• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“BİLECİK’TE NELER YAŞANDI, YAŞANIYOR VE YAŞANACAK?”

“BİLECİK’TE NELER YAŞANDI, YAŞANIYOR VE YAŞANACAK?”

Bilecik enteresan bir İl….Yakın geçmişte neler yaşandı, neler yaşanıyor ve neler yaşanacak?

Hem Osmanlı İmparatorluğuna beşiklik etmiş, hem de Cumhuriyetin temellerinin atılmasında önemli roller oynamış İlimiz Bilecik tarihi özelliklerin yanı sıra; sosyal, siyasi ve kültürel gelişmelere de ev sahipliği yapmasıyla biliniyor. Yakın geçmişte yaşanan gelişmeleri hatırlamak ve hatırlatmak amacıyla gündeme aldığım bu yazı dahi ilimizin önemini bir kez daha gözler önüne seriyor bana göre…

Kongrede tek aday ve liste ile İl başkanı olan Av. Kadir Bayrak görevi süresince birçok seçim geçirdi. Teşkilatların seçimlerinin yanı sıra iki de genel seçime girdi. Verilere göre de başarılı çıktı Kadir Bayrak. Fakat işlerini ve ailesini gerekçe göstererek, il başkanlığından istifa ederek affını istedi. Bayrak’tan boşalan il başkanlığına Ak partinin Merkez ilçe başkanı genç isim Fikret Karabıyık getirildi.

Bu arada İl Genel Meclis Başkanlığına Ak parti Bozüyük İl Genel Meclis üyesi Oğuz Sertler seçildi. Bazı çevrelerce çokça eleştirilere maruz kalan Sertler partisinin Disiplin Kurulunca ihracına karar verildi. Ancak; genel merkez Yüksek Disiplin Kurulu kararını henüz vermiş değil Oğuz Sertler hakkında…

Bu arada İl Genel Meclisi Başkanlığı yapan Serkan Yıldırım, Fikret Karabıyık’tan boşalan Merkez İlçe Başkanlığına getirildi.

MHP’de olağanüstü kurultay için imza veren il başkanı Ahmet Gürses ve Merkez İlçe Başkanı Mustafa Aydemir genel merkez tarafından teşkilatları kapatıldı ve görevden alındılar. Genel Başkan Adayları Meral Akşener, Koray Aydın, Sinan Oğan, Ümit Özdağ Bilecik’e gelerek destek istediler.

CHP’de yapılan olağan kongrelerde partinin ağır toplarından, emekli eğitimci, eski İl Başkanı M.Metin Yaşar tek aday olarak İl Başkanı olurken, yine partinin çalışkan isimlerinden Gültekin Çalışkan da sürpriz isimlerle tek listeyle yine CHP’nin Merkez İlçe Başkanı oldu.

İlimizde yaklaşık 2 yıl görev yapan ve bu sürede Bilecik’te birçok kesimin sevgi ve saygısını kazanan, “EKBER BABA” diye tanınan, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş yaş haddinden emekli oldu. Bektaş’ın yerine yeni bir atama yapılmazken yerine Yardımcısı Hicri Görgün vekalet ediyor.

Bu arada Bozüyük’te yapılan Köylere Hizmet Götürme Birliği seçimlerinde Ak parti İl Genel Meclisi Üyesi Nizamettin Çam’ın yerine MHP’li İ.Zeki Uyanık kura ile de olsa birliğe seçildi.

2014 yerel seçimlerinde Vezirhan Belde Belediye Başkanlığını CHP’den girerek kazanan Mehmet Duymuş CHP’den istifa ederek Ak Partiye geçti.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi kurucu Rektörü Prof.Dr. Azmi Özcan’ın görev süresi dolmasıyla boşalan Rektörlüğe Prof.Dr. İbrahim Taş getirildi.

Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahiner’in tayini İzmir Bölge Adliyesine çıktı. Yakın bir süre sonra ilimizden ayrılacak olan Başsavcı Şahiner’in yerine henüz atama yapılmadı.

Bilecik 1. Amatör Liginde son haftaya kadar şampiyon belli olmazken; Vitraspor, 1308 Osmaneli Belediyespor’u yenerek 2015-2016 sezonu şampiyonu oldu.

1.Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanlığına ilk kez Bilecikli bir işadamı seçildi. BİSİAD eski Başkanı Yusuf Subaşı OSB Başkanı oldu.

Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis Başkanı Ali Ercan’ın istifasıyla gidilen seçimde İlimizin tanınmış işadamı, eski Genç İşadamları Derneği (GİŞAD) Başkanı, Maden Mühendisi Hakkı Aynur TSO Meclis Başkanı oldu.

Bilecik ile ilgili en önemli gelişmelerden bir tanesi ise 65.Hükümette yaşandı. Binali Yıldırım’ın başkanlığında kurulan 65.Hükümetin kabinesinde yaşanan değişiklikler ilimizi yakından ilgilendirdi. Geçmiş kabinelerde yer alan Hemşehrimiz Başbakan yardımcısı Yalçın Akdoğan bu listede yer almazken; Bakanlığı döneminde birçok reformlara imza atan yine hemşehrimiz Prof. Dr. Nabi Avcı Milli Eğitim Bakanlığından Kültür ve Turizm Bakanlığına getirildi.

Son olarak yaklaşık 2 yıldır İlimizde görev yapan ve görevi süresince başta bürokratların olmak üzere hemen her kesimin sevgisini kazanan, küçükle küçük büyükle büyük olma özelliğine sahip babacan kimliğiyle hafızalarda yer bırakan Valimiz Ahmet Hamdi Nayir son kararname ile komşu İlimiz Kütahya’ya atanırken; yerine İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdür yardımcısı Süleyman Elban göreve getirildi. Aslen Kırşehirli olan yeni Valimiz 47 yaşında ve çok genç sayılır. Daha önceleri Kaymakamlık ve Vali Yardımcılığı görevlerinde bulunan Elban’ı Bilecik’te çok öyle aman aman sorunlar beklemiyor. Genç ve dinamik olması hasebiyle birçok konuya daha vakıf olması beklenen yeni Valimize “Hoş Geldiniz” derken; Kütahya’da görev yapacak olan Valimiz Ahmet Hamdi Nayir’e de yeni görevinde başarılarının daim olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum.

İşte tüm bunlar ilimizde yakın tarihte yaşanan gelişmeler. İlimizin sosyal yaşamını, siyasetini ve ticaretini direkt ilgilendiren bu gelişmeleri Bilecik kamuoyu yakından takip etti. Bakalım birçok ilklere tanıklık eden bu tarihi İlimizde daha neler olacak, neler yaşanacak hep birlikte izleyip göreceğiz. HOŞÇAKALIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam