Bilecik’te ’’Tarih ve Kültür Sohbetleri’’

Bilecik’te ’’Tarih ve Kültür Sohbetleri’’

 

     Prof. Dr. Aydın, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Salonu'nda düzenlenen ''Tarih ve Kültür Sohbetleri'' etkinliğinde ''Uluslararası Gelişmeler Işığında Son Dönem Türk Dış Politikası'' konulu konferansta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin dış politika yapımını, siyasi münazaralardan ve endişelerden uzun yıllar bağımsız kaldığını kaydetti. 
     Türkiye'nin dış politikası etkileri açısından bakıldığında tarihin geçmişte ülkeyi etkilediğini anlatan Prof. Dr. Aydın, şöyle konuştu: 
     ''Tarih, sürekli yaşadığımız ve yeniden yorumladığımız, yeni anlamlar kattığımız ve bu anlamlarla bugünü şekillendirdiğimiz bir unsurdur. Tarihi nasıl yorumladığımız veya anladığımız bizim dış politikamızı etkiler. Tarihin olumlu olduğu kadar olumsuz tarafları da var. Osmanlı'nın son 150 yılına baktığınızda çok sorunlu bir dönemin izlerini görürsünüz. Ulus devletlerinin, milliyetçiliklerin ve bağımsızlığını Osmanlı'dan kazanmaya çalışan milletlerin ortaya çıkması ve onlarla yapılan çatışmalar, savaşlar Türkiye Cumhuriyeti'ne 100 yıl boyunca sorunlu bir coğrafya olarak yansımıştır. Bütün komşularımızla çok yakın döneme kadar sorunlu bir ilişkimiz olmuştur. Sorunlu ilişkilerde elbette hiç kimse masum değil. 20. yüzyıl boyunca yaşadığımız sorun ve çatışmaların büyük kısmında tarihsel husumetler var. Türkiye 2005 yılında, AB ile tam üyelik müzakerelere başlayacağı zaman tarih karşısına çıktı. Türkiye ve ülkelerin dış politikaları, tarih ve tarih anlayışı, coğrafyası ve uluslararası sistemin yapısıdır.'' 
     Prof. Dr. Aydın, Türkiye'nin dünyada, en çok komşuya sahip olan ülkelerden birisi ve bağımsızlığını kazandığı dönemden bugüne kadar komşularının sayısının hiçbir zaman azalmadığını ifade etti. 
     Türkiye'nin komşuların bir kısmında bütün dünyanın arzu ettiği, kontrol etmek istediği enerji kaynaklarının bulunduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aydın, şunları bildirdi: 
     ''Bu komşularınızın bazıları çok güçlü devletlerse, zor bir coğrafyadayız. 1990'lı yıllar Türkiye için bir geçiş dönemidir. Türkiye'nin sınırları değişmedi ama kendi coğrafyasını algılayış şekli ve üçüncü ülkelerin Türkiye'nin coğrafyasını algılayışı değişti. PKK sorununu halletme konusunda en az biz üç defa yaklaştık ama her seferinde farklı bir uluslar arası konjonktür ve Irak bağlantılı Ortadoğu'daki gelişmeler bunu tekrar tekrar alevlendirdi. Aslında bu coğrafyadaki çatışmanın içerisindeyiz. 1990'lı yıllarda sadece coğrafya değişmedi, tarihte değişti. Tarihi nasıl yorumladığınız ve okuduğunuz değişmeye başladı. Bunlar nasıl bir dış politikada izlememiz gerektiği üzerinde etkileri oldu.'' 
     Konuşmanın ardından Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Prof. Dr. Aydın'a üzerinde Şeyh Edebali Üniversitesi'nin amblemli tabağını hediye etti. 
     Programa, Vali Halil İbrahim Akpınar'ın eşi Dr. Nihal Akpınar, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, üniversite Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhalik Bakır, üniversite Genel Sekreteri Rüştü Mumcu, Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Refik Arıkan katıldı. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam