• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilecik’teki FETÖ/PDY davasında karar

Bilecik’teki FETÖ/PDY davasında karar

– Aralarında BTSO eski Başkanı Fevzi Uzun’un da bulunduğu sanıklar, 1 buçuk yıl ila 10 yıl arasında değişen hapis cezası aldı

Bilecik’te, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında yargılanan 55 sanıktan 37’si 1 yıl 6 ay 22 günden 10 yıla kadar hapis cezalarına çarptırıldı.

Bilecik Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, eski Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun’un da aralarında olduğu tutuklu ve tutuksuz sanıkların bazıları ile avukatları ve yakınları hazır bulundu. Tutuklu sanıkların büyük bölümü ise duruşmaya bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Sanık ve avukatlar ile tanıkları dinleyen mahkeme heyeti, karar için duruşmaya ara verdi.

Mahkeme heyeti, aranın ardından davayla ilgili kararını açıkladı.

Buna göre, sanıklardan Cem Zengin, Osman Çırak ve Hacı Yıldız 1 yıl 6 ay 22’şer gün hapis cezasına çarptırıldı ve hükmün açıklanması geri bırakıldı.

Tacettin Durmaz 2 yıl 1 ay, Selami Kurnaz, Habip Karabektaş, İlhami Soydan, Hamza Güven, Medeni Ormancı, Fedai Balta, Mehmet Yalçın, Abdullah Duymaz, Kurtuluş Atak, Bora Balta, Recep Koral, Murat Korkut, Murat Köprülü ve Faruk Keçeci 6 yıl 3’er ay, Bülent Balcı, Osman Keleş, Kenan Çiftçi ve İsmail Kılıç 7 yıl 6’şar ay, Muhammet Şahin, Zafer Keleş, Cihan Saral ve Adem Altunsoy 8 yıl 3 ay 15’er gün, Abbas Özdemir, Göksel Balcı, Metin Yücel, Zekeriya Mert, Selim Demiralp, Veli Arısoy ve Yusuf Çağlar ise 8 yıl 9’ar ay hapisle cezalandırıldı.

Eski Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fevzi Uzun, Ahmet Keskin ve Sezai Karadağ’ı 9 yıl 4 ay 15’er gün, Zakir Er’i 10 yıl hapse mahkum eden mahkeme heyeti, Cem Zengin, Osman Çırak ve Hacı Yıldız dışında hapis cezasına çarptırılan 34 sanığın, cezaları onanıncaya kadar tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

Heyet, C.U’nun “Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a muhalefet” suçundan beraatine, ayrıca A.D, E.A, O.N.A, R.G, N.U, O.S, K.M.S, F.C, D.A, M.Ö, S.B, Ö.S, L.M, G.C, R.K, A.U. ve S.B’nin dosyalarının ayrılarak başka bir esas numarasıyla yargılanmalarının devamını, F.A’nın ise adli kontrol şartıyla tahliyesini de kararlaştırdı.

Öte yandan, mahkeme heyeti sanıklardan Abbas Özdemir’in “ByLock” yüklü telefon hattını kullandığı yönünde şüphe uyanan eşi hakkında suç duyurusunda bulunulmasını hükmetti. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam