• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLECİK’TE YÜZ YÜZE EĞİTİM HEYECANI BAŞLADI

BİLECİK’TE YÜZ YÜZE EĞİTİM HEYECANI BAŞLADI

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı sonrasında alınan kararlar doğrultusunda her alanda olduğu gibi eğitim ve öğretimde de il bazlı olarak yerinde karar uygulamasına başlanıldı.

Bu kapsamda, Bilecik’te de 2 Mart Salı günü itibariyle tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitime start verildi.

Kentteki tüm okullarda aileler ve öğrenciler, sabah erken saatlerinden itibaren yollara düştü.Ailelerinde bir hayli heyecanlı olduğu gözlenirken, çocukların mutluluğu ise gözlerinden okunuyordu.

İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Sami Akyol, yaptığı açıklamada, ”Değerli öğretmenlerimiz, sevgili öğrencilerimiz ve kıymetli velilerimiz;

Bugünden itibaren, belirli şartlar dahilinde 2754 anaokulu, 11062 ilkokul, 2602 ortaokul 8.sınıf, 2201 lise 12.sınıf olmak üzere toplam 18 bin 600 öğrencimizle yüz yüze eğitime başlamış bulunmaktayız.

Hepimiz, içinde bulunduğumuz salgın döneminin oluşturduğu belirsizliklerle kimi zaman kaygılandık kimi zaman bunaldık, sıkıldık. Şimdi yeni ve yine zorlu bir dönem bizi bekliyor. Bu yeni süreçte, sınıf içinde ya da dışında, eğitim sistemi içinde bulunan herkesi önemli sorumluluklar beklemektedir. Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okul idareleri, üzerine düşen her sorumluluğu titizlikle yerine getirerek yüz yüze eğitime hazırlandı. Ama süreci olumlu şekilde devem ettirmek yine sahadaki öğretmenlerimize ve öğrencilerimize düşmektedir.

Siz değerli öğretmenlerimiz; nice zorluklarla yürütmeye çalıştığınız uzaktan eğitimlerinize, şimdi de  yüz yüze eğitim sürecinde devam etme sorumluluğunuz eklenmiştir. Bu bağlamda sınıf yönetimine, salgın yönetimini de dahil ederek yerinde uygulamalar yapacağınıza kuşkumuz yoktur. Öğrencilerimizin tamamına kendi çocuklarınız gözüyle baktığınız için bu konudaki hassasiyetleriniz azami düzeyde olacağından kıymetli velilerimizin de kaygılarını azaltacak kontrolleri sağlayacağınızdan ve öğretim sürecini başarılı bir biçimde yürüteceğinizden eminiz.

Sevgideğer öğrencilerimiz; içinde bulunduğumuz bu zorlu süreç ne yazık ki sizin en güzel çağlarınıza denk geldi. Gözlemlerim sonucunda hepimiz için yeni olan salgın dönemini büyük bir olgunlukla kabul edip davranışlarınızı buna göre değiştirme başarısını ve sabrını gösterdiğinizi söyleyebilirim. Öncelikle bunun için her birinizi ayrı ayrı tebrik eder, kucaklarım. Bu sorumluluk bilinciyle yüz yüze eğitime başlayan öğrencilerimizin de salgın tedbirlerini elden bırakmayacağı aşikardır. Yakın gelecekte arkadaşlarınızla doyasıya paylaşımlar yapmak kendi elinizde. Sizler ne kadar tedbirli ve bilinçli olursanız eski güzel günlerimize o kadar çabuk döneriz. Bu konuda her birinize sonsuz güvenim var.

Bilecik ili genelinde, her kesimden vatandaşımızın desteğini alarak rengimizi sarı yapıp özgürlüğümüzü ilan etme temennisindeyim. Yüz yüze görüşüp birbirimizi kucakladığımız günleri en yakın zamanda görmek dileğiyle kolaylık  ve sağlıklar dilerim.” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığından ise konuyla ilgili şu açıklama yapıldı:

”Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerde yüz yüze eğitime;

Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı,

İlkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada iki (2) gün,

Ortaokul 5, 6, 7. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün,

Ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat,

Lise hazırlık, 9. 10. 11. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün,

Lise 12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olacak şekilde yüz yüze eğitime başlanacaktır.

Yüksek ve çok yüksek riskli olarak tanımlanan illerde yüz yüze eğitime; 

Okul öncesi eğitim kurumlarında tam zamanlı,

İlkokullarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada iki (2) gün,

8. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 12-22 saat,

12. sınıflarda seyreltilmiş gruplar halinde haftada 16-24 saat olarak başlanacaktır.

Özel gereksinimli öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfları ülke genelinde tam zamanlı olarak yüz yüze eğitime başlayacaktır.

Yüz yüze eğitime başlayacak tüm okul kademeleri ve sınıf düzeylerinde eğitim 2 Mart Salı gününden itibaren başlayacaktır.

Liselerdeki sınavlar 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm illerimizde salgın tedbirleri çerçevesinde yüz yüze gerçekleştirilecektir.

Köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecektir.

Yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edilecektir. Yüz yüze eğitime katılım bütün illerde veli rızasına bağlı olarak gerçekleştirilecektir. ”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam