BİSİDAP’TAN SURİYE’YE YARDIM KAMPANYASI

BİSİDAP’TAN SURİYE’YE YARDIM KAMPANYASI

 BİSİDAP’TAN SURİYE’YE YARDIM KAMPANYASI

 

34 sivil toplum kuruluşunun katılımıyla kurulmuş olan BİSİDAP tarafından Suriye için bir yardım kampanyası düzenledi.

Konuyla ilgili basın toplantısında BİSİDAP Dönem Sözcüsü Ahmet Selöz, BİSİDAP hakkında bilgiler verdiği ve yardım kampanyasından bahsettiği açıklamasında şunları aktardı:

“Bilecik İl sınırları içinde faaliyet göstermekte olan; 21 Dernek, 10 Sendika, 3 Vakıf ve bir Üniversite Öğrenci Kulübünün,  toplam da 35 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek ortak amaçlar, ortak hedefler temelinde müşterek faaliyetler gerçekleştirmek amacıyla 04.03.2014 tarihinde kurulan Bilecik Sivil Dayanışma Platformunun (BİSİDAP) kuruluş deklarasyonuna ve ilk faaliyet olarak belirlenen, Suriye Yardım kampanyasının kamuoyuyla paylaşılacağı geniş katılımlı basın toplantımıza hoş geldiniz.

Bilecik Sivil Dayanışma Platformu olarak kuruluş amacımız; öncelikle Yerel yönetimler, Sivil Toplum Kuruluşları ve diğer Sivil oluşumların birlikte çalışmalarını sağlamak, bölgemizin maddi ve manevi kalkınmasına istişare ve dayanışma ekseninde ortak işler yaparak hizmet etmek, dayanışma ruhunu gerçekleştirmek ve tecrübeleri paylaşmaktır. Zulüm ve haksızlıklara karşı durmak suretiyle; çevre, insan hak ve hürriyetlerini yaygınlaştırmak, hak ve adaletin hâkim kılınması konusunda mücadele etmek, hayatın her sahasını kuşatacak(eğitim, aile, ekonomi, spor, eğlence, sağlık, vs. konularında) özgün fikirler geliştirmek ve gerçekleştirilmesi için imkân sağlamak, dünyada ve ülkemizde gelişen olaylara karşı erdemli bir sivil irade ortaya koymak, uluslar arası sivil toplum çalışmalarına katılmak, Sivil Toplum Kuruluşları, Yerel Yönetimler ve diğer sivil oluşumlar arasında bilgi paylaşımını sağlamak, sivil örgütlerin bilgi, ekonomik güç ve deneyim eksikliklerini giderecek çalışmalarla verimliliklerinin artırılmasına yardımcı olmak, kitle iletişim araçlarını kullanarak Sivil Toplum Örgütlerinin çalışmalarını duyurmak ve kamuoyu oluşturma faaliyetleri yürütmek, böylece sosyal ve sivil girişimciliği, sosyal farkındalığı özendirmek, yerel yönetimlerin karar alma süreçlerine daha fazla kesimin katılımını sağlamak, STK çalışmalarını denetleyerek insanca ve yaşanabilir daha katılımcı bir yapı oluşturmak ve en önemlisi de Bilecik ili geneli 35 sivil toplum kuruluşunun yaşadığımız zaman ve mekânda erdemli bir duruşunu ortaya koymaktır.

Platformumuzun oluşmasıyla birlikte ilk atılması gereken adım olarak, hemen yanı başımızda, Suriye’de sürmekte olan ateşe bir nebze de olsa su taşımayı amaçlıyoruz. Çünkü biz Rabb’imizin Hucurat Suresinde ifade etiği gibi “Mü’minlerin ancak Kardeş olduğuna inanıyor” ve Sevgili Peygamberimizin buyurduğu gibi ‘bir kötülük gördüğümüzde onu elimizle düzeltmeye, yapamazsak dilimizle düzelterek kötülüğe mani olmaya ve de dualarımızla mazlumların yanında olmaya çalışıyoruz. Kardeş Suriye Halkının, diktatör Baas Rejimi tarafından Mart 2011 den beri uğradığı zulümler neticesinde bu güne kadar 4.5 milyon insan yerinden edilmiş yaklaşık 100.000 insan katledilmiştir. Bu süreçte Yerinden edilen 4.5 milyon kardeşimizin 600 bini ülkemiz içindeki kamplarda can korkusu ve de vatan hasreti ile hayata tutunmaya çalışmaktadır. Can korkusuyla, vatanlarını terk ederek hicret etmek zorunda kalan çağımızın muhacirlerine Ensar olma fırsatı elimizde. Zira ENFAL suresinde, Rabbimiz Buyuruyor ki  “O kimseler ki, iman ettiler, hicret ettiler ve Allah yolunda cihada katıldılar, bir kısımları da onları barındırıp yer, yurt sahibi yaptılar ve yardıma koştular, işte bunlar hakkıyla mümin olanlardır. Bunlara bir mağfiret ve cömertçe bir rızık vardır.”

Bizler Bilecik Sivil Dayanışma Platformu olarak, Bilecik’te bu şahitliği, Yaratan’ımızın bize verdiği bu vazifeyi yerine getirme bilinciyle bugün ve bu saat tarihi itibariyle adımımızı atıyoruz. İnanıyoruz ki, attığımız bu adıma yaptığımız bu davete, sağduyulu Bilecik halkı icabet edecek ve çabamızı boşa çıkarmayacaktır. Bu amaçla, gerek Bilecik Valiliği gerekse ilgili kurumlarla yapılacak protokollerle geniş kapsamlı bir yardım toplama kampanyası düzenliyoruz. Hayır sever halkımızdan, iş adamlarımızdan, esnaflarımızdan ayni yardım olarak, gerek sınırın ötesinde gerekse ülkemizde kamplarda acil ihtiyaç duyulan malzemelerin temini konusunda, yardımcı olmalarını istiyoruz. Toplanacak yardımlar; Bilecik Merkez, Bozüyük, Osmaneli ve Söğüt ilçelerimizde toplama merkezlerinde bir araya getirilerek, 12 Nisan Cumartesi günü Şeyh Edebali Türbesinde yapılacak programla gönderilecektir.

Bilecik’imizin, Türkiye’deki diğer iller gibi mazlumun yanında olacağını biliyor ve buna gönülden inanıyoruz. Öncelikli olarak, şu anda Suriye’de zulme maruz kalan kardeşlerimizin ihtiyaçları:

Kuru gıda/bakliyat, un, bebek maması, bebek Hijyen malzemeleri (çocuk bezi vs.), kadın hijyen malzemeleri’dir.

Yüce Rabbimizden, bizleri bu ihtiyaçların giderilmesi hususunda başlattığımız çalışmadan dolayı mahcup etmemesini diler, katılımınızdan dolayı, Bilecik Sivil Dayanışma Platformumuza üye olan bütün Sivil Toplum Örgütlerimiz adına teşekkür ediyor. Saygılarımı sunuyorum.”

Selöz konuşmasının devamında şunları aktardı:

“Çalışmalarımız kapsamında Valimizi ziyaret ettik. Valimizin büyük teveccühü ilgisi var.  Bütün kamu kurumlarının platformun faaliyetlerinde özellikle de Suriye’ye yardım noktasında bizlerin yanında olduğunu belirttiler. Yardım toplama dilekçemizi kendilerine verdik. Dernekler müdürlüğüyle beraber yazışmalarımızı yapıyoruz. bu hafta içerisinde bütün protokollerimiz tamamlanmış olacak. Çeşitli başlıklarımız var, bir tanesi Milli Eğitim Müdürlüğü’yle yapacağımız her öğrencinin 1 paket makarna getirmesi şeklinde. Çeşitli alışveriş merkezlerine, marketlere tanıtıcı broşürlerimizi koyacağız. İnsanlardan belirlediğimiz yerlere yardımları iletmelerini söyleyeceğiz. Tabi bu konuda bütün dernek temsilcisi arkadaşların aktif rol alması son derece önemli. Herkesin buna elini koyması, herkesin bunu dert edinmesi ki eminiz zaten derdimiz olmasa buraya gelmez, bu işin peşine düşmeyiz. Bundan sonraki süreç daha yoğun bir süreç bizi bekliyor. İnşallah rabbim bizleri mahcup etmesin. Belirttiğimiz tarihte, 12 Nisan günü inşallah Şeyh Edebali Türbesi’nde yapacağımız programla topladığımız bağışları, yardımları kardeşlerimize göndermeye çalışacağız.” ZEYNEP KILBAHRİ

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam