Bilecik’te “Çarklar Döndü”

Bilecik’te “Çarklar Döndü”

Belediye Çay Bahçesi karşısında gerçekleştirilen çömlekçilik meslek gösterisi “Çarklar Dönüyor” isimli etkinlik yoldan geçen vatandaşların ilgisini çekti.

Pazaryeri’nin Kınık Köyü’nde çömlekçilikle uğraşan Osman Menteş tarafından gerçekleştirilen gösteriye Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır, İl Kültür ve Turizm Müdürü Seyfettin Topsoy, İl Ticaret Müdürü Şinasi Balta, Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Halit Gölcan, Bilecik Edebalı Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş ve vatandaşlar katıldı.

Etkinlikler ile ilgili açıklamalarda bulunan Gölcan, etkinliklerin devam ettiğini fakat vatandaşların pek fazla ilgi göstermediğini söyledi. Gölcan, “Bugün de çömlek yapımı etkinliğimiz var. Ustamız geldi. Her sene bir gösteri yapıyoruz. Daha önceki yıllarda yine aynı çömlek gösterisi yapmıştık. Pazaryeri’nden çömlek ustamız Salim Abimiz vardı. Daha önceki yıllarda da berber ve kuaförlerimizin halka ücretsiz saç kesimi vardı. Yarın (bugün) da saat 11.00’de tüm esnafımızın, şehitlerimizin ruhlarına mevlit okutacağız Cuma namazından önce. Cumartesi günü de esnafımızı ziyaret ederek Ahilik Haftası’nı noktalayacağız.

 

‘İlgi çekebilmek için sanatçı getirmek lazım’

 

Etkinliklere katılım her sene zayıf oluyor. Biz Kırşehir’e gidiyoruz orada da yapıyoruz. Orada da halkın ilgisi az. Sadece bürokratlar olarak kalabalık oluyor. Nedense halkın ilgisi az. İlgiyi çekebilmek için herhalde sanatçı getirmek lazım. Sanatçı gelirse kalabalık olur diye düşünüyorum. Bir de hediyeler dağıtmak lazım. Hediye almak için sanatçıyı dinlemek için gelirler. O zaman kalabalık olur.” dedi.

Ticaret il Müdürü Şinasi Balta da, “Bu yıl 23 Eylül ile 28 Eylül arasında Ahilik Haftası’nı kutlamaya başladık. Pazartesi günü Şeyh Edebali’de etkinliğimiz oldu. Salı günü Ahilik Koşumuz vardı okullar arası. Dereceye girenlere ödüller verdik. Çarşamba günü Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde Sakarya Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mustafa Demir Ahilikle ilgili konferans verdi. Kutlamalarımız halen devam ediyor. Fakat katılım biraz az. Programı değiştirdik, çeşitli etkinlikler düzenledik ama halkımızdan pek katılım göremedik.

Önümüzdeki yıllar daha farklı etkinlikler düzenlemeye çalışıyoruz. Bununla ilgili çalışmalar yapacağız yine. Pazaryeri Kınık köyünden esnafımızı getirdik. Yarın (bugün) da esnafımıza Şeyh Edebali Türbesi Orhangazi Camii’nde mevlit okunacak. Ahilik Haftası’nı bu şekilde kutlamaya devam edeceğiz.” dedi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam