• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilecik’te Pilatesin Adresi, pilates d studio

Bilecik’te Pilatesin Adresi, pilates d studio

 

Pilates d studio’yu kimler açtı?

            3 ortak, Derya Kutlu Çakır, Didem Kaçar ve Eşref Taş pilates d studio’yu açtık. Pilates seanslarına Derya hocayla beraber gidiyoruz. Eşref hocamız da ailelerle ve çocuklarla ilgili olan dış organizasyonlarımızla ilgileniyor. Ailelerin vakit geçirebilecekleri, aynı anda spor yapabilecekleri bir yer hedefleyerek böyle bir salon açtık.

        Neden spor salonu değil de pilates salonu açtınız?

            Biz Derya hocamla beraber birkaç kez seminerlere katılarak bunun eğitimini aldık. Aynı zamanda hepimiz Beden Eğitimi Bölümü mezunuyuz. B u salonu açmadan önce pilates dersi veriyorduk. Pilates sporunun Bilecik’te profesyonel bir ekip tarafından yapılmadığını ve ayrı bir salona sahip olunmadığını fark ederek bu girişimde bulunduk. Bilecik’te ilk pilates salonu.

        Hedef kitleniz kim?

            Biz daha önce çalıştığımız yerlerde aldığımız şikâyetlerden yola çıkarak salonumuzu dizayn ettik. Bayanlar spora gelecekleri zaman çocuklarını götürecek bir yer bulamıyorlar. Bizim bir çocuk bölümümüz, çocuklarımızın vakit geçirebileceği bir yer var. Sezon için şu anda tam hazırlanılmadı ama ilerleyen zamanlarda onlarla ilgili çeşitli dans koreografileri de çalışılabilir. Eşleri spordayken beyler eşlerini bekleyebilirler. Hedef kitlemiz baya geniş ama özellikle bayanlarla çalışıyoruz.

        Pilates nedir? Faydaları nelerdir?

            Pilates vücut kontrolü demek. Pilates sporuyla vücudunuzu kontrol edebiliyorsunuz. Faydaları ise, insan vücuduyla ilgili kan dolaşımı rahatsızlıklarını gidermek, kasların uzamasını sağlamak, kalça ve bel kemiği rahatsızlıklarını gidermek, iskelet dengesini kurmak, doğru nefes almayı öğrenmek. Mesela bayanlarda 1-1,5 cm’e kadar boy uzamasını fark ettiriyor. Vücut kontrolünde etkili, yattığınız zaman, oturduğunuz zaman ya da herhangi vücut rahatsızlıklarında tamamıyla vücut kontrolü size geçmiş oluyor. Hiçbir şekilde istemeden bir rahatsızlık yaşamıyorsunuz diyebilirim.

        İnsanlar neden pilatesi tercih etsin?

             Pilates bu aralar çok revaçta ve genellikle herkesin yaptığı ve yapmak istediği bir spor. Duruş bozukluklarıyla ilgili bayanlarımızda çok problem var. Duruş bozuklukları, doğru nefes alma teknikleri ve hiçbir sporda olmayan bölgesel zayıflama teknikleri pilatesle mevcut oluyor. Bu yüzden tercih etmeleri gerekiyor.

 

        “Bel fıtığı, boyun fıtığı ve sırt ağrıları olanlara fizik tedavi doktorları pilatesi bizzat tavsiye ediyorlar”

        Pilatesi kimler yapabilir, kimler için idealdir?

            Pilates egzersizlerini her yaşta yapmak isteyen ve tıbbi yasağı olmayan herkes yapabilir. Özellikle pilates sporunda, bel fıtığı, boyun fıtığı ve sırt ağrıları olanlara Fizik Tedavi doktorları pilatesi bizzat tavsiye ediyor. O yüzden rahatsızlıklarından korkmalarına gerek yok, hareketleri rahatça yapabiliyorlar. Mesela bel fıtığı rahatsızlıklarında mekik çekmeye çalışırsak onu normal insanlar gibi yapamıyorlar. Ama ne oluyor, pilates topuyla ya da miniballarla bellerini destekleyerek aynı şekilde küçük küçük setlerle aynı şeyi verebiliyoruz.

        Devamlılık şart mı?

            Devamlılık şart. Her sporda olduğu gibi pilateste de aynı şeyler var. Sporu bıraktığınız zaman, yemene içmene dikkat etmediğin zaman aynı kilolarına veya ağrılara dönebilirsin. Ellerinden geldiklerince devam ederlerse daha sağlıklı olur.

        Salonunuz da başka spor dalları da mevcut mu?

            Ana branşlarımız pilates ve step-aerobik. Bosu sporunu da getireceğiz. Bosu da pilatesin daha ileri seviyesinde olan bir spor. İlk aylarda pilatesle bayanları hazırlayıp daha sonra bosuya geçmeyi düşünüyoruz. Aynı zamanda ara branşlarımız olarak taibo, zumba ve oryantal var.  Bunları da pilates ve step-aerobikte ısınma ve bayanları keyiflendirmek amacıyla kullanıyoruz.

        Kaç salona sahipsiniz?

            İki tane salonumuz var. Bir salonumuz 15 kişilik. Daha çok kişi alıyor ama bizim sporumuzda ferahlık da önemli. Diğer tarafa da grup halinde gelen ve aynı saatte yoğunluk olduğunda 7-8 kişilik gruplar halinde küçük salonumuza alıyoruz.

        Ders saatleri nasıl?

            Ders saatlerimiz çalışan bayanlar daha yoğunlukta olduğu için iş çıkışlarına göre ayarlanıyor. Hafta içi her gün derslerimiz var. Seanslarımız 15.30’da başlıyor ve 21.30’a kadar devam ediyor. Hangi gün ve hangi saatler uygunsa salonumuzun kapasitesine göre grup oluşturuyoruz. Haftada üç gün, birer saat üzerinden seanslarımız gerçekleşiyor. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam