Bilecik Haberleri | Değişim Gazetesi Haber Sitesi
Bilecik’te Öğretmenler Günü Kutlandı
Sosyal Medyada Paylaş
25 Kasım 2013
admin

Bilecik’te Öğretmenler Günü Kutlandı

Cumhuriyet Meydanı'nda İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ve öğretmenlerin Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kongre ve Kültür Merkezi'nde devam eden kutlamalara Vali Vekili Metin Çınar, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Jandarma Komutanı Albay Alper Sır, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı. 

Vali Vekili Çınar, yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2013-2014 eğitim öğretim 20 milyona yakın gencin okullarda eğitim gördüğünü belirterek, her üç kişiden birisinin öğretmenlerin etkisi altında olduğunu söyledi. 
20 milyona yakın insanın 5 veya 10 içerisinde ülke yönetiminde söz sahibi olacağı düşünüldüğünde öğretmenlerin ülkenin geleceğine ne kadar önemli rol oynadığını görmemenin mümkün olmayacağını ifade eden Vali Vekili Çınar, şunları kaydetti:
"Ülkemizin ve devletimizin geleceği için, gençlerimizi bilgili, çağdaş, dürüst, namuslu ve yurtsever yetiştirmek zorundayız. Onları, devletin bölünmez bir bütün olduğu konusunda sürekli eğitmeliyiz. Bu güzel ülkenin, Cumhuriyet rejimimizin yüz binlerce şehit kanları üzerine kurulu olduğunu bıkmadan, usanmadan anlatmalıyız. Çünkü ne ekersek onu biçeriz. Gençlerimizi bireysel birer varlık olarak gördüğümüz ve paylaşmayı bilmeyen insanlar olarak yetiştirdiğimiz son yıllarda, artık, ihmal ettiğimiz, devlet bilincini ve devletin unsurlarını öğretmeyi ön plana çıkartmamız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkesin, ama herkesin devlete karşı sorumluluk taşıdığını gençlerimize öğretmeliyiz. Bence bu matematik kadar, biyoloji kadar, tarih ve coğrafya kadar önemlidir. Çünkü Büyük Önder Atatürk'ün dediği gibi, 'Devlet birliği olmayan bir ülkede ne bilimden, ne teknolojiden ne de çağdaşlıktan bahsetmek mümkün değildir. O ülkeler devamlı bir anarşi ve kargaşa içerisinde yok olup gitmeye mahkumdurlardır'.

Tabi bu eğitimi verecek olan öğretmenlerin de, maddi ve manevi yönden rahat olmaları gerekir. Yani okulların kütüphanelere, sosyal tesislere, konferans salonlarına, bilgisayar sınıflarına kavuşturulması yanında yarınlarını da düşünmeden çalışabilecekleri maddi imkanlara da kavuşturulmaları gerekir. Ancak, tüm bu olumsuzluklara rağmen, ben Cumhuriyetimizin ilk yıllarında olduğu gibi öğretmenlerimizin ellerindeki mevcut imkanlarla da yurtsever, çalışkan, dürüst gençler yetiştirme becerisine ve yeteneğine sahip olduklarına inanıyorum. Bilecik'te 2013-2014 eğitim ve öğretim yılında ufak tefek sorunlar hariç, iyi bir dönem geçirmekteyiz. İlköğretimde ve liselerimizde siz değerli öğretmenlerimizin sayesinde eğitim ve öğretim aksamadan ve yeterli seviyede yürümektedir. Valilik olarak bizim amacımızda siz öğretmen arkadaşlarımızın, gençlerimize daha iyi ortamlarda eğitim ve öğretim verebileceğiniz imkanlar yaratmaktır."

Milli Eğitim Müdürü Şişman da öğretmenliğin insanlık tarihinin en önemli ve ölümsüz, insan yetiştirme sanatkarı, ideal, gaye ve hizmet mesleği olduğunu belirterek, öğretmenin 'ışık' anlamına geldiğini ifade etti.
Öğretmenlik mesleğinin hammaddesinin insan olduğunu belirten Şişman, "Bizim mesleğimizde hataya kesinlikle yer yoktur. Öğrenciyi seven, geleceğe hazırlayan, bilim ve teknolojiyi tanıtıp sevdiren, öğrenciyi topluma iyi insan olarak hazırlayan, faydalı insan olarak yetiştiren, idealist öğretmenlerimize her zaman şükranlarımı sunuyorum. Kutladığımız günün amacı, öğretmenlerimiz arasında sevgi ve saygı bağlarını güçlendirmek, öğretmenlerimizin çalışmalarını başarılı kılmak, mesleğimize bir ömür adayarak, emekli olmuş saygıdeğer öğretmenlerimizi değerli hizmetlerinden ötürü minnet ve şükranla anmaktır. Hiç kimse istemez ama bazen insanın üvey annesi-babası olabilir. Bizim mesleğimizde üvey anne-baba kavramına yer yoktur. Biz hepimiz öz olmak durumundayız. Bu ülke, onurlu, fedakar ve cefakar öğretmenlerimiz sayesinde yükselecektir. Milli birlik ve beraberliğimizin teminatı öğretmenlerimizdir" diye konuştu.
Konuşmaların ardından "Öğrenciden öğretmene mektup"un okunması, emekli öğretmenlere şeref belgeleri verildi. Adaylığı sona eren 14 öğretmenin yemin töreni, okul ve öğretmen korosunun seslendirdiği şarkılarla etkinlik sona erdi.
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, program sonunda öğretmenlere kırmızı karanfil hediye etti. (Bilecik Valiliği)

 

Bir Yorum Bırak

*

code

Tüm Hakları Saklıdır © 2018 Bursa Web Tasarım