Birinci İnönü Zaferi’nin 101’inci yılında Metristepe’ye yürüdüler

Birinci İnönü Zaferi’nin 101’inci yılında Metristepe’ye yürüdüler

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde 1. İnönü Zaferi’nin 101’inci yılını kutlamak amacıyla 14. Metristepe Zaferi ve Şehitleri Anma Yürüyüşü düzenlendi.

Bozüyük Belediyesi ve AKUT Arama Kurtarma Derneğince organize edilen yürüyüş kapsamında yaklaşık 1000 kişi, Nanedere mevkisinde bir araya geldi.

Bilgilendirmede bulunulması ve ısınma hareketlerinin ardından yola çıkan grup, 8 kilometrelik zorlu mesafeyi 2,5 saatte katederek Metristepe’ye ulaştı. Burada belediye tarafından sıcak çorba, kuruyemiş ve su ikram edildi.

Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Siz orada yalnız düşmanı değil milletin makus talihini de yendiniz’ sözünü anımsatarak zaferin Türk tarihi açısından önem taşıdığını söyledi.

Türk milletinin makus talihinin Bozüyük’teki savaşlarda yenildiğini ifade eden Bakkalcıoğlu, “Ardından Kurtuluş mücadelemiz uzun süren bir savaş sonucunda zaferle sonuçlanmıştır. Biz çok önemsiyoruz. 8 kilometre Nanedere yolu üzerinden Metristepe’ye geldik. Yürüyüşte biz, insanlar, gençlerimiz dahi zorlanarak geldik. O gün askerimiz burada çıplak ayakla, kimi yerde çorapsız, çarıksız düşmana karşı mücadele etmiştir.” diye konuştu.

AKUT Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Uğur Biltekin ise yürüyüşün 14. kez düzenlendiğini ifade ederek, “Metristepe’nin önemi ülkemiz açısından son derece değerli. 1.İnönü Savaşı Mustafa Kemal’in önderliğinde başlamış olan Ankara hükümetinin ilk zaferlerinden birisi. Biz ülkemizin yaşamış olduğu kötü talihi yenerek hayatımızı devam ettirdik. Bugün de bunun tekrarını yapacağız. Hep birlikte şehitlerimizi anacağız.” dedi.

Yürüyüşe katılan TSK’dan emekli albay Muammer Ergaş da yürüyüşün manevi yönünün kendileri için çok değerli olduğunu vurgulayarak, “Emekli Subaylar Derneği olarak yürüyüş için Eskişehir’den geldik. Böyle bir tarihi mekanda böyle güzel bir organizasyonda olmaktan çok mutluyuz.” ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından şehitler anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Şehitler için dua eden katılımcılar, Metristepe Zafer Anıtı önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.

Etkinliğe Bozüyük Kaymakamı Adem Öztürk, Bilecik Belediye Başkanı Semih Şahin de katıldı.

Resim önizlemesi

Resim önizlemesiResim önizlemesiResim önizlemesiResim önizlemesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam