BİLİM VE KÜLTÜR SOHBETLERİNDE BU HAFTA

BİLİM VE KÜLTÜR SOHBETLERİNDE BU HAFTA

“Güvenli Toplumu Yeniden İnşa Etmek: Hz. Peygamber Modeli”

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezinde düzenlenen Bilim ve Kültür Sohbetleri kapsamında bu hafta “Güvenli Toplumu Yeniden İnşa Etmek: Hz. Peygamber Modeli” konu alındı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr.Fatma Asiye Şenat’ın konuşmacı olarak katıldığı sohbette İnsanın kendisine, çevresine ve Allah’a olan güveni anlatıldı. Güvenli bir toplumun yeniden inşa edilmesi için yapılması gerekenleri Hz. Peygamber Modeli üzerinden anlatan Doç.Dr.Şenat konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “ Kur’an bu zamana kadar konuşulmuş tartışılmış belki de kıyamete kadar tartışılacak konuşulacak. Kur’an’ın bir de tanımları var. Ben de kendimce şöyle bir tanım yaptım. Mutlaka bir tarafından bazı parçalarını duymuş olmalısınız. İnsanın kendisiyle, içinde yaşadığı çevre ile ve Allah ile barışık olmasının yolunu açan kitap bu. Ne yaparsan kendinle barışık olursun? Ne yaparsan çevrenle yani insani ve tabi çevren ile barışık olursun? Ne yaparsan Allah ile aran iyi kalır barışıklık sürecini devam ettirebilirsin? Bu anlatım kolaylığı ama şu da var bütün bu başlıklar müthiş bir ilişki içerisinde. Benim hayattan çıkartabildiğim şey şu; bir insanın kendisiyle küs olup başkalarıyla ve Allah ile ilişkisinin barışık olması mümkün değil. Kendiyle barışık ama çevre ile arası kötü ama Allah ile arası iyi bu da olmaz. Günün birinde bu gibi durumlarda bir falso vermeye başlıyor. Dolayısıyla bu üç alanda da barışıklık halini devam ettirme sürecini kolaylaştıran, bunun rehberliğini yapan kitabın adı Kur’an. Tam bu noktada aslında bugün ana konumuz olan güven konusu da bu şekilde anlatılmaya uygun. Yani insanın kendisine güvenmesi, çevresine güvenmesi ve Allah’a güvenmesi bunlar yüne birbirini tamamlayan puzzle parçaları gibi ancak bir araya geldikleri zaman gerçek anlamıyla olabilecek haller.”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyesi Doç.Dr. Şenat’ın etkili anlatımının ardından Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektör Yardımcısı Doç.Dr.Dursun Hazer tarafından kendisine anı tabağı takdim edilmesiyle sohbet son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam