Bilecik’te Sezonun ”Son Salatalık” Heyecanı

Bilecik’te Sezonun ”Son Salatalık” Heyecanı

Bilecik’in Söğüt ve İnhisar ilçelerinde yılın ikini salatalık hasadı heyecan ve umutlu başladı.

Sakarya nehrinin beslediği ve mikroklima özelliğine sahip Söğüt ve İnhisar ilçelerinde salatalıklar yılda iki kez hasat ediliyor. Lezzeti ile bir çok bölgede bilinen salatalıklar,  Marmara Bölgesi ve Ankara, Eskişehir, Sakarya gibi çevre illere gönderiliyor.

İklim şartları bakımından muhteşem bir tada sahip, toprakları Sakarya Nehri’nden sulanan arazilerde mevsimlik tarım işçilerinin seralardan özenle topladığı salatalıklar, özellikle büyükşehirlerde sofraları süslüyor. Bölgede yetişen salatalıkların, önceki yıllara göre hem rekoltesi hem de fiyatıyla bu sene üreticisini daha fazla memnun ettiği bildirildi.

Söğüt’e bağlı Yakacık köyünün muhtarı Hüseyin Yıldırım,konuyla ilgili yaptığı açıklamada, onlarca sebze üretiminin olmasından dolayı Sakarya Vadisi’nin “Marmara’nın küçük Antalya”sı olarak nitelendirildiğini söyledi. Marmara Bölgesi’nin sebze ihtiyacının büyük bölümünün civar köylerden karşılandığını belirten Yıldırım, sonbahar mevsiminde hasadı yapılan salatalığın verim ve fiyatıyla üreticinin yüzünü güldürdüğünü vurguladı.

Muhtar Yıldırım, köylünün ağırlıklı olarak geçimini seracılıktan sağladığını vurgulayarak, ”Toprak yapısı ve damlama sisteminden dolayı kaliteli ürünler yetiştiriyoruz. Seralarda marul ekimi öncesi güz dönemi dediğimiz sezonda ikinci hasatta salatalığın fiyatı iyi. Domates bu sezon yüz güldürmedi ama salatalık güldürdü. Kasım ayı sonuna kadar salatalık hasadı devam ediyor. Daha sonra marul ve taze soğan ekimine geçilecek. Yani geçimini seracılıktan sağlayan Sakarya Havzası’ndaki köylerde mesai durmuyor, üretmeye devam ediyoruz. İnşallah çiftçimizin emekleri boşa gitmez.” ifadelerini kullandı.

Seralarında sofralık ve turşuluk salatalık üreten köylülerden Yaşar Sarı ise hasat ettikleri salatalıkları İstanbul’a gönderdiklerini belirtti. Üreticiden alım fiyatının 1,5-2 lira olduğu bilgisini veren Sarı, “Salatalıkta iki sezon hasat yapıyoruz. Bakımına göre salatalığı günlük veya iki günde bir topluyoruz. Toplama işi hava şartlarına göre de değişebiliyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu yıl ürünün kalitesinden memnun olduklarını kaydeden Yusuf Kınık, ”Salatalık ve domatesin en önemli geçim kaynağımız. Örtü altı üretimde daha fazla kazanç sağlamak için üretmeye devam ediyoruz. Topladığımız salatalık komisyoncular tarafından yerinde alınıyor. Bu da bizim için daha avantajlı oluyor.” görüşlerini aktardı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam