• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilecik’te Katı Atık Tesisi İncelendi

Bilecik’te Katı Atık Tesisi İncelendi

Belediyeler Birliği üyesi belediye başkanları, meclis üyeleri, İl genel meclis başkanı ve il genel meclis üyeleri ile birlikte katı atık tesisini incelemede bulunup, bilgi aldılar.

Bilecik Belediyeler Birliği toplantısı dünyanın en gelişmiş katı atık tesisi olan Kızıldamlar köyünde bulunan Biosun katı atık bertaraf tesisi merkezini ziyaret etti.

Kızıldamlar köyünde kurulu dünyanın en kapsamlı entegre katı atık yönetim tesisi Biosun Bilecik Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) Tesisi’ni ziyaret eden Bilecik Belediyeler Birliği üyesi belediye başkanları,meclis üyeleri, İl genel meclis başkanı ve il genel meclis üyelerini  firma yetkilileri karşıladı.

Bilecik Kızıldamlar köyünde yer alan dünyanın en kapsamlı entegre katı atık yönetimi tesisi.

Hexagon Katı Atık, Bilecik’te yer alan dünyanın en kapsamlı entegre katı atık yönetimi tesisi Biosun Bilecik Entegre Katı Atık Yönetimi (EKAY) Tesisi’ni de 2016 yılı sonunda resmi olarak faaliyete geçirdi.

Hexagon Katı Atık’ın Bilecik Belediyeler Birliği ile imzalamış olduğu 29 yıl süreli evsel atık yönetimi imtiyaz sözleşmesi kapsamında inşaa edilen Biosun Bilecik EKAY Tesisi, yılda 120 bin ton evsel, tarımsal ve endüstriyel atık işleme ve bu atıklardan yılda 15 bin ton kompost üretme kapasitesine sahip.

Bu tesisten gelen kompost ise Pazaryeri Organomineral Gübre Üretim Tesisi’nde üretilen organomineral gübrenin en önemli hammaddesini oluşturuyor.

Bugüne kadar yapılan 55 milyon doları aşkın Ar-Ge ve teknoloji harcamaları sonrasında 29 milyon dolarlık yeni bir yatırım ile kurulan bu tesisin; yılda 35 milyon kwh saat elektrik, 12.5 milyon kwh saat ısı ve 20 bin ton karbon kredisi üretmesi planlanıyor.

Ayrıca yatırımın parçası olan düzenli depolama tesisinde ise Bilecik ilinin yıllık 70 bin ton atığının 20 bin tonun altına kadar indirgenmesi ve bertaraf edilerek gömülmesi planlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam