• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bilecik’teki orman yangını

Bilecik’teki orman yangını

Soğucakpınar ile Medetli köyü arasında bulunan Bozönü mevkisinde doğalgaz boru hattının bulunduğu yol kenarındaki tarladan henüz belirlenemeyen nedenle dün çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede ormanlık alana yayılması sonucu büyüdü. Yaklaşık 15 saat süren çalışmalar sonucu kontrol altına alınan yangına, 2 anfibik uçak, 3 helikopter, 34 arazöz ve 12 su tankı ile çevre illerden itfaiye ekipleri olmak üzere 200 personel müdahale etti. 

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yangının sabah saatlerinde kontrol altına alındığını belirterek, söndürme çalışmalarında 2 anfibik uçak, 3 helikopter, 34 arazöz, 12 su tankı ve itfaiye ekipleri olmak üzere 200'e yakın işçinin görev aldığını söyledi.

Coşkun, 100 hektar kızılçam ormanının zarar gördüğünü bildirerek, şunları kaydetti:

"Yangının meydana geldiği bölge, sarp ve dağınık ziraat arazileriyle iç içe. Özellikle dün akşama doğru rüzgarın etkisiyle yangın atlama ve yayılış gösterdi. Civar illerden, Ankara'dan, Balıkesir'den, Kütahya'dan ve Adapazarı'ndan takviye ekiplerimiz geldi. Gece sürekli çalıştık. Gece rüzgarında durmasıyla çalışmaya fırsat bulduk. Şu anda 1 helikopterimiz ve 50 kadar itfaiye araçlarıyla soğutma çalışmalarımız devam ediyor. 100 hektar alanımız zarar gördü. Tekrar ifade ediyorum, bugünler yangın açısından çok tehlikeli günler. Özellikle vatandaşlarımızın, ormanda ve ormana yakın yerlerde ateş yakmamalarını, sönmemiş sigara atmamalarını istiyoruz."

Yangının çıkış nedeninin henüz tespit edilemediğini dile getiren Coşkun, "Yangın, Soğucakpınar köyüne giden yolun kenarında çıktı. Bu nedenle yine de insan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. Orman yangınlarının yüzde 97'si insan eliyle çıkıyor. Bunun da yine bir ihmal sonucu çıktığını tahmin ediyoruz. Ekiplerimiz ve jandarma yangının müsebbiplerini araştırıyor" diye konuştu. 

Bölgede soğutma çalışmaları devam ederken, ekiplerin kontrol amaçlı bölgede tutulacağı öğrenildi. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam