BİLECİK’TE KETEM DURAĞI AÇILDI

BİLECİK’TE KETEM DURAĞI AÇILDI

Bilecik’te 1-7 Nisan Kanser Haftası etkinlikleri kapsamında KETEM Durağı açıldı.

Verem Savaş Dispanseri önünde ve Çarşı Merkezinde gerçekleşen açılışa katılan Vali Dr. Kemal Kızılkaya, ”Corona virüs gibi kanser için de mücadelenin devam etmesi çok önemli. Bu vesileyle KETEM’in önemi ve bilinirliği arttırma hedefindeyiz. Kanser ile mücadelenin en önemli yolu ilk başlarda tespit edilmesidir.” dedi.

“Erken Teşhis Hayat Kurtarır” yazısını boyayan Kızılkaya, ardından etkinliğe katılan vatandaşlar ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri yaptıkları açıklamada, ”KETEM’ler “Erken teşhis hayat kurtarır!” prensibiyle yola çıkarak meme, serviks (rahimağzı) ve kolorektal kanserler ile ilgili tarama programları yürütmektedir. KETEM’ler toplumun kanser ve kanserde erken teşhis ile taramanın önemi hakkındaki farkındalığını eğitim yoluyla artırmak, erken yakalanabilir kanserlerde erken teşhis ve toplum tabanlı tarama faaliyetlerini yürütmek, bulunduğu ilde kanser kontrolünde etkin rol almak, tüm bu faaliyetler sonucunda da önlenebilir ve erken yakalanabilir kanserlerin morbidite ve mortalitesini azaltmak amacıyla kurulmuştur. Bu merkezlerde kanserden korunma ve tarama yöntemleri hakkında özel eğitim verilmiş olan pratisyen hekimler, konsülte uzman hekimler, hemşire, ebe, röntgen ve laboratuar teknisyeni tıbbi sekreterler görevlendirilmektedir.

Tarama kapsamında yürütülen hizmetlerin tamamı ücretsizdir. KETEM hizmetlerinin büyük bir bölümünü farkındalığı sağlamak amacıyla düzenlenen Halk Eğitimleri ve Hizmetiçi Eğitim faaliyetlerini içermektedir. KETEM’lerin en önemli amaçları toplumda kanser konusunda farkındalık yaratmak, yüz yüze eğitimlerle kişileri korunma yöntemleri, tarama programları hakkında bilgilendirerek kanserden korunmayı ve taramaları gerçekleştirmektir.

KETEM’lerde hizmetler, serviks ve meme kanserleri için yürütülen taramalar çeşitli yöntemlerle (mektup, telefon..) kadınlarımızın davet edilerek gerekli muayene ve www.oyunterapimarket.com testlerin yapılması şeklinde devam etmektedir. Ayrıca KETEM’ler obezite ve beslenme konularında toplumun bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi yanında taramalara da önemli katkı sağlamaktadır. Böylece vatandaşların sağlıklı bir yaşam sürerek ileriki yıllarda kansere yakalanma riskleri azaltılabilmektedir.” ifadelerini kullandılar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam