• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
BİLİMSEL ECZACILIĞIN 180’NCİ YILI KUTLANDI

BİLİMSEL ECZACILIĞIN 180’NCİ YILI KUTLANDI

Bilimsel Eczacılığın 180’nci yılı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen bir törenle kutlandı.
Meydanda biraraya gelen eczacılar, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmalarının ardından saygı duruşunda bulundular.
9. Bölge Eskişehir Eczacı Odası Bilecik İl Temsilcisi Ender Olcay, burada yaptığı açıklamada; günün anlam ve önemini belirtirken, eczacıların temel taleplerini de aktardı.


Olcay şu ifadelere yer ver;”Bugün bizler bu topraklarda bilimsel eczacılığın kuruluşunun 180. yılını kutluyoruz. 14 Mayıs 1839 tarihinde Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane içerisinde açılan eczacılık sınıfı ile ülkemizde eczacılık akademik bir mesleğe dönüşmüştür. O günden bu yana, yaklaşık iki yüz yıldır, mesleğimizi ileriye taşımak, insan ve toplum sağlığına değer katmak için adımlar atıyoruz. “Önce zarar vermeyeceksin” ilkesiyle, halkın sağlığını merkeze alan bir perspektifle hizmet veriyoruz. Toplum sağlığını ve kamu yararını her şeyin üstünde tutan sağlık çalışanları olarak hastalarımızın daha iyi bir sağlığa ulaşmaları her zaman öncelikli hedeflerimizde olmuştur. Ne yazık ki son dönemlerde tarafımızca asla kabul edilmeyecek uygulamalara üzülerek şahitlik ediyoruz. Bugüne dek eczanelerde, eczacı danışmanlığında halkımıza sunulan ürünlerin, eczane dışında satılmaya başlandığını; ticari kaygılar ile hareket edildiğini, toplum sağlığının hiçe sayıldığını görüyoruz.
“SAĞLIK ÜRÜNLERİNİ İNTERNETTEN ALMAYIN”
Bu tarz plansızca atılan adımların toplum sağlığı açısından geri dönüşü olmayan ve istenmeyen sonuçlara yol açılabileceği uyarımızı yineliyor, sağlık gibi hassas bir konuda reklamın ve pazarlamanın gücünün değil, sağlık çalışanlarının bilgi ve deneyiminin önemini vurguluyoruz. O nedenle sizlerin aracılığıyla tüm Türkiye’ye sesleniyoruz; İnternetten pek çok şeyi alabilirsiniz, anacak anne bebek ürünlerini internetten almayın; ilacınızı, ilaç dışı sağlık ürünlerini internetten almayın. Bu ürünleri, bebeğinizin ve sizin hakettiği şekilde, en güvenilir yer olan eczanelerden, b u konuda kapsamlı bir eğitim görmüş eczacınızın danışmanlığından alın.
“Türk Eczacılar Birliği olarak ilaçta yerelleşmeye destekliyouz”


Sizlerin de bilgiği üzere ilaçta kur değişimi sırasında pek çok ilaç piyasadan çekiliyor ya da piyasaya kısıtlı bir şekilde veriliyor. Bunun yanı sıra döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar da ilacın bulunabilirliğini etkiliyor. sizler de bu sürecin yakından takipçisi olarak bizlerle bu dönemde sıklıkla iletişime geçiyorsunuz. Yaşanan tüm bu süreç ilaçta dıla bağımlılığın ülkemiz için kabul edilebilir olmadığın ı, güçlü ve etkin bir ilaç sanayisine sahip olmamızın elzem olduğunu kanıtlıyor. Türk Eczacılar Birliği olarak ilaçta yerelleşmeye destekliyor, konunun önemli bir paydaşı olarak işbirliklerine hazır olduğumuzu her fırsatta dile getiriyoruz. Bu konuda da ilaç dahil sağlığa ilişkin ürünlerin üretiminde elimizi taşın altına koyduk, bundan sonrada da koymaya devam edeceğiz.
“halk sağlığının sürdürülebilirliği tehdit altındadır”
Aşı karşıtlığı, Son dönemlerde gerek dünyada gerek ülkemizde ivme kazanmış durumda. Aşılara, aşıların içeriğine ilişkin bilimsel dayanağı olmayan söylemler her yerde karşımıza çıkıyor. Aşılama ile önlenebilir hastalıklara ilişkin salgın riski günden güne artmaktadır. Açıkça ifade etmek gerekir ki halk sağlığının sürdürülebilirği tehdit altındadır. Sayısal veriler de tehlikenin boyutunu gözler önüne sermektedir: Ülkemizde; 2011 yılında aşı reddi 183- 2013 yılında 913 – 2015 yılında 5 bin 91 – 2017 verilerine göre 23 binin üzerinde. Bugün geldiğimiz noktada ise 40 binlerin üzerinde bu oldukça vahim ve halk sağlığı açısından kabul edilemez bir tablodur. Ülkemizde tüm dünyada en gelişmiş kapsamlı aşılama politikalarından biri uygulanmaktadır.
“güvenilir ya da gerekli olup olmağını tartışmaya açık bir konu değildir”
Biz eczacılar da o ulusal aşılama politikalarının başarıya ulaşabilmesi ve sürdürülebilir olması için sorumluluk bilinciyle çalışıyoruz. Aşıların savunuculuğunu yapıyor, aşı ile ilgili doğru bilgilendirmeler yapıyor, aşıların güvenilir bir şekilde teminini gerçekleştirmek adına çalışmalar yürütüyor; danışmanlarımıza aşı ile ilgili tavsiye ve hatırlatmalarda bulunuyoruz. Bir kez daha vurgulamak isteriz, aşıların güvenilir ya da gerekli olup olmağını tartışmaya açık bir konu değildir. Etkinliği kanıtlanmış aşıları tartışmaya açmaya çalışmak, halkı yanlış yönlendirmek abesle iştigaldir ve açıkça söylemek gerekir ki halk düşmanlığıdır, bilim düşmanlığıdır. Aşı olamayan her çocuğun diğer çocukları ve dolayısıyla geleceği tehlikeye attığı asla unutulmamalıdır.
Tüm meslektaşlarım 14 Mayıs Bilimsel Eczacılık Günü’nü ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda bir kez daha kutluyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam