BİLECİK’TEN YEMENLİ ÇOCUKLARA 18 BİN TL YARDIM

BİLECİK’TEN YEMENLİ ÇOCUKLARA 18 BİN TL YARDIM

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) Bilecik İnsani Yardım Vakfınca, Yemenli çocuklara 18 bin lira yardım yapıldı.

İHH Bilecik Vakfı Başkanı Şemsettin Yıldırım, yaptığı basın açıklamasında, kısa sürede Yemen’de yaşayan çocuklara 18 bin lira nakdi yardım topladıklarını bildirdi.

Yemen’deki krizin 7 yıldır devam ettiğini ve 21 milyon insanın gıdaya ulaşmasında sıkıntı çektiği dikkatini çeken Yıldırım, şunları kaydetti: “Yemen’de iç savaştan dolayı 7 bin insan öldü. 3 milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı.

İHH İnsani Yardım Vakfımız, insani krizin yaşandığı Yemen’de mağdur ailelere ulaşıyor. Vakfımız, Yemen’de 2017 yılından bu yana 500 binden fazla kişiye gıda kumanyası, yatak, battaniye ve sağlık yardımında bulundu.

Yine Vakfımız aracılığı ile 2017 ve 2018 Kurban çalışmalarıyla Yemen’de 110 bin kişiye kurban hissesi ulaştırdık. 2018 Ramazan çalışmalarında ise Yemenli 39 binden fazla kişi gıda kumanyası yardımlarından yararlandı. Vakfımız, 2018 yılı itibariyle Yemen’de 4985 yetime sponsor oldu ve yetimlere her ay düzenli olarak yardım ulaştırılıyor. 2017 yılından bu yana kolera ile mücadele için Aden ve Taiz bölgesinde 53 bin hastaya sağlık yardımı yapıldı.

Bunun yanında, başkent Sana’da, Yemen Hasta Bakım Merkezi’nde toplam 234 kanser ve diyaliz hastasına gıda ve ilaç yardımı ulaştırıldı. Vakfımız eliyle merkezdeki hastaların barınma, gıda ve ilaç ihtiyaçları da karşılanılıyor.

Bilecik İHH olarak geçtiğimiz günlerde medya ve sosyal medya araçlığı ile tüm teşkilatımızla birlikte Yemen için yardım çağrısında bulunduk. Yaklaşık 10 günde bir Yemenli çocuğun açlık ve sefalet yüzünden öldüğü Yemen bölgesine, Ertuğrul diyarı Bilecik’ten bugün itibariyle 18000 lira gönderiyoruz. Oralardaki bir Yemenli çocuğun derdine deva olabilirsek ne mutlu bizlere. Yemendeki garibanlığı en iyi anlayanlardan birisi tarihinde çok farklı savaş ve zulüm görmüş Anadolu halkıdır. Alicenap, yardımsever Anadolu insanı, ensar olmanın her türlü zorluğuna rağmen nerede bir mazlum, mağdur ve mahsun görse tereddütsüz canı gönülden yardıma koşmaya çalışıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam