Bilecik’te “Tarih ve Kültür Sohbetleri”

Bilecik’te “Tarih ve Kültür Sohbetleri”

 

     Yrd. Doç. Dr. Arıkan, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen "Evliya Çelebi'nin Seyahatnamesi'nde Bilecik ve Çevresi" konulu konferansta, Evliya Çelebi'nin dünyadaki en önemli seyyahlardan biri olduğunu vurguladı. 
     Seyahatname adlı eserinde, Osmanlı Devleti'nin hakim olduğu tüm coğrafyayı ve onun dışında kalan birtakım coğrafyaları dolaştığını hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Arıkan, şöyle konuştu: 
     "Evliya Çelebi, Bilecik ili sınırlarını dolaşma fırsatı bulamadı. Evliya Çelebi seyahatleri sırasında, Osmaneli ve Söğüt ilçelerinden defalarca geçti. Seyahatname adlı eser, sadeleştirmelerini incelediğimizde, okunduğunda kolaylıkla anlayabileceğimiz ve 'Osmanlı coğrafyası 17. yüzyılda nasılmış' dediğimizde, adeta bir resim gibi gözümüzün önüne getirebilecek bir kitaptır. Bu eseri, bir karşılaştırma yapmak gerekirse, Sultan II. Abdülhamit Han Dönemi'nde yapılan kültür envanter çalışmalarıyla da birlikte değerlendirmek gerekiyor. Çünkü, Sultan II. Abdülhamit Dönemi'nden önce bu kadar detaylı yapılmış bir envanter çalışması yok. Evliya Çelebi, bizim dünyaya hediye ettiğimiz medeniyetimizin yansımalarından en önemlisidir. Evliya Çelebi, 50 yılı aşkın gönüllü seyyah olarak Osmanlı coğrafyasının yanı sıra, Ukrayna, Romanya, Slovenya, Polonya, Avusturya, Macaristan, İran, Mısır, Habeşistan gibi Osmanlı Devleti sınırları dışındaki ülkeleri de dolaştı." 
     Konferansın ardından Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Yrd. Doç. Dr. Arıkan'a, üzerinde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi armalı tabak hediye etti. 
     Programa, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhalik Bakır, Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş, üniversite öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. AA

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam