BİLECİK’TE EĞİTİMİN ÇITASI YÜKSELİYOR

BİLECİK’TE EĞİTİMİN ÇITASI YÜKSELİYOR

26-27 Nisan 2017 tarihlerinde yapılan 8. sınıf öğrencilerimizin katıldığı 2. Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavların sonuçları açıklandı. Sınavlarda öğrenciler 1. gün Türkçe, Matematik, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden; ikinci gün ise Fen ve Teknoloji, TC. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük, Yabancı Dil derslerinden sınavlara girdiler. Her dersten 20’şer soruyu cevaplandıran öğrenciler, toplamda 120 soru yanıtlamış oldular.İlimizde 2. Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavlarında 42 öğrencimiz 120 sorunun tamamına doğru cevap vererek büyük bir başarıya imza attı. 119 soruya doğru cevap veren 69 öğrencimiz, 118 soruya doğru cevap veren 69 öğrencimiz, 117 soruya doğru cevap veren 55 öğrencimiz, 116 soruya doğru cevap veren 52 öğrencimiz ve 115 soruya doğru cevap veren 58 öğrencimiz, ilimizde en yüksek doğru cevap sayısına ulaşan öğrencilerimiz oldular. İl genelinde 2646 öğrencimizin girdiği bu sınavda 345 öğrencimiz 115 ve üstü soruya doğru cevap verme başarısı gösterdi.

Kazanım Değerlendirme Sınavlarının yararı büyük

İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, 8. sınıf öğrencilerimizin 1. ve 2. Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavlarından aldıkları puanlar ve okul başarı puanları ile bundan sonraki eğitim hayatlarına devam edecekleri liseler için tercihte bulunacaklarını belirtti. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim öğretim yılı içerisinde düzenlenen Kazanım Değerlendirme Sınavlarıyla, EBA testlerinden oluşan Soru Bankalarıyla öğrencilerimizin sınav hazırlıklarına katkıda bulunduklarını ifade etti. Öğrencilerimizin sınav hazırlığında Destekleme ve Yetiştirme Kurslarının da büyük yarar sağladığını söyledi.

2016-2018 Öğretim Eylem Planı iyi bir şekilde işliyor

Vali Süleyman Elban’ın da katkılarıyla hazırlanan 2016-2018 Öğretim Eylem Planı çerçevesinde Bilecik’te eğitimin çıtasını daha yukarıya çekmek adına tüm Bilecik genelinde çalışmalar yaptıklarını hatırlatan Fazilet Durmuş, bunlardan birisinin de Kazanım Değerlendirme Sınavları olduğunu söyledi. Tamamen Bilecik Milli Eğitiminin imkanlarıyla hazırlanan ve il genelindeki tüm Merkezi Sistem Ortak Sınavlarına ve Üniversite sınavlarına girecek öğrencilere; yanı sıra 7. ve 11. sınıflara uygulanan Kazanım Değerlendirme Sınavları sayesinde öğrencilerimizin sınav hazırlıklarına katkıda bulunduklarını ifade etti. Bu sınavların sonuçlarına göre il, ilçe ve okullarımızda değerlendirmeler yapıldığını ve çalışmalara buna göre yön verildiğini ayrıca yapılan Kazanım Değerlendirme Sınavlarının gerçek sınavlarla örtüşen sonuçlar vermesinin yapılan çalışmanın ne kadar yerinde olduğunu da gösterdiğini belirtti. Bu süreçte öğretmenlerimizin de soru hazırlama ve ölçme değerlendirme kabiliyetlerini artırdıklarına ve ilimizin bir soru havuzuna kavuşmuş olduğuna dikkat çekti. Yine iki yıllık Öğretim Eylem Planı çerçevesinde EBA testlerinden oluşan Soru Bankalarının il genelinde öğrencilerimize ulaştırıldığını, bu çalışmalarla eğitimde fırsat eşitliğini de sağladıklarını dile getirdi.

Yapılan çalışmaların bir sonucu olarak 2. Dönem Merkezi Sistem Ortak Sınavlarında 42 öğrencimiz 120 sorunun tamamına doğru cevap verdiğini hatırlatan Durmuş, 2017 YGS’de biri Bilecik merkezden, biri Bozüyük’ten olmak üzere 2 YGS birincisi öğrencimizin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Eğitimin nabzı güçlü iletişimle tutuluyor

Bilecik’te “Bir Kahve Molası” öğretmen ziyaretleri ve “Her Ev Bir Okul Her Öğrenci Bir Değer” sloganıyla gerçekleştirdikleri öğrenci ziyaretleriyle eğitimin nabzını tuttuklarını, yaptıkları çalışmalarla ilgili öğrenci, veli ve öğretmenlerden çok güzel dönütler aldıklarını anlatan Fazilet Durmuş, bu çalışmaların sonucunda gelen başarıların da sürpriz olmadığını ifade etti.

 Rehber öğretmenler tercih yapmada öğrencilere ve velilere yardımcı olacaklar 

Tercih aşamasında da öğrencilerimize desteklerini sürdüreceklerini anlatan Durmuş, hazırlanan Tercih Rehberi’nin sınava giren tüm öğrencilerimize ulaştırılacağını ayrıca bütün Rehber öğretmenlerimize Tercih Danışmanlığı Eğitimi verildiğini, Rehber öğretmenlerin de tercih yapmada öğrencilerimize ve velilerimize yardımcı olacaklarını kaydetti. Bu sınavın, öğrencilerimizin hayatları boyunca girecekleri sınavlardan sadece biri olduğunu ifade etti. Sınav sonucu ne olursa olsun bundan sonraki süreçte de velilerimizin çocuklarına desteğini sürdürmelerini istedi.

Fazilet Durmuş, desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Vali Elban’a, iyi bir ekip çalışması sergileyen İlçe Milli Eğitim Müdürlerine, okul idarecilerine, öğrencilerin başarısı için ellerinden gelen tüm gayreti gösteren öğretmenlere, velilere ve geleceğimizin teminatı öğrencilere teşekkür etti. Sınav sonuçlarının öğrencilere, velilere ve ülkemize hayırlı olmasını diledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam