Bin 400 Rakımda Arıcılık Yapan Çift Mutlu Bir Yaşam Sürüyor

Bin 400 Rakımda Arıcılık Yapan Çift Mutlu Bir Yaşam Sürüyor

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde bulunan Sofular yaylasının muhteşem doğasında 37 yıldır  arıcılık yapan çift, kent keşmekeşinden uzak bir hayat yaşıyor.

Uzun yıllar işçi olarak çalışan ve hayallerinin peşinden koşmak için emekli olan 69 yaşındaki Kadir Demir, 37 yıl önce verdiği karar ile 68 yaşındaki eşi Ayşe Demir ile yaylaya yerleşmiş.

Burada kekik kokuları arasında muhteşem bir manzarada bin 400 rakımda 8 kovan ile arıcılığa başlayan çift, şu ana kadarki tüm birikimlerini baldan kazanmış.

Emeklilik ikramiyelerinin büyük bölümünü arıcılık sektörüne yatıran ve tamamen organik bal üreten Demir çifti, bugün itibarıyla 150’nin üzerinde kovana sahip duruma gelmiş.

Gazetemize konuşan Kadir Demir, organik bal üretimi için yaylanın bulunabilecek en iyi mekan olduğunu altını çizdi.

Demir, ‘’Tarım ilacı kullanmıyoruz. Ürün tamamen organik olduğu için kısa sürede tüketiliyor. 37 yıldır müşterilerimiz çok memnun. Bölgede tarım da yapılmıyor, çok miktarda kekik ve nektar var.’’ ‘görüşlerini aktardı.

Bozüyük ve Bilecik’te kurulan halk pazarlarında ürünlerini sattıklarını ve yoğun taleple karşılaştıklarını anlatan Kadir Demir, yayla arıcığının farklı olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:

‘’Çocuklarımız bu işi devam ettirmeyecek gibi görünüyor. Biz eşim ile hem sağlıklı hem de mutlu bir yaşam sürüyoruz. Kovan başına 20 kilogram bal alıyoruz. Çok erken saatlerde işe başlıyoruz. Eşim petekleri takıyor ben de diğer işleri yapıyorum.’’ diye konuştu.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam