BİLECİK’TE “HALKIN ESNAFI PROJESİ” TANITILDI

BİLECİK’TE “HALKIN ESNAFI PROJESİ” TANITILDI

Bilecik Belediyesi tarafından esnafa ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek olmak amacıyla hayata geçirilen “Halkın Esnafı Projesi”nin tanıtım toplantısı düzenlendi.

Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’ndeki toplantıda konuşan Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin, Bilecik’in ve rakamların ölçeği açısından projenin uygulanabilirliğinin avantajını göreceklerini söyledi.

Projeyle en iyisini yapmaya çalışacaklarını vurgulayan Şahin, “Bizim başlığımız ‘Halk Bakkal’ değil ‘Halkın Esnafı’ çünkü zincir marketler her şey satıyor. Bakkal ürünlerinin dışında manav, zücaciye ürünleri de satıyorlar. Hatta beyaz eşya satanlar bile var. Bu çok sakıncalı bir durum. Küçük esnafın hızla erimesine sebebiyet veriyor.” diye konuştu.

İBB’nin katkılarıyla bu projede yola çıktıklarını kaydeden Şahin, “Bu çerçevede yerli esnafımızı ne kadar koruyabilirsek kendimizi o kadar başarılı saymış olacağız. El ele verip zincir marketlerin şehirlerdeki hakimiyetini hep birlikte bozup daha rahat yaşayan, kazanan, önüne umutla bakan bir küçük esnaf yaratmak istiyoruz.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Danışmanı Doç. Dr. Gökhan Günaydın ise Türkiye’nin nüfusunu üretici, tüketici ve esnaf olmak üzere 3 ana grupta toplamanın mümkün olduğunu ifade etti.

3 ana grubun yararlılıklarını, haklarını ve çıkarlarını geliştirmenin görevleri olduğunu belirten Günaydın, “Acaba biz ticarette aracıları devreden çıkartan ve doğrudan üreticiyle tüketiciyi buluşturan bir sistem kurabilir miyiz? Kentlerimize zincir marketler girmiş durumda. Zincir marketler küçük esnafa yaşama hakkı vermiyorlar. Sermayenin merkezileşmesi yeterince sermayesi olmayan insanın maalesef tutunmasına engel oluyor. Tüketicinin durumunun da iktisadi ve pandemi kriziyle giderek zorlaştığını görüyoruz. ‘Halk Bakkal Projesi’ bu üç konuya da birlikte cevap veren bir sistem.” diye konuştu.

Projenin Bilecik’te zincir marketlere kapalı uygulanacağını ifade eden Günaydın şunları kaydetti:

“Tümüyle esnafa açık bir sistem olacak. Dolayısıyla sizin hem cironuz artacak. Hem de vatandaşla diyaloğunuzun gelişeceği yeni bir sistem bulacaksınız. Vatandaş açısından baktığınızda sosyal yardım kartlarına yüklenen paralarla dönemin ihtiyacına göre canı ne istiyorsa alacak. Üstelik de bunu bir elin verdiğini öbür el görmeden yapacak. Kendi kartından alış verişini yapmış olacak.”

Günaydın, sistemi geliştirdikleri takdirde anadolu kooperatiflerinden gelen ürünleri, lojistik destek sağlayarak bakkallara dağıtacaklarına değinerek, “Böylece üreticiden gelen ürünün alın terinin karşılığı üreticiye dönecek. Tüketici de yüksek fiyatlarla bu ürünlere para ödemek zorunda kalmadan daha makul fiyatlarla ulaşmaya çalışacak.” dedi.

Programda, İBB Sosyal Politikalar Merkez Koordinatörü Zelal Yalçın da proje hakkında bir sunum yaptı.

Soru cevap bölümüyle sona eren programa Bilecik Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Gölcan, CHP İl Başkanı Metin Yaşar ve Bilecik’te faaliyet gösteren esnaf katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam