Bir Baltaya Sap Olan Baltalılılar

Bir Baltaya Sap Olan Baltalılılar

 

 
Başarısız insanlar için “Bir baltaya sap olamadı” diye kullanılan bir söz vardır ya. İşte Baltalı Köyü, bağrından çıkardığı değerlerimiz ve medar-ı iftiharlarımızla bu sözü adeta çöplüğe atmıştır. Böylece bir baltaya sap olan birçok değer yetiştirmiştir. 
Adı geçen köyümüzden iki tane Fen Lisesini kazanan öğrenci çıkmıştır ki, bunlardan biri İsmail Turan'dır. 
Gaziantep Fen Lisesi'ni bitiren İsmail Turan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde Fizik tahsili yapmış ve 7 yıl Kanada'da çalıştıktan sonra, bu yıl yurda dönmüştür. Bugün Ortadoğu Teknik Üniversitesi Fizik dalında hizmet veren ve pek çok uluslararası ödüle sahip olan Doç. Dr. İsmail Turan, Baltalı Köyü'nden yetişmiş yurdumuzun önemli bilim adamlarından biridir.
Sakarya Işık Fen Lisesi'ni kazanan ve iki yıl okuduktan sonra, “memleketi hukukçular idare ediyor. Ben de hukukçu olmak istiyorum” diyerek eşit ağırlığa geçen ve 2010 yılında yapılan üniversite giriş sınavında Sakarya I. si ve Türkiye 30. su olan Ubeydullah Turan'da aynı köyden yetişmiştir. Bugün TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde Hukuk tahsili yapmaktadır.
Uzun süre Bilecik İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü görevinde bulunan, belediye başkanlığı ve milletvekili adayı da olan Atıf Bilir de Balatalı Köyü'nün yetiştirdiği değerlerden biridir. Atıf Bey, İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Mecidiyeköy Kültür Merkezi Müdürlüğü'nde başarılı hizmetlere imza atmış bir değerimizdir.
Ülkemizde daha çok “Destanlaşan Çanakkale” kitabıyla tanınan ve bugüne kadar 16 kitaba imzasını atan Kişisel Gelişim Uzmanı, Tarihçi-Yazar Mustafa Turan da Baltalı Köyü'nün yetiştirdiği değerlerimizden bir bilim adamıdır. Yurt içinde ve yurt dışında  konferanslar veren Mustafa Turan, Edebiyat alanındaki çalışmaları ile 2004 yılında 'Yılın Edebiyat Sanatçısı” ödülünü de almıştır. 
Düzce Üniversitesi'nde Araştırma görevlisi olarak hizmet veren Emre Yücel de, Baltalı Köyü'nden yetişen değerlerden biridir.
Öğretmenevi Müdürü İsmail Yücel, İlahiyatçı Ahmet Bilir, İngilizce Öğretmeni Sefer Turan, Edebiyatçı İsmet Yücel ve Hukukçu Ekmel Bilir de aynı köyün başarılı insanları listesinde yer almaktadırlar.  Feyzullah Turan ve Ömer Faruk Bilir gibi işletmeciler, Murat Şen gibi polisler, Kemal Şen gibi askerler ve daha pek çok meslek erbabı da  bu köyün dinamikleri arasındadır.
Adından da anlaşıldığı üzere, görkemli ormanları baltalarla kırdıktan sonra, bir yerleşim yeri açılan ve adına da bundan mülhem “Baltalı” adı verilen bu küçük köyün  yetiştirdiği değerleri, biz de saygıyla yad ediyor ve alkışlıyoruz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam