• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLECİK’TE MURSİ İÇİN GIYABI CENAZE NAMAZI KILINDI

BİLECİK’TE MURSİ İÇİN GIYABI CENAZE NAMAZI KILINDI

Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin hayatını kaybetmesi dolayısıyla Bilecik’te gıyabi cenaze namazı kılındı. Kayıboyu Camisinde kılınan öğlen namazının ardından gerçekleştirilen etkinliğe Vali Bilal Şentürk, Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve vatandaşlar katıldı.

AK Parti Bilecik İnsan Hakları Başkanlığı adına basın açıklamasını okuyan Merkez İlçe Başkanı Nail Öztürk, 2 bin 357 gündür Mısır zindanlarındaki direniş destanını sürdüren Muhammed Mursi’nin, zalimlerin mahkemesinde şehadete yürüdüğünü belirtti.

Öztürk, şöyle devam etti: “Bizleri en derinden yaralayan İslam dünyasının suskunluğu olmuştur. Barbar Sisi’ye karşı dur diyen tek dünya lideri Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. İnancımızın gereği ve liderimizin dik duruşuyla Mısır’da insan haklarının hiçlenmesini kabul etmedik, etmeyeceğiz. Biz, Mursi’nin verdiği onurlu mücadelesinin ve şehadetinin şahidiyiz. İnsanlık, zulme direnenleri ve zulmeden zalimleri unutmayacaktır.”

İHH Bilecik İnsani Yardım Derneği Başkanı Şemsettin Yıldırım da risk altında olmayan tek bir Müslüman ülke veya Müslüman halk olmadığını söyledi. Yıldırım, Mısır’daki siyasi tutukluların serbest bırakılmasını talep ederek, “Bu yüzden bilinmelidir ki Mursi, Siyonistlerce şehit edilmiş onlarca mücahitten birisidir. Mursi’nin bu şehadeti Siyonistlerin Filistin ve bölge planlarından bağımsız değildir. Eş zamanlı olarak bir yanda Kudüs ve Filistin’de saldırganlık artarken, aynı anda Mısır’da operasyonlara hız verilmesi, ABD’nin yeni Ortadoğu planıyla ilgili görünmektedir. Şu an Mısır cuntasının zindanlarındaki onbinlerce mazlum için durum daha da kritik bir hal almıştır. İşkence, taciz, öldürme ve daha onlarca hukuksuzluğun engellenmesi için dünyanın sağduyulu kamuoyu harekete geçmelidir. Mısır’daki siyasi tutuklular derhal serbest bırakılmalıdır. Sisi cuntasının uluslar arası mahkemelerde yargılanması için çalışma başlatılmalıdır. Yaşasın Mısır direnişi.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam