“Bilecik’te Güzel Gelişmeler Oluyor”

“Bilecik’te Güzel Gelişmeler Oluyor”

Vali Akpınar, Bilecik ile ilgili çok önemli açıklama ve tespitlerde bulundu.  Vali Akpınar, “Bilecik Merkez’de 2 tane OSB var dediğimde çoğu insan inanmıyor ki bu kişiler mahallenin bakkalı falan değil memleketin bürokratları, sanayicileri, iş adamları.” dedi.

 

“Bilecik Merkez’de 2 OSB var dediğimde çoğu insan inanmıyor”

 

Vali Akpınar yaptığı açıklamada şunları aktardı:

“Bilecik 81 vilayet içerisinde kendi boyutuna göre hızla gelişen, ekonomik değeri yüksek, üretim değeri yüksek, ihracat değeri yüksek olan bir vilayet. Dışarıdan hiçbir şekilde gözükmüyor. Dışarıdan gelenler sadece aşağıdan baktıklarında çevre yolundan TOKİ konutlarını gördükleri bir yer olarak düşünüyorlar. Sadece Bozüyük’teki fabrikaların olduğunu başka bir şeyin olmadığını düşünüyorlar. Ben Bilecik Merkez’de 2 tane organize sanayi bölgesi var dediğimde çoğu insan inanmıyor ki bunlar mahallenin bakkalı falan değil memleketin bürokratları, sanayicileri, işadamları. Bilecik’i çok yakından tanımıyor onlar.

 

‘Bilecik İstanbul’dan bakıldığında cazip bir nokta’

 

Burası inşallah daha iyi olacak. Organize sanayi bölgelerimizde Bozüyük’te altyapı yatırımlarının ikinci etabı bu sene bitiyor, tamamlanıyor. Sanayi parselleri tamamıyla bu sene organize sanayi bölgesi içerisinde kullanıma hazır hale geliyor. Merkez 2. OSB’de altyapı çalışmaları, yer teslimleri yapıldı, kullanıcılara hazır vaziyette. Çok az yer var satılabilecek. O da yeni maliye hazinesinden aldığımız yerleri alacak arsa haline getirilip de değerlendirilecek. Onun dışında pek bir yer kalmadı. Pazaryeri’nde, Söğüt’te ve Osmaneli’deki OSB’lerle ilgili de tanıtım, pazarlama, tüm sanayicilere, yatırımcılara gösterme faaliyetlerimiz sürüyor. Hemen her hafta birkaç sanayici gelip burada yer bakıyor. Yani Bilecik gerçekten İstanbul’dan bakıldığında cazip bir nokta. Aslında biraz da İstanbul’da 1-2 tanıtım yapsak sanayi bölgelerinin olduğu noktada burayla ilgili. Bizim sanayicileri çekmemiz lazım buraya, geliştirmek için. OSB’lerimiz bu yönden iyi.

 

‘Bu ilde güzel gelişmeler oluyor’

 

Ulaştırma Bakanımız geldiğinde Yenişehir-Bilecik arasındaki yolla ilgili gerekli talimatı verdiklerini söyledi. O müjdeyi verdiler. Aslında ihaleye çıkabilecek seviyedeydi ama biz bu kavşağı beğenmedik, kavşak projesini. Tam bir yonca kavşak istedik OSB’nin karşısında. İkinci OSB’ye giriş vermemişlerdi oradan. Biz ‘2. OSB’de ciddi bir yatırım potansiyeli var. Oranın girişi mutlaka olsun.’ dedik. Tam bir yonca kavşak yapımı oluyor 2. OSB’ye girişte sağda. Oranın projesi de hazırdı ‘Fiyatlandırmasını yapıp ihaleye çıkacağız.’ dediler. İnşallah orası olacak. Hızlı tren malum olduğu üzere 29 Ekim’de açılmak üzere planlanıyor ve gece gündüz çalışmaya devam ediyorlar. Bu ilde güzel gelişmeler oluyor.

 

‘Bazı fabrikalar çok ferahken bazılarından çıkmak için bahane arıyorsunuz’

 

Ben birazda meraklı Melahat gibi fabrikaları çok geziyorum. Bilecik’te belki 100 tane fabrika gezdim. Bir kısım fabrikalar gerçekten ferah. İşçi sağlığı, iş güvenliği, ergonomi, patronların hesabına girecek şekilde üretim ekonomisi bakımından çok çok iyi dizayn edilmiş fabrikalar var. Denetlemeye gelenlere ben, Eczacıbaşı’nın fabrikası, Mess Kablo, Seranit, Arslan Aliminyum’u örnek verdim. Ağır iş kolunda olmalarına rağmen ferah bir ortam var. İşçi sağlığı, iş güvenliği düşünülmüş, sarı çizgiler çekilmiş. Ne nerden gidecek, kim nereye girecek belli. Fakat bazı fabrikalar var, böyle 20-30-50 işçi çalıştıran fabrikalar içine girer girmez kaçmaya çalışırsınız. İçinde gezmezsiniz çünkü kafanız bir yere çarpabilir. İşçi sağlığı yok, iş güvenliği yok. Fabrikaya giriyorsunuz kesik bir koku, üretimden kaynaklanan bir koku. Havalandırma kötü. Adamın dedesi bir tezgah kurmuş. Babası biraz geliştirmiş binaya eklentiler yapmışlar. Fabrikada öyle büyümüş. Bozüyük Merkez’de var bazı fabrikalar öyle. Ben girdiğimde ayıp olmasa bir an önce ‘İşim var.’ diyip bahane üretip çıkmanın derdine düşüyorum. Bazen giriyoruz kask var, eldiven var, gözlük var, maske var hepsi var bazılarına giriyoruz ‘veriyoruz ama kullanmıyor.’ diyor. Olmaz öyle.

 

‘Sene 2013 hala kamyon kasasında işçi taşınıyor’

 

Geçenlerde Vali Konağı inşaatını gezdim. İşçilerin hiçbirinde kask yok, hiçbirinde eldiven yok. Terliklerle inşaatın içerisinde geziyorlar. ‘Niye böyle?’ dedim. ‘Takmıyorlar’ diyorlar. Ama inşallah zaman içerisinde bunların hepsi düzeliyor. Ben çocukluğumda çok traktör römorku üzerinde tarlaya gittim pamuk toplamaya. Ya yürüyerek gidersin ya traktörün römorkunda. Şimdi 2013’e geldik artık traktör römorkunda, kamyon kasasında işçi taşınmaz. Ama geçen baktım sabah bazen çok erken çıkıyorum 6’da 7’de bir iş adamı arkadaşımızın panelvanı kapalı arkasında 7-8 tane bayan binmiş gitti. Bunun yapılmaması lazım artık.

 

‘İşçi sağlığı konusunda Türkiye’nin sicili halen kötü’

 

İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda da maalesef Türkiye’nin halen sicili kötü. Son 3 yılda 666 işçi ölmüş. Bilecik’teki fabrikaların çoğunda gezip gördüğüm kadarıyla kalite yakalanmış. Ne, nereden girecek, nasıl çıkacak belli. Ama bazı fabrikalar var hiçbir şeyin sırası yok. Aslında üretim bakımından da çok kötü. Fabrika ergonomisi diye bir şey var onu bile bilmiyor adamlar. Babasından gördüğünü uygulamaya devam ediyor. Babası cıvata üretiyormuş o başka üretim tarzına geçmiş ama cıvatanınkine göre gidiyor. O üretim bandı eski tarza göre şekillenmiş. İnşallah biz bunları aşarız. Daha da gelişmemiz lazım.

 

‘Ömrümüz geçip gidiyor, insanlara ne kadar iyi muamele ettiysek onunla kalıyoruz’

 

Büyük fabrikalarda işçi maaşları konusunda çok sıkıntı yok. İyi para veriliyor piyasa şartlarına göre. Ödemeler resmi yapılıyor. Kötü örneklerle de bizim mücadele etmemiz gerekiyor. Hem devletin mücadele etmesi lazım hem sektörün mücadele etmesi lazım. İyi şeye yöneltmemiz lazım. Bu ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ sözü sadece törenlerde söylenecek beylik laf değil aslında. Bu hayatımızın her anında geçerli olması gereken bir şey. İşte ömrümüz geçip gidiyor. Etrafımızdaki insanlara ne kadar iyi muamele ettiysek onunla kalıyoruz.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam