğunu belirterek, “Tesisimiz dünyanın entegrasyon anlamında en yüksek seviyeye sahip olan entegre katı atık sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu anlamda gerçekten hepimizin gurur kaynağıdır. Sebebi de yerli bir firma dünyada entegrasyon anlamında katı atık yönetimiyle ilgili lider olmuş durumda. Bunu biz Bilecik ilimizde gerçekleştiriyoruz. Tabi ki burada başta Bilecik Belediyeler Birliği ve Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’nın önderliğinde diğer ilçe belediye başkanlarımızın vizyonu ve geleceği görmesi sayesinde biz bu tesisi kurmuş bulunuyoruz. Değerli başkanlarımızın ileri görüşlülüğü sayesinde de tesisimizi kamuoyuna sunmuş bulunuyoruz. Bizim için ilk çıkış noktası tesisimizde eğitim. Eğitimle hayata başlıyoruz. Eğitimden sonra kaynağı araştırma diyoruz. Evimizde, okullarımızda, iş yerlerimizde, sokaklarımızda ve benzeri yerde oluşan atıkların her biri aslında milli bir servet değerindedir. Herkes atıklarını ancak kaynağında ayrıştırdığı takdirde bu servete sahip çıkılabilir. Bu tesisimiz dünyanın en yüksek seviyesine ulaşmış olan tesistir” dedi.

Bilecik Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat ise, “Tesisimiz başlangıçtan beri oldukça farklı bir yapıda. Her şeyden önce sürdürülebilir. Teknolojisinden çok bahsedildi. Oldukça teknolojik bir tesis. Aynı zamanda tesisimizin en önemli faktörü toplama zincir halkası oluşturuldu. Bu konuyla ilgili oldukça çok toplantılar yapıldı. ÇED karar raporu da geldi. Tesisimizle ilgili çevre açısından gelecek için çok önemli bir yapı. Atıklarınızı değil, artıklarımızı değerlendirdiğimiz takdirde değerlendirilmiş oluyoruz. Geldiğimiz çağda artık atık veya çöple alakalı bir kavram yok. Bunu toplam kaynakları değerleriyle de yıllardır hiçbir değeri olmayan atıkların oldukça değerli ham madde haline dönüştürüldüğü yer ve istihbaratlarımızın daha değerli kılınabilecek ölçüde malzeme temin etmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Şirket Direktörü Muammer Ordukaya, “Biosun Bilecik Şirketi olarak kurmakta olduğumuz yüzde 40 kapasiteyle üretime başladığımız tesisimiz ilk olarak Bilecik’e hayırlı olsun. Teknik olarak belediye başkanımız gerekli bilgileri verdi. Kısacası tesis kapasite olarak Türkiye’nin şuanda tam entegre tesisi olarak en büyüğü. Nüfus olarak 200 bin nüfusa tekabül ediyor ama kapasiteye olarak tam olarak entegre edilmiş durumda. Bu yılın sonuna doğru da tam entegre tesisimiz devreye girmiş olacak. 3 transfer istasyonu kurulacak. Gerekli yasal süreçleri devam etmekte. İnşallah hayırlı ve uğurlu olur” şeklinde konuştu.
Basın mensupları ve muhtarların sorularının cevaplandırıldığı program, Başkan Yağcı’nın belirlenecek bir tarihte ildeki muhtarlarla tesisin gezilmesi bilgisini vermesi ve tesis ile ilgili görsel, maketlerin incelenmesi ile son buldu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam