Bilecik’te trafo yangını
admin • 4 Eylül 2013 10:26:29 
Bilecik’te trafo yangını

Bilecik merkez elektrik trafosunda henüz belirlenemeyen nedenden dolayı meydana gelen patlamanın ardından yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, kontrol altına alındı.

1. Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) bulunan 154 bin voltluk merkez elektrik trafosunda henüz belirlenemeyen nedenle patlama oldu. Patlamanın ardından trafoda yangın çıktı. 

Rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüyen yangın, şehir merkezini dumanlar altında bırakırken, il merkezinde, 1. ve 2. OSB'de elektrik akımları kesildi. İtfaiye ekiplerinin kısa sürede müdahalesi sonucu yangın 1 saat süren çalışmanın ardından kontrol altına alındı.

Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, olay yerine gelerek incelemede bulundu.

Yetkililerden bilgi alan Vali Akpınar, "Yangının çıkış nedeni tam olarak bilinemiyor. Teknik incelemeden sonra nedeni anlaşılacak. TEAŞ yetkilileri yolda geliyor. Ana trafo devri dışı şu anda. Bilecik sanayi bölgesine elektrik verilemiyor ama ekipler çalışıyor. Eğer yedek trafoda arıza yoksa kısa sürede elektrik verilecek" dedi.   

TEAŞ Bilecik İşletme Mühendisi Selçuk Çelebi, yaptığı açıklamada, normal rutin test çalışmaları yaptıklarını ve trafoyu beslediklerini belirterek, "Ekiplerimiz, 20 dakika sonra trafonun patladığını bildirdiler. Bunlar başımıza gelebilecek olaylar. Arızanın tam olarak kaynağını bilemiyoruz. Söndürme çalışmaları tamamlandıktan sonra çıkış nedenini öğreneceğiz."

Türkiye genelinde bu tarz olayların yaşandığını bildiren Çelebi, "Biz elektrikle uğraşıyoruz, yüksek gerilimli trafolar patlamaya her an hazır tesis hatlar. Biz, her türlü tedbirimizi alıyoruz. Rutin olarak bakımlarımızı yapıyoruz ama bu tür olaylar yaşanabiliyor, gözle görünmediği için bilemiyoruz" diye konuştu.

TEAŞ yetkililerinin yaptığı çalışma sonucu 2 saat sonra kent merkezine elektrik verildi. Organize Sanayi Bölgesi'ne ise elektrik akımının yapılan çalışma sonucu verileceği bildirildi. AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x