Bilecik’teki orman yangını
admin • 15 Temmuz 2013 10:35:22 
Bilecik’teki orman yangını

Belde ile Sarmaşık köyü arasında bulunan Gülveren mevkisinde çıkan ve rüzgarın etkisiyle kısa sürede yayılan yangına, Bursa Orman Bölge Müdürlüğüne ait helikopter ve Bilecik Orman İşletme Müdürlüğüne ait 6 arazöz, 3 su tankı ile itfaiye ekipleri ile vatandaşlar müdahale etti. Yangın, yaklaşık 7 saat süren çalışma sonucu kontrol altına alındı.

Olay yerinde incelemede bulunan Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ormanlık ve zirai alanda belirlenemeyen nedenle yangın çıktığını, ekiplerin 15 dakika içerisinde yangına müdahale ettiğini söyledi.

İlkbaharda yağmurların fazla yağmasından otların fazla büyüdüğünü, yaz mevsiminde de otların kuruduğunu anlatan Coşkun, şunları kaydetti:

"Dolayısıyla yangın çok hızlı bir şekilde yayıldı. 6 arazöz ve 3 su tankı olmak üzere çok sayıda personel ile merkez ve ilçe itfaiye ekipleri ve 1 helikopter müdahale etti. Rüzgarın etkisiyle yangın aniden yayılıyor. Hem ormanlık alanlar hem de ziraat alanları zarar gördü. Vatandaşlarımızın özellikle sigara atmamalarını, ateş yakmamalarını istiyoruz. Çünkü ufak bir kıvılcım ormanın yanmasına sebebiyet veriyor. Lütfen bu sıcak günlerde, açık arazide ateş, anız yakmayalım ve sigara atmayalım. Orman yangınlarının yüzde 97'si insan eliyle çıkıyor. Her şey elimizde diyoruz. Kendi elimizle ormanı yakmayalım."

Coşkun, yangında 2-3 hektar ormanlık alan ile 6-7 hektar ziraat alanının zarar gördüğünü ancak kesin zarar gören alanın bölgede yapılacak çalışma sonucu belirleneceğini bildirdi.

Orman İşletme Müdürü Oktay Ayatay ve Bayırköy Belde Belediye Başkanı Mustafa Yaman da bölgedeki soğutma çalışmalarını takip etti.

Öte yandan ekiplerin gece kontrol amaçlı bölgede tutulacağı öğrenildi. AA

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x