Bilecik’te Erzurumlular’ın ’’Kış Akşamları’’ etkinlikleri

Bilecik’te Erzurumlular’ın ’’Kış Akşamları’’ etkinlikleri

 

     Akyüz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dernek olarak güzel programlar hazırladıklarını belirterek, insanların bir araya gelip eski güzel gelenekleri sürdürmesinin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 
     Erzurum ve çoğu Doğu Anadolu Bölgesi kentinde kış akşamları etkinlikleri yapıldığını dile getiren Akyüz, kendilerinin de bir araya gelerek türkü, hikaye, manzumeleri yeniden dillendirdiklerini anlattı. 
     Akyüz, televizyon öncesi dönemlerde halk ozanlarının, köy odalarında vatandaşlarla güzel vakit geçirdiğini ifade ederek, şöyle konuştu: 
     ''Bu ozanlar, il, ilçe ve köyleri dolaşarak bu geleneği sürdürmüştür. Şimdi de bu gelenekler biraz azalmış olmasına rağmen sürdürülmeye çalışılıyor. Biz de Türkiye'deki bütün Erzurumlular dernekleri olarak ozanlarımızı davet edip hem insanların güzel bir zaman geçirmesini sağlıyoruz hem de bu yöndeki kültürümüzü ve geleneğimizi sürdürüyoruz. Kış Akşamları etkinliklerinde, halk ozanlarını davet ederek atalarından kalan geleneği sürdürmeye çalışıyoruz. Bilecik'te geçtiğimiz günlerde halk ozanı Tahsin Duygulu'yu buradaki insanlarımızla bir araya getirip güzel bir akşam geçirdik.'' 
     Akyüz, etkinlikler kapsamında halk ozanlarını Bilecik'te ağırlamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam